Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Lietuvoje vis labiau populiarėja maratonai ir pusmaratoniai, jie tapo kone kiekvieno miesto ar rajono vizitinė kortelė.
Kadangi maratonų rengiama nemažai, sportininkams yra didelis pasirinkimas, kurioms varžyboms rengtis, o kurias atidėti kitiems metams.
Kiek per metus mėgėjams patartina įveikti maratonų ir kada pradėti juos bėgioti?
Bėgimus organizuojančios VŠĮ „Maratomanija“ vadovas Valdas Šmaižys, su žmona Lina irgi bėgiojantis maratonus ir jų įveikęs daugiau nei šimtą, šiemet jau nubėgo septynis maratonus.
„Kiek per metus bėgti maratonų, būtų pats neteisingiausias patarimas. Kiekvienas turi savo tikslų, yra skirtingo pajėgumo ir pasiruošimo. Vieni bėga dėl asmeninio rezultato ir gero laiko, o kiti – savo malonumui. Bėgant greičiui tikrai neverta įveikti daugiau dviejų maratonų per metus. Tačiau bėgiojantys savo malonumui, juos gali bėgti kiekvieną savaitgalį ir net po kelis.
Svarbiausia visada klausyti, ką tau sako kūnas, neperžengti tos ribos, kai ambicijos ir ego užtemdo sveiką protą“, – pataria V. Šmaižys.
Jis maratonus bėga šeštus metus. Pirmaisiais metais įveikė tik vieną maratoną, o po trejų metų – jau 42 per metus.
Pastaruoju metu V. Šmaižys maratonų įveikia daug mažiau, nes organizuojant varžybas yra sunku pačiam bėgti.
Šiemet nubėgęs septynis maratonus, jis daugiau nebespėlioja, kiek dar jų bus ir nieko neplanuoja.
„Sportas, maratonų bėgimas kaip ir peilis bei ugnis gali būti naudingi, bet ir žalingi.
Žiūrint kaip ir kokiu tikslu stosi į startą. Visiems linkėčiau geriau bėgioti tiek, kad jaustumėte malonumą, kad prabėgus nekiltų mintis „daugiau niekada”, ir, svarbiausia, nežaloti savęs“, – teigia „Maratomanija“ įkūrėjas ir vadovas.
Tiems, kurie nori bėgioti maratonus, jis pataria, kad pirmiausiai reikėtų apšilti bėgant ilgus ar vidutinius nuotolius.
Jo rengiamuose maratonuose viena mergaitė pirmą kartą dalyvavo būdama penkiolikos. Antrą – po metų, būdama šešiolikos, o trečią – būdama septyniolikos.
„Nesakyčiau, kad tokiame amžiuje reikėtų bėgioti maratonus. Jaunas organizmas turi postūmį greitai energijai, o ištvermės trūksta.
Pats brandžiausias maratonininkų amžius – nuo 30 iki 35 metų. Tada jie pasiekia daugiausiai rekordų, laimi varžybų.
Maratonus po truputį galima pratintis bėgti būnant 20 metų. Galvodami apie gerus rezultatus ateityje, maratonininkai iš pradžių bando jėgas 3000 m distancijoje, po to jas didina – 5000 m ir 10 000.
Ir tik po to jie pradeda bėgioti maratonus, kurie reikalauja didesnės ištvermės. Metams bėgant, ji didėja“, – mintimis dalijasi V. Šmaižys.
Iki kiek metų patartina bėgioti maratonus?
„Maratomanija“ vadovas įsitikinęs, kad 60 metų – ne riba. Galima bėgioti iki 70 metų, tačiau jau reikia trumpinti distancijas, bėgti lėčiau, atsargiau, nesivaikyti rekordų, bėgti savo malonumui.
„Yra ir išimčių. Piotras Silkinas, rugpjūčio 6 d. atšventęs 80 metų jubiliejų, vis dar nepalieka maratonų trasų. Dar prieš trejus metus jis įveikdavo 15-20 maratonų per metus.
Pasaulyje yra labai daug bėgikų, kurie sulaukę ir 70 metų, vis dar aktyviai bėga maratonus“, – teigia V. Šmaižys, rugsėjo 5 d. rengiantis Zarasų pusmaratonio varžybas.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.