
Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ žaidynių teniso varžybose Kaune dėl apdovanojimų rungtyniavo apie 100 sportininkų.
Moterys kovojo dviejuose amžiaus grupėse, o vyrai – aštuoniose. Varžybos vyko „Žalgirio“ sporto komplekse – žaidėjai iš Vilniaus, Kauno, Jonavos, Molėtų, Šalčininkų rungtyniavo keturiose uždarose ir trijose lauko aikštelėse.
Jaunimas mieliau rinkosi salę, o vyresnio amžiaus dalyviai – lauką. Per turnyrą buvo puikus oras ir varžybų organizatoriams dėl to neiškilo jokių problemų.
Žaidynėse dalyvavo daug žinomų žmonių: 70+ metų grupėje dvejetą žaidė ir nugalėtojais tapo Seimo narys Gediminas Kirkilas ir diplomatas Justas Vincas Paleckis, o 50+ metų grupėje pirmi buvo gydytojas Emilis Subata ir buvęs Teisingumo viceministras Saulius Stripeika.
Dvejetų turnyre su Užsienio reikalų viceministru Nerijumi Germanu žaidė ir šių žaidynių organizatorius Vytas Nėnius, o vienetų varžybose rungtyniavo Lietuvos džiazo legenda Leonidas Šinkarenko.
Vyriausiais varžybų dalyvis – buvęs Lietuvos kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje draugijos „Tėviškė“ pirmininkas, 84-erių Vaclovas Sakalauskas.
Žalgiriečių žaidynėse pirmą kartą dalyvavo Europos ir Eurolygos čempionas, buvęs šalies nacionalinės rinktinės ir Kauno „Žalgirio” žaidėjas 40 metų Giedrius Gustas.
Atkaklias kovas stebėjo Lietuvos teniso legenda, daugkartinis šalies čempionas kaunietis Ramojus Liubartas, kuriam kitais metais sukaks 85-eri.
Draugijoje tenisas – viena populiariausių sporto šakų
„Draugijoje tenisas – viena populiariausių sporto šakų. Tradiciškai žaidynėse aktyviai dalyvavo veteranai. Šių metų žaidynėse buvo ir 19-mečių grupė. Jaunimui buvo sudarytos sąlygos varžytis visą savaitę ir tuo tenisininkai buvo ypač patenkinti.
Ši amžiaus grupė varžybų programoje buvo ir anksčiau, tačiau kai žalgiriada iš liepos mėnesio persikėlė į rugsėjį, sumažėjo žaidėjų: studentams prasidėjo mokslo metai ir jiems per porą dienų buvo sunku sužaisti po kelis susitikimus. Kai jaunimui pasiūlėme rungtyniauti visą savaitę, jų grupės pagausėjo. Šitos grupės žaidėjus skatinsime ir kitąmet“, – kalbėjo „Žalgirio“ draugijos generalinis sekretorius Vytas Nėnius.
Pasak varžybų vyr. teisėjo Romualdo Kačanausko, įdomiausia kova vienetų varžybose vyko sportininkų grupėje 55+, kurios finale susitiko lygiaverčiai varžovai pasvalietis Vytautas Špokauskas ir vilnietis Saulius Šuliauskas. Nugalėjo pasvalietis 6:2, 6:3.
„Turnyre dalyvavo vos 8 moterys. Lietuvoje dabar tapo madinga rengti šeimų turnyrus kaimo sodybose, kur įrengtos teniso aikštelės, ir žaidėjai, susimokėję nemažus pinigus, ten praleidžia savaitgalius. Žalgiriečių žaidynės skirtos mėgėjams, jose neleidžiama rungtyniauti Lietuvos čempionatuose dalyvaujantiems sportininkams. Mėgėjiškai tenisą žaidžiantys žalgiriečiai per žaidynes pasižymėjo ypač dideliu entuziazmu ir kovingumu“, – kalbėjo R. Kačanauskas.
Nugalėtojui – didelis krūvis
Graži ir ypač įtempta kova vyko 45+ grupėje, kur finale vilnietis Modestas Keliauskas nugalėjo molėtiškį Stasį Vytą 3:6, 6:1, 10:3.
Nugalėtojui teko žaisti ketvirtfinalio, pusfinalio ir finalo susitikimus. Jo varžovai buvo rimti, anksčiau jiems buvo pralaimėjęs, o dabar pavyko nugalėti.
Didelis krūvis M. Keliauskui teko šeštadienį, kai teko žaisti du vienetų ir vieną dvejetų susitikimus.
„Aikštelėje praleidau apie penkias valandas – ir kojoms, ir rankoms teko didelis krūvis. Žaidynės patiko: puikus kompleksas, geros aikštelės, vietoje buvo galima pasistiprinti.
Pandemija mano planus išblaškė tik kovo-balandžio mėnesiais, o vėliau viskas grįžo į savo vietas, galėjau treniruotis ir rungtyniauti “, – įspūdžiais dalijosi M. Keliauskas.
Tačiau jis negailėjo kritikos žodžių Lietuvos teniso sąjungai, kuri yra apleidusi mėgėjų tenisą. „Vasarą dalyvavau daugelyje turnyrų, tačiau dažniausiai jie buvo lokalūs ir nereitinginiai. Beliko vos dvejos varžybos – „Žalgirio“ taurė ir šios draugijos žaidynės, per kurias skaičiuojami reitingai. Gi ankstesniais metais per metus jų būdavo septynios“, – apgailestavo žaidynių laimėtojas.
