
Ankstyvas sniegas ir šaltukas pakvietė išbandyti pirmąsias slidžių trasas parkuose ir miškuose. Kaip reikia pasiruošti lygumų slidinėjimo sezonui?
Savo patirtimi toliau dalijasi buvęs slidininkas, lygumų slidinėjimo maratonų mėgėjas ir specializuotos slidinėjimo parduotuvės SKIGO.LT vadovas Marijus Rindzevičius.
Specializuotos ištvermės treniruotės
Artėjant slidinėjimo sezonui, bendro pobūdžio fizinius krūvius vis labiau keičia specializuotos treniruotės – sportininkai didelę dalį pasiruošimo atlieka riedslidėmis.
Į treniruočių procesą įjungiamos anaerobinį pajėgumą ugdančios ar specializuotos jėgos treniruotės, imituojamos varžybų sąlygos ir pan.
Profesionalių slidininkų didžiausios treniruočių apimtys paprastai pasiekiamos rugsėjo-spalio mėnesiais.
Krūviai sumažinami prieš pat varžybų sezoną ir jų metu. Stengiamasi pasiekti sportinės formos piką prieš pagrindinius startus ir jį išlaikyti kuo ilgiau, sugebėti po vienų varžybų atsigauti iki kitų.
Tarp varžybų treniruotės daugiau būna palaikomojo – atsigavimo pobūdžio, kaip sakoma, neprivalgei – neprilaižysi.
Ne išimtis ir mėgėjų sportas – jei norisi smagiai laukais ir kalnais slysti žiemą, sportinę formą reikia palaikyti ištisus metus.
Žinoma, ne visi turi tiek valios ir laiko sportui. Tačiau verta atkreipti dėmesį bent į tai, kas užtikrina traumų prevenciją ir padeda greičiau atsistoti ant slidžių.
Jei ne žiemos sezono metu bėgiojate, plaukiate, važiuojate dviračiu ar kultivuojate kitą sporto šaką, kuri lavina aerobinį pajėgumą – puiku.
Jūs pagrindą jau turite ir žiemos iššūkiai, klampojimas per sniegą jums nebaisus.
Ištvermės treniruotės lygumų slidinėjimo sporte sudaro net apie 90 proc. visos metinių treniruočių apimties.
Riedslidės – neišvengiama pratybų dalis
Jei jau 90 proc. pasirengimo jau atliekate, tai jūs galite pakeisti tik tuos 10 proc. Tačiau nėra visai taip.
Net jei sportuojame daug, nebūtinai bus lengva ant slidžių. O kad būtų lengva, dalį tų 90 proc. turite pakeisti į specializuotos ištvermės treniruotes.
Vienas svarbiausių specializuotos ištvermės ugdymo priemonių – riedslidės. Tai – slidės su ratukais, jos imituoja slydimą slidėmis.
Kaip ir slidės, riedslidės būna dvejų tipų: klasikinio ir čiuožėjo (laisvo) stiliaus.
Klasikinio stiliaus riedslidės paprastai būna apie 68-78 cm ilgio (atstumas tarp ratukų ašių), jų ratukai būna apie 45 mm pločio ir 75 mm aukščio.
Laisvo stiliaus riedslidės paprastai yra trumpesnės, jų ilgis – 53-63 cm. Ratukai paprastai siauresni, pastaruoju metu populiariausi 24×100 mm.
Kartu su riedslidėmis galima naudoti turimus slidžių batus arba įsigyti specializuotus, šiltajam laikotarpiui pritaikytus, greičiau drėgmę pašalinančius riedslidžių batus.
Su riedslidėmis galima naudoti slidžių lazdas, tik prieš tai rekomenduojama pasikeisti žieminius lazdų antgalius į vasarinius, kurie paprastai yra tvirtesni ir kietesnio metalo.
Kuo riedslidės ilgesnės, tuo jos labiau primena lygumų slidinėjimą ir formuoja lygumų slidinėjimui būdingus įpročius.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas






