Marytė Marcinkevičiūtė
Gruodžio 14 d. Vilniuje, „Sportima“ arenoje, Lietuvos tautinių imtynių federacija rengia tarptautinį tautinių imtynių festivalį.
Pagrindinės renginio varžybos – pasaulio ukrainietiškų tradicinių imtynių už diržų čempionatas.
Žiūrovai taip pat galės išvysti tarptautinio Azerbaidžano tradicinių imtynių gyuleš turnyro bei Tadžikistano tradicinių imtynių gustingiri ir Lietuvos ristynių atviruosius mūsų šalies čempionatus, parodomąsias kovas surengs Moldovos, Lenkijos, Mongolijos atstovai.
Jau žinoma, kad festivalyje jėgas bandys apie 100 sportininkų, atstovausiančių 18 šalių. Jie galės dalyvauti keliose imtynių disciplinose.
Tai – Azerbaidžano, Bulgarijos, Danijos, Estijos, Sakartvelo, Vokietijos, Italijos, Kazachstano, Latvijos, Moldovos, Mongolijos, Norvegijos, Lenkijos, Rumunijos, Slovakijos, Ukrainos, Uzbekistano ir Lietuvos tautinių imtynių puoselėtojai.
Žiūrovai turės galimybę susipažinti su tų šalių tradicinėmis imtynėmis.
Renginys buvo pristatytas Vilniaus savivaldybėje vykusioje spaudos konferencijoje.
„Per pastaruosius 30 metų vis daugiau šalių grįžta į savo istorijos ir kultūros dalį – tautines imtynes.
Iš pradžių savo šalyje jie organizuoja regiono varžybas, o po to sukviečia savo partnerius iš viso pasaulio, juos apmoko ir imtynės pradedamos puoselėti kituose žemynuose.
Tarkime, uzbekai vienos seniausių pasaulio imtynių kuraš turnyrus pas save pradėjo organizuoti 1999-2001 metais, o po to jie jau vyko Turkijoje, Vengrijoje, kitur.
Tuo pačiu keliu nuėjo ir ukrainiečiai. 2001-aisiais jie Lvive surengė savo pirmąjį čempionatą, kuriame gerai pasirodė ir mūsų sportininkai.
Prasidėjus karui Ukrainoje, Lietuvos tautinių imtynių federacija nutarė jiems padėti ir tęsti jau gražias tradicijas turinčius ukrainiečių čempionatus.
2022 metais iš Ukrainos į Lietuvą perkėlėme ukrainietiškų imtynių už diržų pasaulio čempionatą, kuris vyko kartu su mūsų tautinių imtynių festivaliu ir sulaukė didelio atgarsio.
Tikėjomės, jog 2023 metais ukrainietiškų imtynių pasaulio čempionatas vyks jau Ukrainoje. Tačiau taip neįvyko, jis buvo surengtas Lenkijoje.
Šiemet ukrainietiškų imtynių pasaulio čempionatas vėl vyks Lietuvoje. Jaunieji Ukrainos sportininkai, kurie pernai dalyvavo trečiosiose Europos žaidynėse Krokuvoje, į Lietuvą atvyks anksčiau, su jais rengsime bendras treniruotes“, – kalbėjo Lietuvos tautinių imtynių federacijos prezidentas Gintautas Vileita.
Jis teigė, kad tokius festivalius rengia rumunai, indai, tadžikai, kurių metu apjungiamos kelios tautinės imtynės: „Mūsų tarptautinio festivalio pagrindinis akcentas – ukrainietiškų imtynių už diržų pasaulio čempionatas.“
Festivalyje žada dalyvauti daug tituluotų įvairių imtynių rūšių sportininkų, kuriuos spaudos konferencijoje pristatė Lietuvos tautinių imtynių federacijos generalinė sekretorė Austėja Lukavičiūtė.
Tai – daugkartiniai savo šalių čempionai ir įvairių tarptautinių turnyrų laimėtojai latviai Lolita Obolevica ir Andris Ozolis, italai Mattias Galbiatis, Robertas Terranovas, Vincenzas Potenza.
Jų kolekcijose – medaliai, iškovoti pasaulio ir Europos sambo, graplingo, dziudo, sportinio sambo ir kovinio sambo, pankrationo, ukrainietiškų imtynių už diržų pasaulio čempionatuose. M.Galbiatis yra net septyniskart Italijos čempionas.
Kokios Lietuvos sportininkų galimybės šiame tarptautiniame tautinių imtynių festivalyje?
Vienas lyderių, daug tautinių imtynių išbandęs Augustinas Seniauskas, deja, festivalyje nedalyvaus.
„Man buvo didelė garbė dalyvauti pirmajame pasaulio ukrainietiškų imtynių čempionate Lvive, kur iškovojau medalį. Pelniau apdovanojimų įvairiose varžybose Azijoje, Europoje, tačiau šiemet mane sustabdė nugaros trauma. Dabar galvoju apie kitą sezoną.
Kol dar buvau netraumuotas, šiemet dalyvavau pasaulio čempionate Dušanbėje. Tadžikistane mane ypač nustebino didžiulis jų kovos menų –tautinio sporto – populiarumas.
Žmonės plaukė į varžybas, mieste buvo didelis įvykis. Tadžikai emocingai reaguodavo į kiekvieną prisilietimą prie kimono, kiekvieną metimą.
Jis žino taisykles, supranta kiekvieną judesį. Tadžikistane vaikai nuo 5-6 metų turi du pasirinkimus: arba joti ant žirgo, arba lankyti tautines imtynes.
Tadžikistano tautinės imtynės gustingiri yra netgi privalomos mokyklose.
Dalyvaujant įvairiose varžybose, itin įdomu pamatyti kitokias tautų tradicijas, gal netgi religijas.
Aš džiaugiuosi, kad tautines imtynes vis labiau pamėgsta ir Lietuvos vaikai, šiemet Vilniaus Katedros aikštėje buvo surengtas puikus ir daug emocijų sukėlęs Lietuvos ristynių vaikų čempionatas“, – mintimis pasidalijo A. Seniauskas.
Apie Lietuvos sportininkų galimybės festivalyje A. Seniauskas sakė, jog mūsų šalies atletai koviniame sporte visą laiką yra stiprūs, todėl bus medalių. Ypač daug tikimasi iš Danieliaus Grėbliūno ir Andrejaus Chochlovo.
Spaudos konferencijoje dalyvavusi Ukrainos ambasados Lietuvoje atstovė Olena Kuzmenčuk dėkojo Lietuvos tautinių imtynių federacijos prezidentui G. Vileitai, kurio iniciatyva Vilniuje vėl surengtas pasaulio ukrainietiškų imtynių čempionatas.
Tarptautinio tautinių imtynių festivalio pradžia gruodžio 14 dieną – 10 val., nuo 15 iki 20 val. – pusfinaliai, finalai ir apdovanojimai. Iškilmingas varžybų atidarymas – 16 val.