M. Keliauskas laisvalaikiu tenisą žaidžia Vingio ir Bernardinių parkų aikštelėse ir Verkiuose.
„Niekada nesu žaidęs su treneriu, tik su mėgėjais. Esu savamokslis. Tenisą pradėjau žaisti gana vėlai, jau perkopęs 30 metų. Tačiau tai man nesutrukdė dukart tapti Pasaulio lietuvių sporto žaidynių čempionu, ne kartą pavyko laimėti tarptautinius turnyrus. Per karjerą tikrai laimėjau jau apie 40 taurių“, – džiaugėsi M. Keliauskas.
Gydytojas grįžta į aikštelę
Po vasarą patirtos kojos traumos, kai bėgdamas paslydo ant slidžios dangos, į aikštelę sugrįžo privataus stuburo gydymo centro vadovas vilnietis Jonas Girskis, kuriam tai buvo pirmosios varžybos po traumos.
Sujungus 55+ ir 70+ amžiaus grupes, turnyre gydytojas užėmė trečią vietą, pasiekęs dvi pergales ir vieną kartą pralaimėjęs. Savo pasirodymą jis įvertino taip: „Nesu nei patenkintas, nei nusiminęs. Džiaugiuosi, kad atsigavau ir galiu vėl rungtyniauti. Gaila, kad į varžybas daug kas neatvažiavo ir nebuvo su kuo kautis. Šviečiant saulutei neblogai pasižaidžiau. Žaidžiau ir vienetą, ir dvejetą.“
Besigydydamas koją, gydytojas be teniso negalėjo gyventi. Imdavo raketę į rankas ir per treniruotes su bendražygiais lengvai pažaisdavau dvejetus.
„Man tai buvo didelė pramoga, nes aktyviai pajudėdavau, treniravausi žaidybiniu tempu. Nuvažiavęs į sodybą, retkarčiais bėgte įveikdavau ir 6 km trasą“, – pasakojo J. Girskis.
Jeigu koronavirusas nesutrukdys, gydytojo kitas startas – tarptautinis veteranų turnyras Klaipėdoje spalio mėnesį.
Signatarui pirmoje vietoje – tenisas
70+ amžiaus grupėje sėkmingiausiai žaidė alytiškis, o dabar Vilniuje gyvenanti Jonas Pangonis.
Jaunystės metais jis buvo žinomas kaip pajėgus tinklininkas, Lietuvos čempionas ir prizininkas. 1971-1975 metais atstovavo tuometei „Nemuno“ draugijos rinktinei.
J. Pangonis – nepriklausomos valstybės atkūrimo akto signataras, 1989-1990 m. aktyviai dalyvavo Sąjūdžio veikloje, o 1992-1996 m. buvo Seimo narys.
Lapkričio 26 d. jam sukaks 70 metų, tačiau iki šių dienų aktyviai žaidžia tenisą.
J. Pangonis apgailestavo, kad žalgiriečių žaidynėse Kaune nedalyvavo jo pagrindiniai varžovai vilnietis Petras Vozbutas ir mažeikiškis Algirdas Gailius, todėl savo amžiaus grupėje jis neturėjo lygiaverčių žaidėjų.
„Žaisti nebuvo sunku, visus tris sportininkus nugalėjau nesunkiai. COVID-19 gerokai sujaukė mano varžybų kalendorių.
Jau ir rugsėjo pabaiga, o turnyrus, kuriuose dalyvavau, galiu skaičiuoti ant vienos rankų pirštų: tarptautinis turnyras Vilniuje, dvejos žalgiriečių varžybos, Teniso namų varžybos. Buvau užsiregistravęs dalyvauti tarptautiniame turnyre Jūrmaloje, tačiau paskutiniu metu atsisakiau“, – įspūdžiais dalijosi J. Pangonis.
Jonai, ar seniai žaidžiate tenisą?
Raketę į rankas paėmiau, kai sukako penkiasdešimt (šypsosi… ). Jaunystėje žaidžiau tinklinį ir krepšinį, esu šachmatų kandidatas į meistrus, žaidžiu internete. 1996 metais pavyko laimėti Seimo taurę, tada dalyvavo daug stiprių šachmatininkų.
Kai krepšinio aikštelėje gavau čiurnos traumą, pusę metų negalėjau bėgioti. Nusprendžiau pakeisti sporto šaką ir pasirinkau tenisą.
Žaidžiu įvairiuose aikštynuose, o šiemet daugiausiai – Vingyje, mano partneriai – gydytojas Jonas Girskis, šilumininkas Vytautas Stasiūnas.
Per savaitę treniruojuosi du-tris kartus. Kai būnu savo gimtajame Alytuje, ten irgi padaužau kamuoliuką.
Kokį įspūdį paliko žalgiriečių žaidynės?
Gražus renginys, dalyvių nemažai, buvo smagu. Žalgiriada skirta ne profesionalams, didelio pasirengimo nereikėjo.
Kurią savo sporto šaką įrašytumėte į pirmą vietą: tinklinį, krepšinį, šachmatus ar tenisą?
Žinoma, tenisą. Tai viena geriausių sporto šakų, su tenisininkais bendrauji ir fiziškai, ir protiškai.
Nugalėtojai
Atskirose grupėse vienetų varžybų nugalėtojais dar tapo: vienetų – Gabija Jurgaitytė, Aleksandras Šlempa, Tadas Tarasevičius, Augustinas Karaliūnas, dvejetų – Raimundas Vilūnas ir Stasys Vytas, Gediminas Būda ir Emilis Sidaras.
Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Švietimo mainų paramos fondas ir Centrinė projektų valdymo agentūra.
