
Pastaraisiais metais Lietuvos vardą sporte garsina vis daugiau jaunųjų talentų: NBA duris pravėrė Matas Buzelis ir Kasparas Jakučionis, kvietimo į WNBA sulaukė Justė Jocytė, disko sektoriuje dominuoja Mykolas Alekna, aukščiausioje Italijos futbolo lygoje žiba Gvidas Gineitis, o teniso kortuose vis garsiau skamba Viliaus Gaubo ir Edo Butvilo pavardės.
Visgi elitinius rezultatus demonstruojantys jaunieji sportininkai neretai gimtojoje šalyje susiduria su jų tobulėjimą apribojančiais iššūkiais.
Štai teniso atveju, Lietuvoje egzistuojančius sisteminius ir infrastruktūrinius trūkumus ryškiausiems talentams tenka kompensuoti bekompromisiu įvairių juos supančių grandžių įsitraukimu, ieškant erdvės ar laiko treniruotėms, keliaujant į aukšto lygio turnyrus po Europą ar net visą pasaulį.
„Dažnai viskas laikosi ant didelio tėvų atsidavimo, trenerių darbo ir asmeninių pastangų. Ne visi turi vienodas galimybes, todėl aukštus rezultatus pasiekia tik pavieniai, daugiausia savo aplinkos ir individualaus pasiruošimo dėka“, – sako teniso entuziastas Eimantas Gruzdas.
Su šia sporto šaka jis gyvena jau 24 metus – nuo vaikystės, kai treniravosi Šiaulių teniso akademijoje, iki metų Anglijoje, kur žaidė universiteto komandoje, o vėliau – kaip treneris, teisėjas, tarptautinių projektų dalyvis.
Šiandien jis vadovauja rugsėjį Vilniaus rajone duris atversiančiai „Widen“ arenai, kurios vizija – sukurti daugiau nei teniso kortus.
„Mane įkvepia mintis apie areną, pilną žmonių: vaikų, kurie su smalsumu mokosi pirmųjų žingsnių, suaugusiųjų, kurie atranda aktyvų gyvenimo būdą, bei sportininkų, kryptingai siekiančių tikslų“, – apie savo asmeninę misiją mintimis dalijosi E. Gruzdas.
Kodėl reikia dar vienos arenos?
Pasak E. Gruzdo, Lietuvoje vis dar trūksta kokybiškų uždarų teniso aikštelių, o šaltuoju metų laiku šis trūkumas tampa ypač skausmingas.
Tuo pačiu tenisas sparčiai populiarėja – vaikų grupės pildosi, mėgėjai laukia eilėse. Vilniaus rajonas, kuriame įsikurs „Widen“ arena, šiuo metu sparčiai plečiasi: čia atvyksta daug jaunų šeimų, statoma nauja mokykla, tačiau sporto pasiūlos – beveik nėra.
„Tėvai veža vaikus per visą miestą, derina laikus, stoviniuoja kamščiuose. Norisi sudaryti tokias sąlygas, kad jie galėtų sportuoti šalia namų ir koncentruotis ne į logistiką, o į žaidimą, tobulėjimą ir gerą emociją“, – tvirtina pašnekovas.
Remdamasis moksliniais tyrimais ir savo patirtimi, E. Gruzdas teigia – be infrastruktūros, ilgalaikė sporto plėtra neįmanoma. Būtent tokiu būdu klojami pamatai ne tik ateities pergalėms, bet ir sveikesnei, sportą prisijaukinusiai visuomenei.
„Krepšinio ir futbolo masiškumas Lietuvoje – tiesiogiai susijęs su infrastruktūra. Tenisas ir stalo tenisas turi lygiai tiek pat potencialo, bet šioms sporto šakoms gyvybiškai trūksta erdvės“, – konstatuoja E. Gruzdas.
Dėmesys nuošalyje liekančiai sporto šakai
Ypatingas dėmesys skiriamas stalo tenisui – sportui, kuris Lietuvoje itin populiarus, bet ilgą laiką ignoruotas infrastruktūros prasme.
„Stalo tenisas Lietuvoje dažnai žaidžiamas įvairiose netradicinėse vietose – ofisuose, rūsiuose ar koridoriuose. Tai rodo šio sporto populiarumą ir prieinamumą. Tačiau profesionalioms treniruotėms vis dar trūksta tinkamai įrengtų erdvių. Mes siekiame tai pakeisti – siūlome 10 profesionalių stalų, modernią įrangą ir rimtą požiūrį į šią sporto šaką.“, – teigė arenos vadovas.
E. Gruzdas pabrėžia, kad tenisas ir stalo tenisas egzistuos arenos viduje kaip dvi lygiavertės, profesionaliai vystomos kryptys.
„Tai nėra kompromisas tarp vieno ir kito. Abi šakos yra vertos gerų sąlygų, dėmesio ir erdvės augti. Ir taip, jos viena kitą papildys – tiek auditorija, tiek sporto kultūra prasiplečia“, – rakečių sporto šakų sinergiją pabrėžė E. Gruzdas.
Atvira visiems – nuo pradedančiųjų iki profesionalų
„Widen“ arena bus atvira visoms amžiaus grupėms ir meistriškumo lygiams. Vaikams – nuosekli ugdymo sistema su patyrusiais treneriais. Mėgėjams – treniruotės, turnyrai, edukacijos. Profesionalams – viskas nuo inventoriaus iki sporto medicinos.
Arenoje bus įrengtos tribūnos, tad sportą čia bus galima ne tik žaisti, bet ir palaikyti gyvai. Planuojami nacionaliniai ir, ilgainiui, tarptautiniai turnyrai tiek vaikams, tiek suaugusiems.
Negana to, naujoji arena pretenduoja būti daugiau nei tik kortų kompleksas. Čia bus galima ne tik treniruotis, bet ir ilsėtis, susitikti, dirbti. Numatyta vaikų zona, pirtys, poilsio erdvės, vietos darbui – viskas, kad sportas taptų natūralia kasdienybės dalimi.
„Norime, kad net ir tie, kurie tądien nežaidžia, vis tiek norėtų čia užsukti. Kad tai būtų ne tik sporto centras, bet vieta, kurioje gera būti“, – lūkestį išreiškė E. Gruzdas.
„Tikiu, kad čia augs ne tik žaidėjai, bet ir treneriai, iniciatyvos, bendruomenė. Ir jei kada nors iš čia išeis sportininkas, pasiruošęs pasaulio arenoms – tai bus ne tam tikrų aplinkybių dėka susiklostęs atsitiktinumas, o natūralus kryptingo darbo rezultatas“, – pridūrė jis.