
Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Anykščių kraštas yra žinomas kaip Aukštaitijos partizanų judėjimo centras. Didesnėje šio krašto dalyje veikė Algimanto apygardos partizanų būriai. 1949 metais Šimonių girioje vadavietę įsirengė šios apygardos vadovybė, vadovaujama Antano Starkaus-Montės.
Šis bebaimis apygardos partizanų vadas, apsuptas priešų, po tris valandas trukusios nelygios kovos žuvo 1949-aisiais lapkričio 1 dieną štabo bunkeryje Šimonių girioje prie Priegodo ežero.
Kartu su juo savo gyvybes paaukojo dar keturi Algimanto apygardos partizanai vyrai ir dvi moterys.
2014 metais spalio pradžioje buvo surengtas pirmasis pagarbos bėgimas, skirtas šių partizanų žūties 65-osioms metinėms.
Pagrindinis šio prasmingo bėgimo organizatorius – Anykščiuose ūkininkaujantis Vladas Pajarskas, kurio 26-erių brolis, apygardos štabo viršininkas Albinas Pajarskas-Bebas buvo tarp išduotų ir žuvusiųjų partizanų.
Pirmajam bėgimui startas buvo duotas prie buvusio vadavietės bunkerio, o finišas – Svėdasuose prie Laisvės paminklo.
Bėgime – 68 dalyviai
Šimonių girioje šiemet vykusiame septintajame pagarbos bėgime dalyvavo 68 jaunimo ir vyresnio amžiaus bėgikai iš Vilniaus, Panevėžio, Kupiškio, Utenos, Anykščių.
Jaunimas įveikė 1,5 km distanciją, o suaugusieji – 7,7 km. Sportininkai startavo ir finišavo Šimonių girioje prie Priegodo ežero, septynių Tėvynės gynėjų žūties vietos.
Pagarbos bėgimą padėjo surengti Anykščių kūno kultūros ir sporto centras ir Lietuvos kaimo sporto Ir kultūros asociacija „Nemunas”, o renginio partneriai – Lietuvos genocido ir rezistencijos centras.
Varžybų vyr. teisėjas ir vienas šių varžybų iniciatorių – Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos mokytojas, sporto klubo „Žaidynės tęsiasi” vadovas Egidijus Karalius.
Varžybose teisėjavo ir sporto klubo „Žaidynės tęsiasi” narys Kęstutis Aleckūnas bei Anykščių kūno kultūros ir sporto centro treneris Bronius Vitkūnas.
Per varžybų atidarymą sportininkus pasveikino Svėdasų seniūnas Saulius Rasalas ir Svėdasų bendruomenės tarybos narys, muziejininkas Raimondas Guobis.
Varžybų vyr. teisėjas E. Karalius priminė bėgikams septynis žuvusius partizanus: Antaną Starkų-Montę, Julių Burneiką-Tardytoją, Albiną Pajarską–Bebą, Juozą Leškį, Aleksą Matelį-Audenį, Stasę Vigelytę ir Birutę Šniuolytę-Idą.
Šie partizanai palaidoti Adomynės kapinėse, Kupiškio rajone, kur 2018 m. Aluotų kaime prie Kupiško-Utenos kelio buvo atidengtas paminklas A. Starkui-Montei.
Bėgimo trasoje – ir Anykščių sporto vadovas
Pagarbos bėgime antrą kartą dalyvavo naujasis Anykščių kūno kultūros ir sporto centro direktorius 57-erių Arvydas Krikščiūnas.
„Nesu bėgikas, bet jėgas bandžiau iš pagarbos mūsų Algimanto apygardos partizanams, paaukojusiems savo gyvybes už mūsų laisvę.
Kiekvienas žuvęs laisvės gynėjas nusipelno didžiulės pagarbos. Tą dieną Anykščiuose vyko ypač daug renginių – ir futbolas, ir sunkioji atletika, ir atidėtas Anykščių krepšinio lygos finalas, tačiau aš pasirinkau pagarbos bėgimą“, – teigė rajono sporto vadovas.
