
Vilniaus rajono sporto mokyklos direktorius nemenčinietis Marijanas Kačanovskis, balandžio 13 dieną švęsiantis savo 65 metų sukaktį, visą save atiduoda sportui.
Jis vadovauja sporto mokyklai, dirba biatlono treneriu, organizuoja įvairius renginius ir pats aktyviai sportuoja, dalyvauja biatlono, slidinėjimo, dviračių sporto ir riedučių varžybose.
Jaunieji trenerio auklėtiniai bando jėgas slidinėjimo ir biatlono varžybose, nes, pasak M. Kačanovskio, be slidinėjimo nebūsi geras biatlonininkas – jeigu būsi negreitas slidinėjimo trasoje, jokie taiklūs šūviai nepadės laimėti biatlono varžybų.
„Dabar reikia ir šliuožti greitai, ir šaudyti gerai, tik tada galima galvoti apie svarius rezultatus“, – teigia nemenčiniečių treneris.
Dabar jo grupėje – 12 biatlonininkų, o iš viso Vilniaus rajono sporto mokykloje treniruojasi apie 40 šaudančiųjų slidininkų.
Sporto mokyklos direktoriui treniruoti sportininkus padeda du jo auklėtiniai: Radoslavas Aleksandrovas, sporto mokykloje dirbantis puse etato, ir Arnoldas Lepiochinas, kurie abu studijuoja Lietuvos sporto universitete.
Dideli Marijano pagalbininkai – ir sportininkų tėvai, kurių ne vienas važinėja į varžybas palaikyti savo vaikų, o kartais su jais ir paslidinėti.
M. Kačanovskio išugdytas biatlonininkas Karolis Dombrovskis atstovaus Lietuvai Pekino olimpinėse žiemos žaidynėse.
Kai olimpietis nebūna Lietuvos rinktinės treniruočių stovykloje, dažnai atvažiuoja į Nemenčinę pasitreniruoti, susitinka su savo treneriu, aptaria rezultatus.
„Kaip Karolio treneris, 2009–aisiais dalyvavau Europos jaunimo olimpiniame žiemos festivalyje Lenkijoje, mačiau, kad mano rankose – talentingas sportininkas“, – prisiminė Marijanas.
Būdamas Lietuvos jaunių rinktinės vyr. treneris, jis jaunuosius biatlonininkus rengė keturiems olimpiniams jaunimo žiemos festivaliams Čekijoje, Rumunijoje, Turkijoje bei Bosnijoje ir Hercogovinoje.
2020 metais per trečiąsias olimpines jaunimo žiemos žaidynes Lozanoje šaliai atstovavo dvi M. Kačanovskio auklėtinės.
Ir treneriui – įtemptas sezonas
Įtemptas šiemetinis sezonas bus ir pačiam M. Kačanovskiui, daugkartiniam pasaulio biatlono veteranų čempionui ir prizininkui.
Kovo 19-24 dienomis Kontiolahtyje (Suomija) jis dalyvaus pasaulio veteranų čempionate ir gins savo iškovotus titulus.
Pirmąkart pasaulio veteranų čempionu nemenčinietis tapo 2009 metais. Labai sėkmingi jam buvo 2018-ieji, kuomet čempionu tapo dukart, o 2019–aisiais patyręs Lietuvos atstovas pelnė aukso ir sidabro medaliais.
„Šiemetiniam čempionatui rengtis nėra lengva, nėra sniego. Labai pasisekė, kad gruodžio 19-22 dienomis Zakopanėje vyko pirmasis pasaulio lenkų įvairių amžiaus grupių slidinėjimo čempionatas.
Jis buvo ypač sėkmingas Lietuvos lenkams, kurie per dvi dienas laimėjo 19 aukso medalių iš 22.
Sportininkų 60+ grupėje irgi buvau dukart pirmas. Medalių laimėjo ir mano auklėtiniai.
Kai prieš Šv. Kalėdas, daugiau iškritus sniego, su savo auklėtiniais smagiai pasitreniravau“, – pasidžiaugė M. Kačanovskis.
Sausio 9 d. jis su savo auklėtiniais Madonoje (Latvija) dalyvavo tos šalies atvirame biatlono čempionate.
Nuo pat vaikystės sportas – gyvenimo būdas
„Įskaitant ir SSRS čempionatus bei kitas varžybas, medalių ir taurių prisirinkau labai daug, jų visų vis neprirengiu gražiai išdėlioti savo namuose“, – šypsosi Marijanas.
Jaunystėje jis buvo didelio meistriškumo biatlonininkas: daugkartinis SSRS čempionas (1975, 1979, 1980, 1983 metai) ir prizininkas, atstovavo SSRS „Dinamo“ rinktinei.
Per Lietuvos čempionatus M. Kačanovskis laimėjo 19 aukso, 5 sidabro ir 1 bronzos medalius.
„Matyt, man buvo lemta tapti sportininku, nes tais laikais sportas buvo mūsų gyvenimo būdas.
Augau Sakiškių kaime, kuris yra tarp Nemenčinės ir Vilniaus, sočiai buvo įvairiausių darbų: reikėjo ir pašienauti, ir malkų prikapoti, paskui karves pabėgioti.
Visą laiką buvau fiziškai aktyvus. Patys pasidarėme vartus ir žaidžiau futbolą, žiemą medinėmis slidėmis leisdavausi nuo kalnų.
Trejus metus mokiausi Vilniaus rajono Antavilių pagrindinėje mokykloje, ketverius – Nemenčinės vidurinėje mokykloje, o po aštuonių klasių mokslus tęsiau Vilniaus elektromechanikos technikume“, – apie savo vaikystę ir mokslą pasakoja Marijanas.
