Tinklalaidė „Love Streams Running“ turėjo pirmąjį svečią iš užsienio – bėgimo pasaulyje labai gerai žinomą specialistą Garethą Sanfordą. Tai žmogus, geriausiai žinomas dėl darbo su elitiniais vidutinių nuotolių bėgikais ir jų treneriais, išmanantis, kaip pagerinti sportininkų greitį ir ištvermę. Lietuvoje jis lankėsi lengvosios atletikos federacijos (LLAF) kvietimu ir skaitė paskaitas mūsų šalies treneriams. „Love Streams Running“ tinklalaidės rubrikoje „Recovery talks“ jis kalbėjo giliomis sporto temomis ir užrašė elitinio sportininko sėkmės receptą.
„Love Streams Running“ tinklalaidė neseniai pradėjo savo penktąjį sezoną, o šį kartą dalijasi pokalbiu su G. Sanfordu. Žymus sporto mokslininkas sporto fiziologijoje yra keliavęs ir dirbęs daug pasaulio šalių, testavęs šimtus sportininkų, dirbęs su aukščiausio olimpinio lygio atletais ir jų treneriais, dabar turi savo verslą ir vis dar dalijasi patirtimi su viso pasaulio lengvaatlečių treneriais.
Pirma tinklalaidėje svečio plačiai aptarta mintis – norint pasiekti aukštų rezultatų nėra būtina turėti krūvos pinigų. Viską galima padaryti ir turint daug noro, užsispyrimo ir motyvacijos.
„Aukštas meistriškumas nėra įranga, nėra biudžetas, tai mąstymas. Dėl to aš atvykau į Lietuvą, nes jūs padarėte vieną svarbų dalyką – ėmėtės veiksmų. Jūs mane susiradote, mes pasikalbėjome ir aš matau, kad jūs čia bandote sukurti kažką gražaus, jums rūpi. Su tokiu požiūriu galite daug ko pasiekti.
Man pasisekė, kad būdamas dvidešimties ir šiek tiek vyresnis daug keliavau po Jungtinę Karalystę su „UK Sports“, kas yra sporto finansavimo sistemos dalis. Jie keliavo po šalį ir ieškojo talentų, kurie gali tapti olimpiečiais, išleido milijonus. Vėliau ne kartą įvairiose pasaulio šalyse girdėjau, kad jie negali kažko nuveikti, nes neturi milijonų.
2014 m. praleidau tris mėnesius Indijos kaimo vietovėse, genčių bendruomenėse, kur visa turėta lengvosios atletikos infrastruktūra buvo plynas laukas ir smėlio dėžė. Mes surengėme sporto dieną, kurioje naudojome tuos pačius principus, kuriuos atrankoje mačiau JK. 12–13 m. vaikus testavome – kaip jie bėga sprintą, kaip šoka, kaip meta. Ištestavome 107 vaikus. Žmonės ten uždirba po 2 dolerius per dieną, vaikai neturėjo batelių, bet su švilpuku, kompiuteriu ir kūgeliais mes atlikome testus, kurie padėjo treneriams suprasti kiekvieno vaiko konkrečias stiprybės. Tai nereikalavo didelio biudžeto, tik mąstymo, veiksmo“, – kalba G. Sanfordas.
Svečias su tinklalaidės vedėju Arnu Gabrėnu daug kalbėjo apie sportininkų profiliavimą, reikalingus komponenetus sėkmei pačiame aukščiausiame lygyje pasiekti ir, svarbiausia, išsilaikyti.
„Yra sportininkų, kurie turėjo vienkartinę sėkmę – vieną kartą laimėjo medalį. Ir yra atletai, kurie tai daro nuolat. Labai norėjau suprasti ar bent pagilinti supratimą, kas padeda tiems, kurie sugeba tą sėkmę išlaikyti nuolat.
Pamačiau, kad sportininkai, kurie gyvena aplinkoje, kuri yra kartu ir labai palaikanti, bet tuo pačiu ir sukelianti iššūkių, sugeba išlaikyti sėkmę ilgą laiką. Jų treneriai taip pat nuolat domisi naujovėmis. Tačiau labai svarbus yra palaikymo ir iššūkių išlaikymas. Jeigu žmogus jaučia vien tik palaikymą – žmonės pradeda jaustis patogiai. Tai reiškia, kad galbūt nebesugeba išlaikyti vienodų pastangų treniruotėse. Jeigu sportininkas nejaučia palaikymo, o tik iššūkius – jam irgi yra sunku. tad labai svarbu išlaikyti tinkamą balansą tarp palaikymo ir iššūkių.