Jis – dar ir imtynių treneris, pasirūpino, kad jo auklėtiniai iš Subačiaus gimnazijos ne tik galynėtųsi ant kilimo, bet ir dalyvautų šiame bėgime.
Anykščių r. sporto vadovas distancijoje jautėsi gerai, netgi pretendavo užimti prizinę vietą, bet vėliau pritrūko jėgų ir finišavo penktas (41 min).
Jau kitą dieną A. Krikščiūnas su savo auklėtiniais dalyvavo 20 km pėsčiųjų žygyje aplink Troškūnus, kuris buvo numatytas kovo 11 dieną, bet dėl COVID-19 buvo nukeltas į spalio mėnesį.
Šį žygį anykštėnai skyrė Kūno kultūros ir sporto dienai paminėti.
„Stengiuosi dalyvauti visur, kur tik galima pritraukti vaikus. Pagarbos bėgime užimta penktąja vieta likau patenkintas.
Būčiau nenusiminęs ir užėmęs aštuntą ar vienuoliktą vietą, nes man svarbu dalyvauti“, – teigė A. Krikščiūnas.
Biatlonininkų pamokos bėgikams
Sėkmingai rungtyniavo Anykščių biatlonininkai, vadovaujami trenerio Broniaus Vitkūno.
Suaugusiųjų grupėje nugalėtoju tapo 18-metis dvyliktokas Kristupas Karčemarskas, o jaunimo grupėje – 15-metis devintokas Titas Raugas.
„Kristupas – labai talentingas sportininkas, anksčiau lankė karatė treniruotes, bet metė, o praėjusiais metais visus nustebino savo pasirodymu rajono MTB dviračių maratono trasoje.
Nuo praėjusių metų rudens jis panoro tapti biatlonininku. Kol kas Kristupas dar stokoja patirties sporto šakoje, nes slidinėjimą reikia derinti su šaudymu.
Nors jam dar nepavyko užlipti ant nugalėtojų pakylos, tačiau esu patenkintas jo pasirodymu šiemetiniame Lietuvos vasaros čempionate, kur jaunių grupėje buvo ketvirtas“, – apie savo auklėtinį papasakojo B. Vitkūnas.
T. Raugas, biatlono pratybas lankantis penktus metus, šiemet per Lietuvos vasaros čempionatą jaunučių grupėje užėmė antrą vietą.
Su žymiai vyresniais varžovais rungtyniavęs 11-metis Laurynas Kapancovas tarp prizininkų nepateko.
Nugalėtojai ir prizininkai
Moterys
7,7 km – 1. Violeta Lajevska (Vilniaus universitetas) – 40 min. 28,0 sek.
2. Diana Balužytė (Kupiškio technologijos ir verslo mokykla) – 40 min. 58,0 sek.
3. Neringa Matulevičiūtė (Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazija ir plk. Prano Saladžiaus 9-oji šaulių rinktinė, Utena)
Vyrai
7,7 km – 1. Kristupas Karčemarskas (Anykščių KKSC) – 30 min. 39,0 sek.
2. Radoslavas Lajevski (Vilniaus universitetas) – 30 min. 47,0 sek.
3. Tadas Jankūnas (Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės profesinio mokymo centras) – 31 min.18,0 sek.
Merginos
1,5 km – 1. Evelina Uselytė (Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazija, Viešintų daugiafunkcinis centras) – 6 min. 38,0 sek.
2. Mėta Macijauskaitė (Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazija, Viešintų daugiafunkcinis centras) – 6 min. 51,0 sek.
3. Nomeda Galvonaitė (plk. Prano Saladžiaus 9-oji šaulių rinktinė, Utena) – 7 min. 31,0 sek.
Vaikinai
1,5 km – 1. Titas Raugas (Anykščių KKSC) – 5 min. 31,0 sek.
2. Eimantas Meškauskas (Anykščių KKSC) – 5 min.45,0 sek.
3. Modestas Gživaila (Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės profesinio mokymo centras) – 6 min. 14,0 sek.