
„Man dzin“, – taip į teigiamą savo dopingo mėginį reagavo rugsėjį Vilniaus maratoną laimėjusi ir šalies čempione tapusi Vilmantė Stašauskaitė, save laikanti mėgėja, o ne profesionalia sportininke. Tačiau dopingo kontrolieriams ir lengvosios atletikos bendruomenei – ne dzin.
Lietuvos antidopingo agentūra paskelbė, kad Pasaulinė lengvosios atletikos organizacija (World Athletics) skyrė V.Stašauskaitei 21 mėnesio diskvalifikaciją ir Vilniaus Rimi maratono. Jos mėginyje rasta draudžiama medžiaga meldonis. Diskvalifikacijos pabaiga – 2025 m. birželio 9 d.
Kaip rašo žurnalas „Sportas“, V.Stašauskaitė gyvenimo pergalę pasiekė rugsėjo 10 d., kai triumfavo „Rimi“ Vilniaus maratono varžybose, kartu tapdama Lietuvos čempione. Tačiau pergale džiaugėsi neilgai – po poros mėnesių paskelbta, kad iš Jonavos kilusios bėgikės organizme rasta meldoniumo.
„Niekam nieko blogo nepadariau, jei kam padariau – tai sau. Iš ničnieko nieko neatėmiau, jokių pinigų negavau. Aš su tuo gyvenu jau beveik antrą mėnesį. Man čia senos naujienos. O jums gero skaitymo. Kažkam pakels nuotaiką, kažkam bus tiek pat dzin, kaip man“, – į žinią reagavo ji.
Tada V.Stašauskaitė tikino, kad meldoniumą vartojo tam, kad apsaugotų širdį nuo krūvių, tvyrant dideliam vasaros karščiui, jį įsigijusi vaistinėje ir išgėrusi 10 tablečių. Nors moteris teigė pripažįstanti savo kaltę, kilusią iš naivumo ir nežinojimo, kartu teisinosi tuo, kad ji – tik mėgėja.
„Esu mėgėja bėgikė, sportuoju savarankiškai pagal siųstą bėgimo planą, per nuotolį. Niekada nebuvau įtraukta į antidopingo sąrašus. Niekada nepretendavau į nacionalinės rinktinės gretas. Nebandžiau vykdyti normatyvų. Sportas yra mano hobis“, – rašė bėgikė.
Tačiau su tokiu savęs prirašymu prie mėgėjų nėra linkusi sutikti Lietuvos antidopingo agentūros direktorė Rūta Banytė.
„Sunku vertinti vienareikšmiškai. Iš vienos pusės, tai sportininkė, kuri yra dalyvavusi tarptautiniuose renginiuose, todėl labai neatsakinga nesusipažinti su taisyklėmis. Pateiksiu pavyzdį: net jei ir neturi vairuotojo pažymėjimo, žinai, kad vairuoti išgėrus negalima. Čia lygiai tas pats: atsakomybę turi prisiimti, net jei deklaruoji, kad esi mėgėja“, – sako R.Banytė.
Kartu jį pabrėžia, kad toks teiginys yra klaidinantis, nes pagal LAA taisykles mėgėjas yra tas, kuris per pastaruosius penkerius metus nedalyvavo nacionalinėse ar tarptautinėse varžybose.
„O V.Stašauskaitė dalyvavo Kopenhagos ir Barselonos maratonuose. Paprastai tariant, jeigu bėgioji parko takeliuose, bet niekur nesivaržai, tuomet tu mėgėjas. Mano asmenine nuomone, iš žmogiškosios pusės, sportininkės, kurios užėmė atitinkamai žemesnes pozicijas, buvo apvogtos. Jos prarado galimybę užlipti ant pakylos, pasidžiaugti sąžiningais laimėjimais. Taip pat ši sportininkė metė šešėlį tiek ant trenerės, tiek ant federacijos.
Pradėjai varžytis – tu nebe mėgėjas, nors galbūt ir fizinė forma, ir laikas neblizgantis, bet tu jau nesi mėgėjas. Norėčiau paraginti tokius asmenis peržiūrėti nemokamus nuotolinius mokymus platformoje www.bedopingo.lt tam, kad ateityje nebūtų neaiškumų“, – kviečia R.Banytė.
Sužinoję „World Athletics“ sprendimą „Rimi“ Vilniaus maratono organizatoriai pakeitė praėjusių metų varžybų rezultatus.
Vilniaus maratono paskyroje feisbuke rašoma:
„Rimi“ Vilniaus maratono prizininkių trejetukas:
I vieta – Inga Bartkė (2:58:02)
II vieta – Gitana Akmanavičiūtė (3:04:09)
III vieta – Synnøve Aune (03:11:59)
Lietuvos maratono čempionato prizininkių trejetukas:
I vieta – Inga Bartkė (2:58:02)
II vieta – Gitana Akmanavičiūtė (3:04:09)
III vieta – Eglė Ragaišytė (03:24:36)
Nuoširdžiai sveikiname sportininkes ir apgailestaujame, kad ant tinkamo podiumo laiptelio negalėjote užlipti rugsėjo 10 d., tačiau tikimės, kad jūsų motyvacija ir meilė sportui nuo to nenukentėjo bei džiaugiamės dėl jūsų pergalių.
Nugalėtoja ir prizininkės bus apdovanotos artimiausiu metu.“
Žurnalas „Sportas“, sportas24.lt