Ir tai galioja tiek profesionaliame sporte, tiek verslo organizacijose, esu tai pastebėjęs tarp savo draugų, kurie yra įkūrę savo verslą. Ir vėl – tai nieko nekainuoja. Tai gali sukurti bet kas – kokias sąlygas tu kuri treniruotėse, kokių mąstymų vadovaujiesi. Jeigu mes siekiame didelių tikslų, turime kurti aplinką, kuri mus palaikytų, bet kartu ir nuolat mestų mums iššūkius“, – sakė G. Sanfordas.
Svečias ne kartą pabrėžė ir komunikacijos bei sutarimo tarp profesionalių sportininkų ir jų trenerių svarbą. Vienodi tikslai, vienodas požiūris į sportą, nuolatinis domėjimasis naujovėmis ir alkanumas, treniruočių plano laikymąsis ir nuolatinis savęs klausimas – ar aš darau tai tinkamai.
Tai G. Sanfordas įvardijo pavyzdžiu apie lėktuvą: „Sakykime, kad norite nuskristi lėktuvu iš Lietuvos į Australiją. Tai labai ilga kelionė. Jeigu pakilimo metu vienu laipsniu nukrypsite nuo kurso, tai atrodys menkniekis. Net ir 5–10 laipsnių neatrodys kažkas svarbaus. Tačiau problema bus aktuali, kai artėsite prie tikslo, nes jeigu nekoreguosite kurso – nuskrisite į Naująją Zelandiją ar tiesiog į vandenyno vidurį.
Tad labai svarbu nuolat treniruojantis tikrinti ir klausti savęs, ar tai, ką darau šiandien, man padeda pasiekti savo tikslą, o gal tolina nuo jo. Šį domėjimąsi reikia išlaikyti nuolat.“
Praėjusioje tinklalaidėje, kurioje A. Gabrėnas su Jonu Žakaičiu atsakinėjo į klausytojų klausimus, buvo kalbama apie Lietuvos maratono padėtį pasaulyje. Išvada aiški – mes esame maratono elito paraštėse. Klausimą apie tai A. Gabrėnas uždavė ir A. Sanfordui, kuriam nepatiko mintis, kad lietuviams reikia „stebuklo“, jei norime išauginti aukšto lygio maratonininkus. Svečias nubrėžė labai aiškų planą, ko reikia, kad toks atsirastų. Tai galite išgirsti pokalbyje.
Pusantros valandos ilgio tinklalaidėje išgirsite ir daugiau labai įdomių minčių apie sportą, ypač aukščiausia jo lygį, olimpinių žaidynių tikslų siekimą, sportininkų ir trenerių susikalbėjimo klausimą, aplinkos svarbą auginant elitinį atletą ir t.t.
Tinklalaidė „Love Streams Running“ pasiekiama klubo „Youtube“ kanale bei „Spotify“. Anksčiau čia atvirai ir plačiai kalbėjo tokie atletai kaip Aleksandras Sorokinas, Aušra Garunkšnytė, Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, Danas Sodaitis, Austra Skujytė ir kt.
Laidą galite paremti „Contribee“ platformoje, o visi čia surinkti pinigai keliauja į klubo projektą „Jaunojo sportininko stipendija“, skirtą palaikyti jaunųjų sportininkų kelią pačiu sudėtingiausiu jų karjeros laikotarpiu. Tai laikas, kai dažnai pritrūksta šeimos finansinės paramos, kai nebepriklausoma sporto centrui, o siekti olimpinių normatyvų reikia daug metų sunkaus darbo treniruotėse, tad galimybės dirbti pilnu etatu nėra. Parama jauniesiems sportininkams padeda išlaikyti motyvaciją, nepasiduoti ir tęsti savo sportinę kelionę. Šiuo metu stipendiją yra gavę Džiugas Balčiūnas ir Edvardas Aukštuolis.
„Love Streams Running“