Vilniuje prasidėjo jo, slidininko karjera. Tuo metu pas trenerę Juliją Stašelienę slidinėjimo pratybas lankė Marijano brolis Bronislavas, kurio pėdomis pasekė ir Marijanas.
Jis slidinėjimo pratybas lankė trejus metus, tapo SSRS „Dinamo“ draugijos jaunių čempionato prizininku 10 km distancijoje.
Kai „Dinamo“ draugijoje buvo atsisakyta slidinėjimo, panaikintos grupės, Marijanas 1973-iaiais perėjo į biatloną.
„Biatlonas man iš karto patiko, tai įdomus ir nenuspėjamas sportas. Kiekvienas turi galimybę ir laimėti, ir pralaimėti.
Ką prarandi šaudykloje, tą gali atkovoti savo kojomis slidinėjimo trasoje. Tuo metu Sovietų Sąjungoje tarp biatlonininkų buvau vienas greičiausių, dažnai per varžybas pasiekdavau geriausią laiką.
Tada šliuoždavome klasikiniu stiliumi, neblogai ir šaudžiau.
Kai 1981-aisiais per SSRS čempionatą estafečių varžybas tapome vicečempionais, „Dinamo“ rinktinė man patikėjo šliuožti paskutiniuoju etapu.
Buvau patikimas biatlonininkas, stiprus psichologiškai“, – prisimena Marijanas.
Mėgsta dirbti su vaikais
M. Kačanovskiui labai patinka darbas su vaikais, todėl jis 1979 metais nutarė studijuoti Kūno kultūros akademijoje.
Su didžiuoju sportu atsisveikinęs 1983-aisiais, jis „Dinamo“ draugijoje pradėjo dirbti biatlono treneriu.
Savo paskutiniaisiais sportavimo metais Marijanas dar tapo absoliučiu Lietuvos čempionu.
„Tačiau draugijos vadovai man pasakė, kad jau esu per senas ir pasiūlė dirbti treneriu.
Tęsti biatlonininko karjerą siūlė Maskvos, Minsko, Rygos biatlono federacijų vadovai, netgi butą garantavo, tačiau likau ištikimas savo trenerei ir Lietuvos neiškeičiau“, – pasakoja įžymusis biatlonininkas.
Po trejų metų, 1986-aisiais M. Kačanovskis pradėjo dirbti Vilniaus r. Nemenčinės 1-osios vidurinės mokyklos (dabar Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazija) kūno kultūros mokytoju ir visą laiką treniravo būrelio slidininkus, nes tada dar nebuvo Vilniaus r. sporto mokyklos.
Nuo 2004 m. Marijanas tapo Vilniaus rajono savivaldybės Sporto mokyklos direktoriumi.
Prieš ketverius metus jis atsisakė darbo mokykloje ir Sporto mokykloje tapo etatiniu biatlono treneriu.
Jo vadovaujama Sporto mokykla kultivuoja 9 sporto šakas, dirba 17 trenerių, veikia 19 mokymo grupių per visą Vilniaus rajoną, pratybas lanko 338 sportininkai.
Slidinėjimą lankė ir abi M. Kačanovskio dukros, o dabar sportuoja dvi anūkės, kurios jau pasiekė ir pirmąsias svaresnes pergales: septintokė Eliza ir penktokė Eveta Šidlauskaitės per Lietuvos biatlono vaikų pirmenybes užėmė pirmąsias dvi vietas.
Praėjusiais metais gruodžio 3 dieną Vilniaus rajono Sporto mokykla Varšuvoje pelnė apdovanojimą kaip sėkmingai dirbanti lenkų sporto institucija.
Didelė paskata – puiki bazė Nemenčinėje
„Didelė motyvacija ugdyti gerus biatlonininkus – puiki mūsų sporto bazė: turime jaukią 20 vietų šaudyklą, kurioje jau rengiamos gero lygio biatlono varžybos, 2020 metų gruodžio mėnesį buvo įrengta apšviesta asfaltuota 2 km 200 m riedučių trasa, kurioje galima treniruotis vakarais.
Įsirengėme 2,5 km slidinėjimo trasą, kuri gavo tarptautinį sertifikatą rengti slidinėjimo sprinto varžybas klasikiniu stiliumi.
Ankstesniais metais prieš treniruotes mano auklėtiniai persirenginėdavo mano namuose, o praėjusių metų rudenį iškilo Sporto mokyklos administracinis trijų aukštų pastatas, kuriame yra ir persirengimo, trenerių bei slidžių tepimo kambariai, dušai.
Trečiame aukšte yra 17 gyvenamų vietų sportininkams su virtuve.
Šiemet savivaldybė pagal projektą įsigijo retraką slidžių trasoms ruošti ir patranką dirbtiniam sniegui gaminti.
Sausio pabaigoje jau turėsime šią įrangą ir galėsime gaminti dirbtinį sniegą.
Nemenčinė taps antruoju žiemos sporto centru po Ignalinos“, – džiaugiasi M. Kačanovskis.
Vilniaus rajone, be veikiančios Sporto mokyklos, kuriamas ir Sporto centras, kuris turėtų pradėti veikti nuo šių metų 1-osios dienos.
Jauniesiems sportininkams atsiras galimybės tobulėti toliau.
Vienas kandidatų vadovauti šiam naujajam centrui – ir M. Kačanovskis.
Jam buvo įteiktas Vilniaus r. savivaldybės apdovanojimas kaip treneriui, 2021 metais išugdžiusiam daug Lietuvos ir tarptautinių varžybų laimėtojų.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.



































