
Vieni jau dabar planuoja pirmąsias gyvenime žiemos keliones į tikrus kalnus, kiti džiaugiasi ne tik pramokę slidinėti, bet ir sustiprinę savo kūną. Apie tai projekto „Ant slidžių visus metus!“ dalyviai prisipažino su jais ant unikalaus treniruoklio dirbantiems treneriams.
Projektą nuo lapkričio iki gegužės pabaigos Vilniuje įgyvendino VšĮ „Sportus“. Ji, padedama Sporto rėmimo fondo, įsigijo vieną moderniausių Baltijos šalyse slidinėjimo simuliatorių, kuriam nereikia sniego, nors naudojamas tikras kalnų slidinėjimo inventorius. Sniegą čia pakeičia speciali kiliminė danga.
Užsibrėžę tikslą nemokamai apmokyti slidinėti 108 įvairaus amžiaus žmones, projekto vykdytojai jį pasiekė. Iš viso per devynis šio projekto įgyvendinimo mėnesius buvo surengtos 432 nemokamos treniruotės.
Pirmiausia kalnų slidinėjimo įgūdžių mokėsi jauniausi projekto dalyviai – 10–14 metų vaikai. O vėliau juos pakeitė jaunimas ir suaugusieji – dar 72 dalyviai.
„Suaugusieji greičiau supranta, ką ir kaip daryti, vaikams pati pradžia sunkesnė. Bet paskui vaikai įsidrąsina ir be baimės jausmo viską laisviau daro. Nebūtinai geriau, bet laisviau. Jiems gal tik fiziškai sunkiau, kol įsivažiuoja. O jeigu lygintume moterų ir vyrų treniruotes, tai moterys iš pradžių atidžiau klauso nurodymų, vyrai labiau atsipalaiduoja. Tad kol slidinėja vadinamuoju plūgu, moterys tai daro taisyklingiau“, – lygina projekto dalyvius treniravę kalnų slidinėjimo specialistai.
Pratybose buvo atliekami raumenų stiprinimo, dinaminiai tempimo, specialūs slidinėjimo pratimai, padedantys gerinti slidinėjimo techniką. Visą inventorių – slides, batus, šalmus – skyrė projekto organizatoriai.
Pasak trenerių, geriausiai ant treniruoklio sekėsi tiems, kurie jau buvo kelis kartus išbandęs kalnų slidinėjimą ant sniego su instruktoriumi. Visiški pradinukai irgi gana greitai įsisavino kalnų slidinėjimo techniką. O štai iki tol daugiau laiko slidinėję projekto dalyviai, kurių niekas anksčiau nemokė taisyklingos technikos, turėjo persilaužti. Treneriams teko taisyti jų įsisenėjusius įpročius ir mokyti iš naujo.
Sunkiausia per pirmąsias treniruotes dalyviams būdavo įveikti savo baimes. Bet po kelių pratybų jie įsidrąsindavo. Žvelgiant iš techninės pusės, sunkiausia būdavo pereiti nuo vadinamojo plūgo į čiuožimą lygiagrečiomis slidėmis, nes čia jau didesnis greitis, todėl ir įgūdžių daugiau reikia.
Jau anksčiau ant panašaus treniruoklio kalnų slidinėjimo paslapčių mokę treneriai tikina, kad visi jų auklėtiniai labai greitai apsiprasdavo ant tikro sniego. Pakakdavo vieno ar dviejų nusileidimų, kad jie priprastų prie sniego ir treniruoklio kilimo dangos skirtumo, atmosferos, aukščio. Ir paskui labai puikiai čiuoždavo, aplenkdavo ir tuos, kurie jau anksčiau būdavo pradėję slidinėti, nes ant treniruoklio išmoko taisyklingos technikos.
Pasibaigus pratyboms nemažai projekto „Ant slidžių visus metus!“ dalyvių atskleidė, kad nekantrauja išbandyti jėgas ant tikro sniego.
„Iš pradžių daug kam atrodė, kad išmokti labai sunku, be to, pavojinga. Bet pamatę, kad gerai sekasi, didžioji dalis sakosi artėjančią žiemą tikrai keliausiantys į kalnus. Susipažino vieni su kitais, gal net kartu planuos keliones“, – pasakoja treneriai.
Beje, pasitreniruoti ant kalnų slidinėjimo treniruoklio stojasi ne tik norintieji išmokti slidinėti. Vis daugėja žmonių, kurie čia ateina kaip į sporto klubą. Specialistų tikinimu, tai yra puikus kardiotreniruoklis. Čiuožiama gana dideliu greičiu, per treniruotę įveikiamas apie 25 km atstumas, todėl reikia paprakaituoti.
Apie tai pasakojo ir projektą vykdančios VšĮ „Sportus“ vadovė Žaneta Baltrušaitytė: „Čia galima ne tik saugiai ugdyti slidinėjimo įgūdžius, bet ir stiprinti sveikatą bei harmoningai vystyti kūno raumenis. Kvalifikuoti specialistai paaiškina ir parodo, kaip taisyklingai pasiruošti slidinėjimo inventorių, kaip apsiauti ir taisyklingai užsisegti batus, susireguliuoti slidžių apkaustus bei tvarkingai užfiksuoti batus slidėse, jie patys kartu slidinėja ant simuliatoriaus, moko įvairios technikos subtilybių, kaip pajausti vidinius raumenis, juos aktyvuoti, parodo, kaip lengviau išlaikyti koordinaciją ir pasitelkus mintis bei vidines pastangas priversti tam tikrus raumenis atlikti manevrą. Ir, žinoma, kadangi treniruokliai yra sukamieji, čia nėra keltuvų ar eilių, todėl per pamokas mokymosi procesas yra nenutrūkstamas. Per treniruotę laikomasi už turėklo, tai leidžia saugiau ir greičiau pasiekti reikiamą rezultatą, be to, yra mažesnė tikimybė nukristi, patirti sužalojimų, taip pat neprarandama pasitikėjimo savimi bei išlaikoma puiki motyvacija siekti aukštesnių rezultatų.“
Įgyvendinant šį projektą vyko ne tik treniruotės. Visi norintieji tiesioginės transliacijos metu arba stebėdami vaizdo įrašą galėjo klausytis pokalbių ir diskusijų su Lietuvos nacionalinės slidinėjimo asociacijos prezidentu Remigijumi Arlausku, „Aktyvaus stovyklavimo“ įkūrėja, stovyklų organizatore Edita Dembinskiene, snieglenčių sporto pradininku Lietuvoje, viešosios įstaigos „Sveikas miestas“ ilgamečiu vadovu Mantu Paulausku, apie paralimpines žaidynes svajojančiu neregiu kalnų slidininku Karoliu Verbliugevičiumi ir kitais gerai žinomais žmonėmis iš sporto, fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos pasaulio. Juos kalbino Lietuvos sporto žurnalistų federacijos viceprezidentas Dalius Matvejevas.
VšĮ „Sportus“ vykdomas projektas „Ant slidžių visus metus!“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.

Projektą parengti ir administruoti padėjo sporto projektų rengimo ir administravimo agentūra Projektai Sportui.


