Marytė Marcinkevičiūtė
Vilniaus lengvosios atletikos manieže vykusiame 15-ajame pirmojo Lietuvos sambo federacijos prezidento dr. Pranciškaus Eigmino tarptautiniame memorialiniame turnyre dalyvavo 14 šalių kovotojai.
Turnyras nuo 2007 metų įtrauktas į Tarptautinės sambo federacijos (FIAS) varžybų kalendorių.
Dėl apdovanojimų rungtyniavo daugiau kaip 100 sambo imtynininkų iš JAV, Nyderlandų, Suomijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Vokietijos, Kazachstano, Ukrainos, Ispanijos, Sakartvelo, Armėnijos, Tadžikistano ir Lietuvos.
Vyko ir suaugusiųjų, ir jaunimo varžybos. Vyrai varžėsi koviniame sambo (svorio kategorijos – 71 kg ir 88 kg) bei, kaip ir moterys (72 kg), absoliučioje svorio kategorijoje (+ 88 kg).
Mat Lietuvos sambo legenda P. Eigminas savo jaunystės metais varžėsi sunkaus svorio kategorijoje, todėl Lietuvos sambo federacija į varžybų programą įtraukė absoliutaus svorio kategorijos discipliną.
Turnyre sėkmė lydėjo Lietuvos sambo kovotojus, kurie užėmė devynias pirmąsias vietas.
Merginų grupėje nugalėtojomis tapo vilnietės Austėja Ustinavičiūtė (svorio kategorija 50 kg) ir Deimantė Česlauskaitė (59 kg), jurbarkietė Samanta Barzdaitytė (72 kg) ir biržietė Toma Einorytė (+ 72 kg), kuri buvo pirma ir absoliučioje svorio kategorijoje.
Vaikinų turnyre pirmąsias vietas ėmė armėnas Bagratianas Babkenas (58 kg), vilnietis Pavelas Voinickis (64 kg), armėnas Amiryanas Narekas (71 kg), olandas Leco Cassiusas Terpstra (79 kg), šiaulietis Matas Jaugelis (88 kg) ir vilnietis Liutauras Gušauskas (+88 kg).
Absoliučioje svorio kategorijoje (+88 kg) nugalėjo rygietis Viktoras Reško.
Koviniame sambo pirmąsias vietas užėmė vilnietis Marius Kutauskas (71 kg) ir lenkas Lukašas Ciesla (88 kg).
Kitąmet kartelė kils aukštyn
Pasak Lietuvos sambo federacijos prezidento vilniečio Eduardo Rudo, kitąmet per P. Eigmino atminimo tarptautinį turnyrą kartelę planuojama kelti dar aukščiau – vyks jau suaugusiųjų varžybos.
„Šiemet varžybose pirmą kartą nebuvo nuolatinių dalyvių Rusijos ir Baltarusijos sambo kovotojų. Ukrainos sambo federacija kreipėsi į visas federacijas, kad jos į tarptautinius turnyrus, pasaulio ir Europos čempionatus nekviestų Rusijos ir Baltarusijos sportininkų.
Mes tą judėjimą palaikėme, šiemet mūsų bei daugelio kitų šalių sambo kovotojai nedalyvavo nei pasaulio, nei Europos čempionatuose. Pranciškaus Eigmino memorialinis turnyras mūsų sportininkams buvo pirmasis šį sezoną.
Varžybose reikia dalyvauti, pasitikrinti jėgas kontrolinėse kovose, vien treniruočių nepakanka. Šis sezonas buvo praleistas, galvosime, ką daryti toliau, sieksime, kad mūsų atletų meistriškumas nenukentėtų“, – mintimis dalinosi E. Rudas.
Turnyrą aptarnavo penkiolika aukštos klasifikacijos arbitrų. Varžybų vyr. teisėjas – ekstra klasės tarptautinės kategorijos arbitras kaunietis Feliksas Jankauskas.
Jo vadovaujamoje komandoje – be Lietuvos teisėjų, kurių priešakyje – ekstra klasės tarptautinės kategorijos arbitrė jurbarkietė Diana Arlauskaitė, ir Latvijos, Lenkijos, Nyderlandų bei Ukrainos teisėjai.
Kraštiečiai dėkojo už iškilios asmenybės atminimo išsaugojimą
Penkioliktajam turnyrui buvo labai gražiai pasirengta: pagaminti atminimo medaliai su P. Eigmino portretu ir metimo momentu, taip pat medaliai sportininkams, o nugalėtojams buvo įteiktos taurės.
Varžybas stebėjo ir 35 metus skulptore dirbanti Asta Vasiliauskaitė, kuri savo darbščiomis rankomis kūrė turnyro medalius: nulipdė P. Eigmino portretą ir metimo veiksmą bei viską transformavo į medalius.
Rokiškio krašto muziejus, bendradarbiaudamas su Lietuvos sambo federacija, P. Eigmino bendražygiais ir artimaisiais, sukaupė didžiulį nuotraukų archyvą, kuriose skleidžiasi šios asmenybės atminimas.
„Pateiktose fotografijose tarsi skubančio laiko akiračiuose iškyla P. Eigminas – pažįstama, artima, sava asmenybė. Rokiškio krašto bendruomenė sveikina XV tarptautinio memorialinio dr. P. Eigmino turnyro dalyvius, svečius, organizatorius. Nuoširdžiai dėkojame už kraštiečio – iškilios asmenybės atminimo išsaugojimą“, – buvo rašoma Rokiškio krašto muziejaus ir Laisvės kovų istorijos muziejaus Obeliuose oficialiame sveikinime.
