Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Aštuntą kartą surengtame pagarbos bėgime „Algimanto apygardos partizanų takais“ jėgas bandė daugiau nei 100 įvairaus amžiaus bėgimo mėgėjų.
Prasmingo bėgimo startas buvo duotas Šimonių girioje prie Priegodo ežero.
ATMINTIS.Per išklimingą varžybų atidarymą visi sportininkai, renginio organizatoriai, svečiai išsirikiavo prie septynių Tėvynės gynėjų žuvimo vietos.
Varžybų vyr. teisėjas, Vilniaus S. Nėries gimnazijos kūno kultūros mokytojas Egidijus Karalius supažindino su Šimonių girioje vykusia drama, kai čia prie bunkerio žuvo bebaimiai partizanai.
Į sportininkus kreipėsi garsus Anykščių kraštorynininkas-muziejininkas Raimondas Guobis, visų vadinamas šio krašto enciklopedininku. “Jūs susirinkote ne vien tik linksmai praleisti laiką, bet ir savo bėgimu pagerbti žuvusius Lietuvos partizanus, o pirmiausiai – šios Šimonių girios partizanus – garsųjį vadą Antaną Starkų-Montę ir jo bendražygius.
Norėčiau, kad jūsų prisilietimas prie šitos žemės, kuri visur sulaistyta lietuvių patriotų krauju, įkvėptų dideliems ateities žygiams, nes laukia dideli iššūkiai.
Ir reikės kovoti ne ginklu, o sąžiningu darbu ir dideliu pasišventimu savo gimtam kraštui”, – kalbėjo R. Guobis, įvairių kultūros premijų laureatas, istorinės atminties žygių pėsčiomis, dviračiais, baidarėmis organizatorius. Jis jaunimui linkėjo kurti svajonių Lietuvą, bėgti ne baimės vilties takais. Prie žuvusiųjų partizanų bėgikai uždegė žvakutes.
Tarp septynių išduotų ir 1949 m. lapkričio 1 dieną žuvusių partizanų (jie vėliau buvo perlaidoti kartu Adomynės kapinėse) buvo ir pagrindinio šio pagarbos bėgimo organizatoriaus Vlado Pajarsko brolis, apygardos štabo viršininkas Albinas Pajarskas-Bebas.
Aštuntąjį pagarbos bėgimą šiam Anykščiose ūkininkaujančiam sporto entuziastui padėjo surengti rajono savivaldybė ir Sporto centras bei Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacija „Nemunas”.
„Visus mūsų pagarbos bėgimus remia verslininkas Petras Baronas, kuris finansuos ir 183 partizanų memorialinį įamžinimą Svėdasuose. Per neseniai vykusį plenerą, kuriame tris dienas dirbo septyni architektai, buvo atrinkti trys labiausiai tikę projektai. Dabar beliks tik didelis techninis darbas”, – pasakojo V. Pajarskas.
Jis dėkojo ir savo seniems bičiuliams vilniečiams, teisėjavusiems varžybose: Egidijui Karaliui, Kęstučiui Aleckūnui, Kazimierui Kupriui ir starteriui Edmundui Liekiui.
ŠAULIAI. Varžybų vietoje Utenos pulkininko Prano Saladžiaus 9-oji šaulių rinktinė tradiciškai užkūrė laužą ir visus pakvietė į šaulių virtuvę atsigerti kavos bei arbatos, o per varžybas – pasivaišinti jų išvirta skania kareiviška koše.
Virtuvėje energingai darbavosi keli šauliai ir pati rinktinės vadė Asta Tidikienė.
GROŽIS. Varžybų distancija nusidriekė įvairiomis rudens spalvomis nusidažiusioje Šimonių girioje, sportininkai bėgo pro keturis partizanų bunkerius.
Kalbinti pagarbos bėgimo dalyviai vienbalsisi pripažino, kad bėgti tokios gražios girios takeliais buvo įspūdinga, nesijautė jokio nuovargio ir plūstelėjo daug naujų jėgų.
Visi, kurie baigė distanciją, buvo apdovanoti atminimo medaliais. O patiems stipriausiems be medalių dar teko ir knygos „Švęskime laisvę“ ir „Vakarų Lietuvos partizanų sritis. Atlasas”.
ŠEIMA. Bėgimu ypač džiaugėsi kauniečių Navikų šeima – pedagogė ir Vytauto Didžiojo rinktinės jaunųjų šaulių vadovė Jurga bei jos vyras advokatas Aurimas, kurie jėgas bandė su savo atžalomis – ketverių metų Vincentu, lankančiu Kauno rajono Girionių darželį, ir 16-mete Elze, KTU licėjaus moksleive.
