Augustinas Deksnys
Paskutinis teniso sezono akordas – prestižinis baigiamasis Teniso profesionalų asociacijos finalinis turnyras, geriau žinomas kaip „ATP Finals“. Po keturių Didžiojo Kirčio turnyrų tai reikšmingiausias teniso profesionalų metų reguliarus renginys.
Šiemet jis, kaip ir pastaruosius trejus metus, bus surengtas lapkričio 10-17 d. Italijos mieste Turine.
Susirinka stipriausieji
Dėl ATP čempiono titulo finaliniame turnyre varžosi septyni nuo sezono pradžios daugiausia ATP taškų surinkę žaidėjai arba dvejetų poros. O aštuntoji vieta atitenka vieną iš Didžiojo kirčio serijos turnyrų laimėjusiam žaidėjui arba porai, užimantiems reitinge nuo 8 iki 20 vietos. Jei tokio nėra, aštuntasis dalyvis parenkamas pagal kitus kriterijus.
„ATP Finals“ dalyviai padalinami į dvi grupes po keturis ir tarpusavyje savo grupėse sužaidžia po kartą. Į pusfinalį patenka po du stipriausius kiekvienos grupės žaidėjus arba poras. O finalo nugalėtojai tituluojami ATP turo čempionais.
Šioje apžvalgoje pagrindinį dėmesį skirsime vienetų kategorijos žaidėjams
Istorijos laiptais su lietuvybės pėdsakais
Metų finalinis turnyras rengiamas tik nuo 1970 metų. Jis atsirado visai netrukus po 1968 metais vykusio teniso profesionalų ir mėgėjų susijungimo, kuris vadinamas teniso atvirosios eros (Open Era) pradžia.
Pirmasis turnyras vadinosi „Masters Grand Prix“ ir tuo metu dar net nebuvo ATP turo dalimi, nes pati Teniso profesionalų asociacija įsteigta tik 1972 metais. Organizavo varžybas tuo metu veikusi Tarptautinė žolės teniso federacija, kurią vėliau pakeitė Tarptautinė teniso federacija (ITF).
Reitingo taškai žaidėjams irgi nebūdavo skiriami iki pat 1989 metų. ATP turnyrą perėmė tik 1990 metais, pakeitė ir pavadinimą, kuris skambėjo taip – ATP turo pasaulio čempionatas. Už dalyvavimą buvo skiriami reitingo taškai, čempionas netgi gaudavo tiek taškų, kiek ir Didžiojo kirčio turnyro nugalėtojas.
2009 turnyras pervadintasį „ATP World Tour Finals“, sudarė kontraktą su Londono O2 arena ir joje rengė varžybas iki pat 2020 metų.
2017 metais turnyras dar kartą nežymiai pakeitė pavadinimą ir iki šiol vadinamas lakoniškai „ATP Finals“.
Nuo 2021 m. turnyras vyksta Turino mieste. Neoficialiai šis teniso renginys daugelį metu traktuojamas kaip svarbiausias sezono uždarų patalpų turnyras, nežiūrint to, kad du kartus buvo žaidžiama ir lauke, tiesa labai seniai. Dvejetų varžybos neseniai buvo sujungtos su vienetų, o ankstesniais metais turnyrai vykdavo atskirai – pasibaigus vienam, startuodavo kitas.
Šis turnyras per kiek daugiau nei pusę amžiaus keliavo kone per visus žemynus. Kai kada jis vienoje vietoje apsistodavo tik vieną kartą, o kai kada tame pačiame mieste iš eilės būdavo rengiamas daugiau nei 10 metų: Niujorke – 1977-1989, Londone – 2009-2020.
Tradiciškai turnyro rėmėjai būdavo tie, kurie remdavo ir ATP turą. Bet 2017 metais Japonijos korporacija „Nitto Denko“ pasirašė ilgalaikę rėmimo sutartį su organizatoriais. Tad šiuo metu prie oficialaus pavadinimo pridedamas ir įmonės pavadinimas „Nitto ATP Finals“.
Novakas Djokovičius (7 pergalės), Rogeris Federeris (6), Ivanas Lendlas (5) ir Pete’as Samprasas (5) yra daugiausiai sezono čempionų titulų iškovoję atletai. O štai Rafaeliui Nadaliui to padaryti nėra pavykę, bet jis ir pats neslėpė, kad daug sentimentų šiam turnyrui nejautė.
Negalima nepaminėti ir lietuvių kilmės Vito Gerulaičio. Keturis kartus jis turėjo galimybę žaisti šiame teniso profesionalų elito turnyre, o 1980 ir 1982 m. net kovojo šio turnyro finale. Pirma kartą V.Gerulaičiui teko pripažinti Bjorno Borgo pranašumą 2:6, 2:6, o antrą sykį jis labai įtemptoje kovoje nusileido I.Lendlui – 7:6, 6:2, 6:7, 2:6, 4:6.
2024-ųjų turnyras
Lapkričio 10-17 d. Turine vyks jau 55-asis ATP finalas.
Kova dėl patekimo į finalinį aštuonetą iki pat sezono pabaigos vyko tik dėl paskutinių trijų vietų tarp Grigoro Dimitrovo, Alexo de Minauro, Caspero Ruudo, Andrejaus Rubliovo ir N.Djokovičiaus. Tačiau nugalėtojo titulą turėjęs ginti serbas dėl sveikatos problemų atsisakė dalyvauti.
ILJE NASTASE grupė | JOHNO NEWCOMBE’O grupė |
1. Janikas Sinneris | 2. Alexanderis Zverevas |
4. Danilas Medvedevas | 3. Carlosas Alcarazas |
5. Teiloras Frizas | 7. Casperas Ruudas |
9. Alexas De Minauras | 8. Andrejus Rubliovas |
Įspūdingas šio turnyro prizinio fondo dydis. Viso jį sudaro 15,250 milijono JAV dolerių.
Nenugalėto čempiono kišenę papildo beveik 5 mln. JAV dolerių, o du atsarginiai žaidėjai – G.Dimitrovas ir Stefanos Tsitsipas – vien už apsilankymą ir pasėdėjimą ant „atsarginių suolelio“ gaus po 155 tūkst. JAV dolerių. Tai didžiausias oficialaus ATP turnyro piniginis čempiono prizas.
Į palyginimą nėra įtrauktas parodomasis Šešių karalių turnyras Saudo Arabijoje, vykęs šių metų spalio mėnesį, kur J.Sinnerio triumfas buvo įvertintas 6 mln. JAV dolerių prizu.
Beje, tai pirmieji istorijoje finalai nuo 2003 metų, kai juose nebėra nei vieno Didžiojo trejeto atstovo – R.Federerio, R.Nadalio ir N.Djokovičiaus.
Lietuvos atstovų teniso elito turnyre kol kas neturėjome, išskyrus Lietuvos liūtu vadintą V.Gerulaitį. Bet kaip sakoma, „niekad nesakyk niekada“, tad galbūt ateis laikas, kai ir mūsų trispalvė plevėsuos ATP finaluose.