Laisvės kovų istorijos muziejaus Obeliuose, kur yra įsteigtas P. Eigmino muziejus, vadovas Valius Kazlauskas per turnyrą Lengvosios atletikos maniežą papuošė dar nematytomis jų garsaus kraštiečio nuotraukomis, kurias muziejui padovanojo velionio žmona Valdareza.
Per iškilmingų varžybų atidarymą sportininkus pasveikino Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto viceministras Linas Obcarskas bei Lietuvos sambo federacijos prezidentas Eduardas Rudas. Turnyrą stebėjo Nyderlandų, Lenkijos, Latvijos ir Lietuvos sambo federacijų prezidentai.
Ant kilimo – ir paralimpinių žaidynių medalininkas
Varžybas papuošė absoliučioje svorio kategorijoje dalyvavęs Tokijo paralimpinių žaidynių dziudo bronzinis prizininkas, daugkartinis Lietuvos sambo čempionas Osvaldas Bareikis.
Šis trenerio Algio Mečkovskio auklėtinis pateko į finalą, tačiau jame atsisakė dalyvauti.
Mat laukė gerokai daugiau sveriantis daugkartinis pasaulio vicečempionas absoliučioje svorio kategorijoje, praėjusio turnyro laimėtojas latvis Viktoras Reško.
Jau prasidėjus atrankos varžyboms į Paryžiaus paralimpines žaidynes, O. Bareikis nutarė save pasaugoti ir į kovą su sunkesniu varžovu nestojo, tenkinosi antrąja vieta.
Būsimasis teisininkas apgynė titulą
Kaip ir praėjusiais metais, +88 kg svorio kategorijoje jaunimo grupėje nugalėtoju tapęs Vilniaus universitete teisę antrame kurse studijuojantis Liutauras Gušauskas pripažino, kad šiemet ant kilimo jam buvo gerokai sunkiau kovoti ir morališkai, ir psichologiškai.
„Jautėsi spaudimas, kad ir šiemet turiu pakartoti praėjusių metų sėkmę. Tačiau dabar pagrindinį dėmesį dabar skiriu studijoms, daug mokausi, ateityje noriu tapti geru teisininku, todėl pritrūkstu laiko daugiau pasitreniruoti. Nepaisant to, kad šiemet mano krūviai per pratybas buvo gerokai mažesni, tačiau stengiausi palaikyti savo sportinę formą.
Dažnai ateidavau Į sporto salę pakilnoti svorių, bet imtynių irgi nepamiršau. Jau po pirmosios kovos pajutau neįprastą rankos skausmą, o po antrosios jau jaučiausi normaliai“, – įspūdžiais dalijosi 20-metis sportininkas.
L. Gušauskas pripažino, kad praėjusiais metais jo fizinė būklė buvo geresnė, jis labiau jautė kilimą ir varžovus.
„Pranciškaus Eigmino turnyras – pats svarbiausias, kuris vysta Lietuvoje. Nemažai metų atstovauju Lietuvos jaunių, jaunimo, suaugusiųjų rinktinėms, dalyvauju pasaulio ir Europos čempionatuose. Per pasaulio jaunių čempionatus dukart buvau penktas, nemažai ten pat rungtyniavusių sportininkų dabar kovojo ir Vilniuje. Tai rodo, kad mūsų varžybų lygis yra aukštas, susirenka stiprūs sambo imtynininkai“, – teigė L. Gušauskas.
Šiemet jis dar tiksi dalyvauti atvirame Vilniaus sambo čempionate ir tuo baigs šiemetinį sezoną.
Biržietės palaikymo komandoje – šeima
Lietuvos sambo federacijos prezidentas E. Rudas turnyro merginų ir absoliučios svorio kategorijos laimėtoją 15-metę biržietę Tomą Einorytę pavadino ateities kovotoja.
Ši įspūdingų duomenų (ūgis 1,87 m, svoris – daugiau kaip 100 kg) Biržų technologijos ir verslo mokymo centro moksleivė lanko dziudo pratybas, tačiau jos treneris Sigitas Mitrochinas jai nedraudžia dalyvauti ir sambo varžybose.
„Laimėjus jaunimo grupės varžybas, pergalės paskatino siekti ir absoliučios svorio kategorijos nugalėtojos titulo. Turnyre dalyvauju antrą kartą, pernai buvau antra. Jeigu reikėtų rinktis vieną iš man patinkančių sporto šakų, tai nežinočiau, kurią pasirinkti. Patinka ir dziudo, ir sambo. Skiriasi tik jų aprangos, o kovų veiksmai daugmaž panašūs“, – pasakoja T. Einorytė.
Ji vienintelė atstovavo Biržams, atvažiavo su mama, sesute ir broliu, kurie buvo didžiausi jos sirgaliai. Būtų atvažiavęs ir tėtis, bet jis dirba užsienyje.
Turnyro laimėtojai didžiausią įspūdį paliko iškilminga komandų rikiuotė, vykusi prieš varžybas.
„Labai patiko ir pačios varžybos, vyravo ypač draugiška atmosfera, ant kilimo įgijau daug patirties“, – pasidžiaugė T. Einorytė.