
Boksas – viena įdomiausių ir greičiausiai populiarėjanti kovos menų rūšis tarp suaugusiųjų. Tačiau pastebėta, jog šimtmečiais susiformavusi treniruočių sistema tapo itin efektyviu įrankiu, leidžiančiu tobulinti vaikų ir jaunimo fizinį ugdymą, moralinių bei dorovinių vertybių diegimą ir gebėjimo mąstyti bei dvasios stiprinimo įgūdžius.
Dėl šios priežasties Vilniuje jaunuosius bokso čempionus rengiantis Karališkasis bokso klubas (Royal Boxing Club) kartu su ŠMSM Sporto rėmimo fondų pagalba suteikė vaikams ir jaunimui galimybę nemokamai Vilniaus miesto švietimo įstaigose lankyti „Pozityvias bokso ir fitneso treniruotes vaikams ir jaunimui“. Tokiu būdu projekto organizatoriai vylėsi plėsti popamokinių sporto būrelių įvairovę vaikams, gerinti jų fizinį aktyvumą bei sveikatą ir leisti vaikams atrasti savo talentus.
Atsargiai prie projekto besijungusios mokyklos vertina puikius rezultatus
Viso projekto vykdymo metu jame dalyvavo šešios Vilniaus miesto mokyklos – Fabijoniškių gimnazija, Pavilnio progimnazija, Antakalnio progimnazija, Žvėryno gimnazija, Šilo specialioji mokykla ir „Ryto“ progimnazija.
Aktyviausiai projekto eigoje dalyvavusios sporto mokyklos statusą turinčios Fabijoniškių gimnazijos ugdymo pavaduotojas Linas Janulionis pritaria, kad moksleiviams būtina suteikti kuo daugiau galimybių atrasti sau mielą užsiėmimą.
„Mūsų gimnazijos administracija remia įvairias iniciatyvas, skatinančias vaikų fizinės sveikatos gerinimą. Ypatingai svarbu, kad vaikai, būdami dar jauno amžiaus, turėtų galimybę išbandyti skirtingas sporto rūšis, atrastų mylimiausias, kurios natūraliai suformuotų sveikos gyvensenos pagrindus. Pagrindiniai motoriniai įgūdžiai (vikrumas, greitis, balansas, koordinacija ir kt.) susiformuoja iki 11 metų, štai kodėl svarbu skatinti vaikus sportuoti. Dėl šios priežasties sutikome prisijungti prie projekto, leidusio mokykloje praplėsti neformaliojo švietimo būrelių įvairovę pozityviomis bokso ir fitbokso treniruotėmis vaikams ir jaunimui“, – bendradarbiavimu su Karališkuoju bokso klubu džiaugėsi L. Janulionis.
Projekto pradžioje boksą pradėjusių sportuoti vaikų fizinė būklė buvo santykinai prastai. Mokyklų atstovai bei treniruotes vedęs treneris Vitalijus Volkovas pasakoja, kad tik kas septintas vaikas po pirmųjų treniruočių gebėjo iki galo atlikti pradedančiųjų pratimus. Projektui įsibėgėjant, maždaug 60 proc. vaikų buvo padarę gerai matomą pažangą.
„Vaikai pradėjo gebėti atlikti gerokai sudėtingesnius pratimus ir užduotis nei pirmaisiais mėnesiais. Labiausiai išryškėjo pagerėjusi vaikų koordinacija ir reakcija. Taip pat džiugino vaikų ištvermės rezultatai, kadangi jie sugebėjo atlikti ilgesnes pratimų serijas. Pastebėjome padidėjusią fitboksą lankančių vaikų ištvermę ir lankstumą, pagreitėjusią reakciją. Negana to, ryškiai matomi psichologinio ir socialinio progreso rezultatai. Jaunimas žymiai laisviau jaučiasi užsiėmimų metu, aktyviau bendrauja vieni su kitais, tapo linksmesni“, – teigia Fabijoniškių gimnazijos kūno kultūros mokytojas Povilas Klimas.
Prie bokso populiarinimo prisidėjo ir pandemija
Nepaisant to, kad koronaviruso sukelta pandemija vertė reaguoti ir projekto organizatorius, jie džiaugiasi, kad dalį treniruočių sėkmingai pavyko perkelti į virtualią erdvę, o vasaros metu nemokamomis treniruotėmis pradžiuginti miestiečius žaliosiose Vilniaus zonose.
Atvirose Vilniaus vietose (Vingio parke bei prie Baltojo tilto) organizuotos bokso ir fitbokso treniruotės sulaukė ne tik jaunimo, bet ir suaugusiųjų dėmesio, mat prie vaikų noriai jungėsi jų tėvai bei seneliai. Jauniausiajam boksininkui buvo penkeri, vyriausiam – virš 67-erių.
„Šitaip neeilinę ir neįprastą vasarą, kupiną stipriai pakoreguotų atostogų planų, pavertėme viena geriausių patirčių vaikams, jų tėvams, jaunimui ir suaugusiems“, – bokso populiarinimo sėkme džiaugėsi vienas projekto iniciatorių ir treniruočių vedėjų, Karališko bokso klubo „Royal Boxing Club“ treneris Vitalijus Volkovas.
Nepaisant to, kad rudens sezoną prognozuota antroji pandemijos banga, išsipildė su kaupu, o Vilniaus švietimo įstaigos viena po kitos mokymąsi bei neformalųjį ugdymą perkėlė nuotoliniu būdu, užfiksuota pagerėjusi moksleivių ir vaikų sveikata, daugiau nei 1700 su boksu susipažinusių žmonių, pozityvas ir paneigti mitai apie išskirtinai brutalų sportą – tai tik keletas sėkmės pavyzdžių iš įvykdyto projekto „Pozityvios bokso ir fitneso treniruotės vaikams ir jaunimui“.
Projektas „Pozityvios bokso ir fitneso treniruotės vaikams ir jaunimui“ vykdomas laimėjus konkursą ir gavus paramą iš ŠMSM Sporto rėmimo fondo pagal priemonę „Fizinio aktyvumo veiklos, skatinančios fizinio aktyvumo plėtrą“. Projekto tikslas – skatinti vaikų ir jaunimo fizinį aktyvumą, propaguojant boksą ir kovos menų pagrindu parengtą fitneso programą.