
Augustinas Deksnys
Artėjantį sekmadienį Melburne startuos pirmasis šiais metais prestižinės „Didžiojo kirčio“ serijos teniso turnyras – atvirasis Australijos čempionatas, kurio metraščiuose yra ir lietuviškų pavardžių.
Tai bus jau 112-asis „Australian Open“ (AO) istorijoje. Pirmasis surengtas dar 1905 m. Pirmo ir antro pasaulinių karų metais turnyras nevyko.
Iki pat 1987 metų AO buvo žaidžiama ant žolės, vėliau tik ant kietos dangos, tiesa, taip pat skirtingos.
Žaidėjų itin mėgiamas, todėl „Laiminguoju kirčiu“ („Happy Slam“) vadinamas turnyras yra didžiausias reguliariai vykstantis sporto renginys pietų pusrutulyje.
Tiesa, jis ne kartą keitė savo lokaciją. Vyko Melburne (67 kartai), Sidnėjuje (17), Adelaidėje (15), Brisbane (7), Perte (3), net dusyk buvo surengtas Naujojoje Zelandijoje.
„Grand slam“ titulas AO skirtas 1924 metais po Tarptautines teniso federacijos sprendimo.
Išskirtiniu dėmesiu ir populiarumu iki pat 20 amžiaus pabaigos turnyras tikrai negalėjo pasigirti, žaidėjams tai irgi nebuvo svajonių vieta. Juk pirmoje praėjusio amžiaus pusėje vien nuplaukti į Australiją laivu užtrukdavo iki 45 dienų.
Atsiradus skrydžiams, atstumai trumpėjo. Be to, 1968 metais AO buvo leista profesionalams varžytis kartu su mėgėjais. Tiesa, kitų šalių žaidėjų iki 1982 m. nebuvo daug dėl nelabai patogių turnyro organizavimo datų, apimančių Kalėdų bei Naujųjų metų laikotarpį, bei nepakankamai didelio piniginio prizų fondo.
Vienok, žingsnis po žingsnio turnyras užkariavo tiek teniso profesionalų, tiek žiūrovų ir mėgėjų širdis. Melburno aikštyne kasmet apsilanko beveik milijonas sirgalių.
Lietuviai Australijos čempionate
Be abejo, iš lietuviško kraujo turinčių žaidėjų ryškiausią pėdsaką AO paliko Vitas Gerulaitis. JAV lietuvis 1977 m. tapo šio turnyro nugalėtoju.
Beje, tais metais AO turėjo du čempionus, nes buvo surengtas du kartus, todėl buvo ir du čempionai.
Tad prie turnyro kurį laimėjo V.Gerulaitis, dažnai skliaustuose pridedamas skaičius 2. O pirmame tų metų turnyre triumfavo amerikietis Roscoe Tanneris.
V.Gerulaitis šį didžiausią karjeros laimėjima pasiekė būdamas penkta pasaulio ir pirma AO raketė.
Finale Lietuvos liūtu vadintas V.Gerulaitis įveikė britą Johną Lloydą.
Simboliška, kad J.Lloydas 2010 m. lankėsi Lietuvoje kaip Didžiosios Britanijos rinktinės kapitonas Daviso taurės varžybose. Ir čia jis patyrė pralaimėjimo kartėlį – Lietuvos rinktinė su Ričardu Berankiu priešakyje įveikė britus. Po šios nesėkmės J.Lloydui teko palikti kapitono tiltelį.

Ilgametis Lietuvos rinktinės lyderis R.Berankis yra tikras AO senbuvis. Jam tai vienas mėgstamiausių „Didžiojo kirčio“ turnyrų. Čia, skaičiuojant ir atrankos varžybas, jis žaidė net 12 kartų (2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022). Geriausiai sekėsi 2011 ir 2013 m., kai buvo pasiektas trečiasis ratas – patekta tarp 32 pajėgiausių žaidėjų.