„Anykščių rajone, Kurkliuose turime sodybą, atvažiavome čia pasitvarkyti pries artėjančią žiemą ir, išgirdę apie šį bėgimą, nutarėme nepraleisti progos pirmą kartą jame dalyvauti. Esame stiprūs iš prigimties, distancijos mūsų negąsdino, bėgome už savo močiutes, dieduką, savo bėgimu pagerbėme žuvusius partizanus. Patyrėme daug emocijų, žavėjomės fantastiniu Šimonių miško grožiu ir jo keliukais”, – įspūdžiais dalijosi J. Navikienė.
Jų šeima bėgo poromis: mažasis Vincentas su mama įveikė 1,5 km distanciją, o dukra Elzė su tėvu – 7,7 km.
Dar vienas jų sūnus Jonas Navikas, atstovaudamas Kauno “Gajos” klubui, tą dieną žaidė regbį Šiauliuose.
DIDŽIUOJASI. Sėkmingos šios varžybos buvo Vilniaus universiteto studentamas, vadovaujamiems Sveikatos ir sporto centro docentės dr. Jūratės Armonienės.
Trys studentai tapo nugalėtojais, o dar du – antraisiais prizininkais.
1,5 km distanciją greičiausiai įveikusi Vilniaus universitete mediciną pirmame kurse studijuojanti Germantė Mikalajūnaitė liko sužavėta miške nusidriekusia trasa.
iš pradžių distancijoje jai dar bandė priešintis kelios sportininkės, tačiau vilnietė pamažu tolo nuo jų ir finišavo viena.
Būsimoji medikė nuotolį įveikė per 6 min. 8 sek, o prizininkėmis tapo Violeta Stukaitė iš Kupiškio (6:19) ir Evelina Uselytė iš Troškūnų (6:34).
„Tiesiog norisi dar kartą išbėgti į trasą ir grožėtis nuostabia giria. Miško takeliais žymiai geriau bėgti nei plentuose.
Esu iškovojusi ne vieną pergalę, tačiau šia labiausiai didžiuojuosi. Bėgau tomis vietomis, kur kovojo partizanai ir atidavė savo gyvybes.
Bėgdama pajutau didelę meilę Lietuvai. Pagarbos bėgime dalyvavau pirmą kartą, tačiau tikrai ne paskutinį”, – po finišo įspūdžiais dalijosi būsimoji medikė.
Nors pagrindinį dėmesį G. Mikalajūnaitė skiria mokslui, tačiau Vilniuje gyvena netoli Vingio parko, todėl stengiasi surasti laisvo laiko ir triskart per savaitę mėgėjiškai pasportuoti.
„Studijuoti į Vilnių atvažiavau iš Panevėžio, lankau lengvosios atletikos pratybas pas trenerį Rimvydą Smilgį ir bėgiojau trumpas distancijas. Karantinas padarė įtaką mano sportinėje karjeroje ir pradėjau bėgioti ilgesnius nuotolius. Su bėgimu jau stipriai susidraugavau”, – kalbėjo G. Mikalajūnaitė.
ALUMNAS. Vyrų 7,7 km nuotolio nugalėtoju tapo šiemet VU sociologijos studijas Gedminas Janušis.
Jis dirba SEB banke informacinės sistemos programuotoju ir pagarbos bėgime dalyvavo pirmą kartą.
„Nuo 2000 metų esu orientacininkas, bėgioju po miškus su žemėlapiu. Iš pradžių neturėjau trenerio, o dabar mane tobulina Jūratė Armonienė.
Miškas man yra labai artimas, bėgimui skiriu didelį dėmesį. Stengiuosi tapti profesionaliu orientacininku, esu kandidatas į Lietuvos rinktinę.
Kai tik su komanda atvažiavome į Šimonių girią, tariau: čia miškas – pasakiškas, Vilniuje tokių tik vienas, kitas. Graži ir nenuobodi buvo trasa”, – po finišo kalbėjo G. Janušis.
Nugalėtojai ir prizininkai
Moterys
1,5 km
1. Germantė Mikalajūnaitė (Vilniaus universitetas)
2. Violeta Stukaitė (Kupiškis)
3. Evelina Uselytė iš Troškūnų
7,7 km
1. Gabrielė Garbauskaitė (VU)
2. Domantė Lyškutė (VU)
3. Diana Balužytė (Kupiškis)
Vyrai
1,5 km
1. Eimantas Meškauskas (Anykščiai)
2. Rokas Kalesnykas (VU)
3. Virgilijus Kiltinavičius (Vilnius)
7,7 km
1 Gediminas Janušis (VU)
2. Valdas Sklaistys (Panevėžys)
3. Arvydas Krikščiūnas (Anykščiai)
Prizais buvo apdovanoti vyriausi bėgimo dalyviai – Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos kūno kultūros mokytoja Diana Balužytė ir buvęs ilgametis Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės technologinės mokyklos mokytojas, įvairių sportinių renginių organizatorius Vytautas Žemėtis.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.