
Marytė Marcinkevičiūtė
Antrus metus Kauno dziudo klubas „Ryto saulė”, kuris labiau visiems žinomas japonišku pavadinimu „Asahi“, kartu su Sporto rėmimo fondu nuo 2020 metų įgyvendina bendrai finansuojamą projektą „Dziudo prieš socialinę atskirtį”.
Šio projekto pagrindinis tikslas – remiantis dziudo filosofija ugdyti socialinių įgūdžių stokojančius vaikus ir jaunimą, padidinti jiems sporto užsiėmimų prieinamumą, padėti siekti sportinių ir asmeninių laimėjimų gyvenime.
Projekto metu Kauno miesto ir rajono visų klasių moksleiviai buvo kviečiami į savo dienotvarkę įtraukti ir dziudo pratybas.
Treniruotėms tris kartus per savaitę sėkmingai vadovauja didelę patirtį turinti trenerė Lolita Dudėnienė ir daugkartinė Lietuvos dziudo čempionė, Lietuvos sporto universiteto absolventė Miglė Julija Dudėnaitė.
Projektu siekiama, kad visi lankantys mokyklą vaikai turėtų galimybę užsiimti aktyvia fizine veikla po pamokų.
Treniruotės vyksta LSU salėje, kuri yra nuomojama projekto lėšomis. Ypatingas dėmesys kreipiamas į daugiavaikių bei socialiai remiamų šeimų moksleivius.
Vaikų ir jaunimo sulaukta tiek, kiek planuota
„Kasmet miesto ir rajono mokykloms elektroniniu paštu išsiuntinėjome kvietimus lankyti mūsų organizuojamas pratybas ir su viltimi laukėme norinčiųjų prie mūsų prisijungti.
Pagarsinus mūsų projektą, pats efektyviausias būdas buvo vaikus ir jaunimą pakviesti ne elektroniniu būdu, o gyvu žodžiu, perduodant šią žinią vieni kitiems, iš vienų lūpų į kitas, kad atsirado galimybė nemokamai susipažinti su dziudo sportu ir įgyti šios sporto šakos įgūdžių.
Daugiausia naujų žmonių sulaukėme, juos pakvietus projekte jau dalyvaujančių sportininkų.
Vaikai ir jaunimas patiria didžiausią socialinę atskirtį Lietuvoje. Dauguma jų neturi galimybės lankyti sporto pratybų, kadangi jų tėvai ar globėjai negali mokėti aukštų sporto būrelių kainų.
Projektas didžiąja apimtimi nukreiptas į socialinę atskirtį patiriančius vaikus ir jaunimą.
Siekėme, kad daugiau nei pusė projekte dalyvaujančių vaikų ir jaunimo būtų iš socialinės rizikos grupės, kad socialinę atskirtį patiriantys ir socialinių įgūdžių stokojantys vaikai dziudo dėka užaugtų gerais žmonėmis.
Kiek planavome vaikų ir jaunimo pakviesti lankyti nemokamas treniruotes, tiek jų ir sulaukėme, įvykdėme užduotis, nors iki projekto pabaigos gruodžio 31-osios dar liko laiko“, – džiaugiasi dziudo klubo „Ryto saulė” prezidentė, LSU dziudo specializacijos dėstytoja doc. L. Dudėnienė.
Didelis dėmesys skiriamas ir tiems vaikams, kurie nėra savo gyvenime lankę sporto būrelių.
Kai kurie vaikai, dalyvaujantys klubo projekte ir bandantys jėgas varžybose, jau turi ketvirtos pakopos žalius diržus. O kitiems dziudo – puiki rekreacija, užimtumas.
Ugdo ir sportininkus, ir asmenybes
Dziudo klubas „Ryto saulė” gerai žinomas Lietuvoje, jis jau 22 metus treniruoja vaikus nuo 3 metų amžiaus ir turi didelę patirtį juos ugdant ne tik kaip sportininkus, bet ir asmenybes.
Klubas, turėdamas didelę patirtį vaikų ugdymo srityje, o jos prezidentė, suprasdama problemos mastą ir naudodamasi Sporto rėmimo fondo parama, labai prisidėjo prie vaikų ir jaunimo fizinio aktyvumo skatinimo.
Projekto tikslinė grupė šiame projekte – vaikai ir jaunimas nuo 6 iki 19 metų.