Atrankose jėgas bandžiusiems Laurynui Grigeliui ir Linai Stančiūtei į pagrindinį turnyrą parsimušti nepavyko.
Šiemet lietuvių Australijos čempionate nėra.
Ateityje daug tikimasi iš jaunųjų Viliaus Gaubo ir Edo Butvilo. Tikėkimės, jie nevers mūsų labai ilgai laukti. Tuo labiau, kad jaunimo grupėje E.Butvilas jau turi du „Grand Slam“ nugalėtojo trofėjus dvejetų kategorijoje, iškovotus 2021 m. Paryžiuje ir 2022 m. Londone.
Ką teniso sirgaliams žada ir siūlo AO 2024?
Pirmiausia, dvi savaites tikros teniso šventės, su daugybe įtemtų kovų ir aistrų, tiesa, kartais ir nemiegotų naktų. Nes dabar yra daug intrigos ir neatsakytų klausimų, ir tikėtina, laukian ne viena sensacija, kuo būtent ir pasižymi pirmasis metų „Grand Slam“.
Ar dar pajėgs visų laikų tituluočiausias vyrų teniso atletas 36 metų Novakas Djokovičius apginti titulą ir tapti čempionu 11 kartą?
Ar po motinystės atostogų tris kartus „Didžiojo kirčio“ čempionė japonė Naomi Osaka turės ką parodyti teniso aikstelėje?
Taip pat po pertraukos pasirodys ir britė Ema Raducanu – 2021 m. „US Open“ čempionė.
Kokių siurprizų pateiks būrys labai stiprių ir bet kada galinčiu iššauti į pačia viršūnę jaunosios kartos talentų, tokių kaip Holgeris Rune, Benas Sheltonas, ir daug kitų?
Ar Jannikas Sineris jau subrendęs iškovoto savo pirmąjį „Grand Slam“ trofėjų?
Kol kas visi šie klausimai be atsakymų. Gaila, kad viena intriga bus mažiau – Rafaelis Nadalis , nors ir visi labai laukė jo sugrįžimo į AO, čia nepasirodys. Turnyras Brisbene išryškino raumens įtrukimą ir atidėjo lauktą sugrižimą .
Pinigai ir ne tik
Šių metų AO prizų fondą sudaro 86,5 mln. Australijos dolerių (apie 50,585 mln. eurų). Tai 13 procentų daugiau nei pernai .
Čempionas gaus 3,15 mln. Australijos dolerių (apie 1,85 mln. eurų) – 5,9 proc. daugiau nei pernai. Pralaimėjęs jau pirmame pagrindinio turnyro rate namo iškeliaus su 120 tūkst. Australijos dolerių (apie 70 tūkst. eurų) – beveik 13 proc. daugiau nei 2023 m.
Per dešimt metų , tai yra nuo 2014 metu, prizinis fondas šoktelėjo 162 proc. – nuo 33 mln. Australijos dolerių (apie 19,3 mln. eurų) iki 86,5 mln..
Vienintelis „atvirosios eros“ AO čempionas ir ant žolės, ir ant kietos dangos – vienas pagrindinių šios dienos „Eurosport“ veidų tenise – švedas Matsas Wilanderis. Tai jam pavyko padaryti 1983 ir 1984 ant žolės ir 1988 m. ant kietos dangos.
AO taip pat pasižymi ekstremaliomis gamtos sąlygomis. Karščiu, ir, kai kada, dideliais temperatūrų skirtumais. 2009 metų čempionatas buvo tikra karščio sostinė, kai vidutinė temperatūra per visą turnyrą užfiksuota 34,7 laipsnio. Todėl čia įvesta daug taisyklių, susijusiu su ekstremaliu karščiu, apibrėžianti skirtingas sąlygas suaugusiųjų, jaunimo ir negalią turinčiųjų turnyrams.
Ir, žinoma, AO pasižymi išskirtiniu svetingumu ir paslaugumu visiems. Dirba didžiulė armija savanorių ir profesionalų, pasirengusiu padaryti viešnagę Australijoje išskirtine.