
Tradiciniame 30-ajame tarptautiniame bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“ Sausio 13-osios laisvės gynėjams pagerbti dalyvavo daugiau kaip 4,5 tūkst. bėgikų iš Lietuvos ir 13 kitų valstybių.
Bėgimo organizatoriai – Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacija, Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos kariuomenė.
Antakalnio kapinėse bėgikus pasveikino Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas
„Pagarbos bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“ – tai ir mūsų laisvės bei pilietiškumo simbolis, įrodantis, kad gebame įsisąmoninti praeities sunkumus bei pasiekimus ir dabartyje padėkoti bei pagerbti tų, kurie paaukojo savo gyvybes už mūsų visų laisvę, atminimą,“ – kalbėjo A. Anušauskas.
Padėjus gėlių ant žuvusiųjų Laisvės gynėjų amžinojo poilsio vietos, buvo duotas startas 9 km bėgimui iki Vilniaus televizijos bokšto.
Tradiciniu tapusio bėgimo tikslas – pagerbti 1991 metais žuvusius už Lietuvos laisvę, skiepyti meilę ir pilietinę pareigą Tėvynei kovoje už jos laisvę ir nepriklausomybę, ugdyti ištvermę ir diegti mūsų šalies jaunimo sąmoningą požiūrį į fizinį aktyvumą, įtraukti į šį pagarbos bėgimą kuo daugiau mūsų šalies gyventojų.
Idėja pirmą kartą surengti pagarbos bėgimą kilo tuomečiam Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos vadovui Romui Bernotui.
Bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“ lenktyniaujančių nebūna, jame nugalėtojai ir prizininkai neišaiškinami.
Vilniaus gatvėmis bėgo įvairių institucijų, organizacijų, švietimo įstaigų, sporto klubų bėgikai. Visi finišą pasiekę dalyviai buvo apdovanoti atminimo medaliais.
Pagarbos bėgime dalyvavo daugiau nei 900 Lietuvos šaulių sąjungos narių iš visų 10 rinktinių.
Bėgo 24 Lietuvos šaulių sąjungos jaunieji šauliai, Lietuvos kariuomenė delegavo 1016 karių.
Jungtinės Karalystės Lietuvos šaulių sąjungos paramos padalinys ir Lietuvos ambasada Londone tą dieną taip pat pakvietė visus Jungtinėje Karalystėje gyvenančiu lietuvius dalyvauti simboliniame 9 km pagarbos bėgime.
Toks bėgimas šį sekmadienį įvyks ir Čikagoje.
Anksčiau už kitus prie Vilniaus televizijos bokšto finišavo trys bėgikai – buvęs Lietuvos finansų ministerijos viceministras, o dabar ministrės patarėjas Darius Sadeckas su savo draugu iš „F.O.C.U.S. running“ klubo Luku Budavičiumi, su kuriuo kartu treniruojasi, ir prie prekybos centro „Panorama“ prie jų prisijungusiu Tadu Matusevičiumi.
„Labai mėgstu dalyvauti išskirtiniuose pagarbos ir kituose bėgimuose. Nuo vaikystės buvau orientacininkas, o dabar daugiau pradėjau bėgioti, treniruojuosi pas Povilą Rakštiką. Bėgioju kiekvieną dieną Vingio parke, Neries krantine, kitur. Bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“ man labai brangus. Buvau 11 metų, kai sausio 13-osios naktį, SSRS kariniams daliniams šturmavus Vilniaus televizijos bokštą, naktį jo ginti nuskubėjo ir mano tėtis Vidimantas Sadeckas. Buvo labai neramu, krūpčiojau po kiekvieno šūvio, negalėjau miegoti. Visą naktį laukėme tėčio. Ryte jau buvome pasiruošę eiti jo ieškoti, bet jis pravėrė duris“, – po finišo pasakojo D. Sadeckas.
9 km distanciją įveikė Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos prezidentas Vidmantas Dobrovolskas, Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius, olimpiečiai Vaida Žūsinaitė-Nekriošienė ir Justinas Kinderis.
„Sausio 13-ąją – mano gimtadienis. Kai žuvo Laisvės gynėjai, man tebuvo treji.
Esame dėkingi didvyriams, kurie kovojo už Laisvę ir dabar mes gyvename laisvoje šalyje.
Kai šiandien Antakalnio kapinėse buvo atliekamas Lietuvos himnas, man kaupėsi ašaros.
Bėgti buvo labai smagu: mačiau daug pažįstamų žmonių, bėgimo bendruomenė plečiasi“, – mintimis dalijosi V. Nekriošienė.
Rio de Žaneiro olimpietė tą dieną pagal planą per treniruotę turėjo įveikti 30 km distanciją – 15 km Vaida nubėgo iki starto vietos Antakalnyje, finišavus prie Televizijos bokšto prisidėjo dar 6 kilometrai.
Liko neįveikti 6 kilometrus, tad sportininkė vėl išskubėjo į trasą.
Gera nuotaika distanciją įveikė Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, kuriam šio pagarbaus bėgimo išvakarėse sukako 40 metų.
Šis pagarbos bėgimas jam buvo jau ketvirtasis ir Seimo narys pasidžiaugė, kad galėjo atiduoti pagarbą Laisvės kovotojams.
„Tai jų auka, be jų aukos šiandien neturėtume Lietuvos nepriklausomybės“, – sakė L. Kasčiūnas.
Jis prisipažino, kad anksčiau bėgiodavo dažniau, o dabar dėl pandemijos kažkiek apsnūdo.
„Truputį priaugau svorio, buvau pradėjęs rūkyti, bet dabar vėl mečiau. Pastaruoju metu bėgiojau vieną kartą per mėnesį, tai tikrai mažai. Tikrai reikia pradėti bėgioti bent vieną kartą per savaitę“, – atviravo L. Kasčiūnas.
Renginio organizatoriai ir rėmėjai įsteigė tris nominacijas gausiausiai bėgime dalyvavusiems sporto klubui, mokyklai ir Vilniaus miesto įmonei.
Gausiausiai bėgime dalyvavo Kauno bėgimo mėgėjų klubas, kuriam prizą įteikė Seimo pirmininkės pavaduotojas Paulius Saudargas
Gausiausiai bėgime dalyvavusiai mokyklos komandai – Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės profesinio rengimo centrui prizą įteikė Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius.
Gausiausiai dalyvavusiai Vilniaus komandai – „Danske Bank“ bėgikams – prizą įteikė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Buvo apdovanoti ir visus 30 kartų bėgime dalyvavę panevėžiečiai Vytautas Žemietis ir Tautvydas Anilionis bei 29 kartus – vilnietis Petras Pranckūnas.
Taip pat buvo įteiktos „Geležinės valios“ skulptūrėlės geriausiems fizinio pasirengimo rezultatus savo amžiaus grupėse pasiekusiems Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų kariams.
Bėgimo nuotraukų galeriją rasite čia>>>
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