Pasak L. Dudėnienės, tokio amžiaus vaikai turi galimybių ne tik pasiekti aukštų rezultatų sporte, tačiau ir tobulėti kaip piliečiai.
Tikslinė grupė išskaidyta į tris grupes ir su sportininkais dirbama atskirai: vaikai 6-10 ir 11-13 metų bei jaunimas nuo 14 iki 19 metų.
Kiekviena grupė per savaitę treniruojasi po tris kartus. Jų metu tobulinami pagrindiniai judamieji gebėjimai, lavinama jėga, greitis, koordinacija, pusiausvyra ir lankstumas.
Po pamokų dziudo užsiėmimai vyksta linksma forma ir sukelia daug teigiamų emocijų įvairaus amžiaus moksleiviams.
Kai kurie iš projekte dalyvaujančių sportininkų jau pradeda žiūrėti į dziudo kaip į pasiekimų sportą ir sėkmingai dalyvauja varžybose.
Ant tatamio – 250 kovotojų
Viena projekto veiklų – ir dziudo varžybų organizavimas. Dėl Covid-19 pandemijos 2020 ir 2021 metais numatytos varžybos buvo nukeltos į šiuos metus.
Abejos varžybos birželio ir spalio mėnesiais buvo surengtos didelėje Prienų arenoje ir klubui išsisprendė didelis galvos skausmas – tatamio transportavimo problema.
Įvairiose amžiaus grupėse ir svorio kategorijose jėgas išbandė net 250 jaunųjų kovotojų.
„Jauniausi projekto dalyviai dėl medalių ir taurių kovojo ant tatamio, vyresnieji moksleiviai atliko organizacinius darbus, o vyriausieji teisėjavo varžybose.
Pirmajame turnyre dziudo imtynininkų, pademonstravusių gražiausią metimą, ištvermingiausią kovą ir kt. laukė ir specialūs rėmėjų prizai – kuprinės, rankšluosčiai.
Dėka Nacionalinės dziudo asociacijos surengtų mokymų, kurie taip pat buvo numatyti projekto veiklose, vyriausieji dalyviai mokėsi ir tobulino sekretoriavimo bei teisėjavimo įgūdžius“, – pasakoja L. Dudėnienė.
Nuo 2001 metų Kauno dziudo klubo „Ryto saulė” sportininkai ne tik dalyvauja įvairiose varžybose, stovyklose, seminaruose, bet ir patys organizuoja renginius bei mokymus, nemokamas pažintines vasaros treniruočių stovyklas miesto vaikams bei dalyvauja senjorų mokymuose.
Smagios dienos vasaros stovykloje Šventojoje
Pagal projektą praėjusiais ir šias metais buvo surengtos dvi po septynias dienas trukusios vasaros stovyklos Šventojoje, kuriose dalyvavo 33 jaunieji dziudo kovotojai.
Stovyklos metu vaikai, jaunimas ir suaugusieji lavino savo dziudo įgūdžius, atsipalaidavo nuo kasdieninio streso bei įtampos.
„Į stovyklą visi vežėsi kimono, nes vieną kartą per dieną jie treniravosi. Nors neturėjome dziudo kilimo, bet buvo ką veikti ir be jo.
Visi stiprino savo organizmą rytinėse mankštose, bėgiojo krosus, maudėsi, vyko bendro fizinio parengimo treniruotės.
Stovykloje buvo griežta dienotvarkė, vaikams ypač naudinga buvo tai, kad jie išmoko veikti komandoje, pasitikėti savo draugais, bendradarbiauti.
Juk kovojant ant kilimo, reikia ne tik priimti sprendimus, bet ir prisiimti atsakomybę už savo veiksmus.
Grįžę iš vasaros stovyklos, nuo rugsėjo visi projekto dalyviai toliau tęsė dziudo treniruotes“, – pasakoja L. Dudėnienė.
Galimybe nemokamai sportuoti pasinaudoja ir keturi nuo karo Ukrainoje pabėgę berniukai, kurie pavyzdingai lanko pratybas.
Jie mokosi lietuviškoje mokykloje ir jau puikiai kalba lietuviškai.
Kauno dziudo klubo „Ryto saulė” projektas „Dziudo prieš socialinę atskirtį” bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.



















