
Daugumoje sporto šakų, net ir sportuojant mėgėjiškai, norint pagerinti asmeninius rezultatus derėtų prisiminti ir mitybą. Apie jos ryšį su bėgimu papasakojo 16 metų šiuo sportu užsiimantis olimpietis maratonininkas Remigijus Kančys.
„Aš šiek tiek paatvirausiu, nesu didelis itin sveikos mitybos šalininkas, – šyptelėjo Remigijus. – Bet prisižiūriu, kad maistas būtų kokybiškas ir naudingas, ypač artėjant varžybų sezonui. Rezultatams įtakos mityba turi, nors kadangi daug judame, bėgikai gali sau leisti valgyti šiek tiek daugiau“.
Sportininko teigimu, prieš ruošiantis bėgioti nereikėtų privalgyti, o tik pasistiprinti. Treniruotei pasibaigus atsistatymui labiausiai tinka angliavandenių turintys produktai.
„Geriausia būtų prieš treniruotę 1-2 valandas lengvai užkąsti to, kas greitai suteikia energijos. Sausainiai, bananas, avižų košė: tiesiog reikia paieškoti kas labiausiai tiktų, neapkrautų skrandžio ir greitai susivirškintų. Nereikia prieš sportą, tarkime, kepsnio suvalgyti, nes jis virškinsis gerokai ilgiau.
Aš dažniausiai likus dviem valandoms iki maratono starto, kad skrandis būtų ramus, suvalgau du sausainius ir atsigeriu vandens – man to pilnai užtenka. Iš principo, energiją, kurią gavome iš suvalgyto maisto praeitą vakarą, turėsime rytoj ryte.
Esant tikrai dideliems krūviams retkarčiais norisi pavalgyti kažko nesveiko. Kartais netgi būna taip, kad jei esi to maisto išsiilgęs arba savaitės pabaigoje po visų treniruočių save apdovanoji pica ar dar kažkuo, net geriau bėgasi, nei kad visą laiką būtumei valgęs mėsą ir salotas, – kalbėjo sportininkas. – Iš esmės valgyti galima viską, bet su saiku. Galbūt tik alkoholį išskirčiau, nes bėgimas ir alkoholis truputėlį nedraugauja, kaip ir visur kitur“.
Nepaprastai svarbi mitybos dalis yra skysčiai, kurių, pasak pašnekovo, reikėtų gerti kuo daugiau ir įvairių.
„Vasaros metu bent du litrus skysčių reikėtų išgerti mažiausiai, o dėl intensyvaus karščio – net ir daugiau. Bėgant daug medžiagų yra išprakaituojama, ypač mikroelementai. Tai turi įtakos raumenų traukimui ir kitiems niuansams. Tačiau vien vandens irgi neužtenka, racione turėtų būti ir magnis, vitaminas C, kalis, mikroelementai. Susimaišius su vandeniu ir įsipylus į gertuvę galima gerti prieš, per ir po sporto, galų gale, ir ne sporto metu“, – sakė R. Kančys.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
