
Sausio 31 dieną baigiasi Sporto rėmimo fondo iš dalies finansuojamas projektas „Neįgaliųjų sportininkų valia, tikslo siekimas ir psichologinis tvirtumas – įkvėpimas mums visiems!“.
Viešosios įstaigos Golbolo akademija vykdomame 8 mėnesių trukmės projekte dalyvavo 30 sporto atstovų – sporto treneriai, sporto psichologai, sporto medicinos gydytojai bei sportininkai su regėjimo ir judėjimo negalia, atstovaujantys šias sporto šakas: lengvoji atletika, plaukimas, irklavimas, golbolas, dziudo, triatlonas ir šaudymas iš lanko.
„Projekto metu atliktų interviu metu paaiškėjo, su kokiais iššūkiais susiduria sportininkai su negalia ir kaip juos įveikia, kaip sportuodami jie stiprina valią, siekia tikslų, tampa psichologiškai atsparūs ir bendrai sporto dėka tampa stipresniais žmonėmis. Tikiu, kad įgyvendinto projekto turinys padrąsins daugiau žmonių su negalia pasirinkti sportą kaip kelią gyventi laimingesnį, prasmingesnį, tikslingesnį, turiningesnį, savarankiškesnį gyvenimą“, – pasakoja viešosios įstaigos Golbolo akademija vadovė Vilma Venckutonytė.
Pokalbių su paralimpinės rinktinės sportininkai metu išryšėjo keli esminiai dalykai.
Sportinis režimas. Absoliuti dauguma projekto dalyvių pabrėžė aiškios dienotvarkės, režimo, dienos plano svarbą. Dalyviai pasakojo, kad, kai turi aiškų dienos planą – daugiau ir padarai. Kai laikaisi režimo, organizmas po treniruotės geriau atsistato ir gali daugiau patobulėti kitą dieną.
Tikslas. Visi sportininkai prieš akis turi didįjį tikslą, tai gali būti – patekti į paralimpines žaidynes arba iškovoti konkrečias prizines vietas svarbiuose čempionatuose. Šio tikslo siekimas paprastai trunka 2 ar 4 metus, o pakeliui yra svarbu, kad organizmas pergalės skonį pajaustų dažnai. Todėl didžiojo tikslo siekimą sportininkai suskaido į daug mažesnių tikslų, kad organizmas nuolat fiksuotų progresą.
Disciplina. Vien tik norėti ir turėti tikslą – neužtenka. Rezultatų atneša tik veiksmas. Todėl būtina sąlyga siekiant tikslų yra ryžtas ir disciplina.
Kantrybė ir atkaklumas. Jau anekdotu tapęs pasakojimas apie vieną garsų lengvosios atletikos trenerį, kuris, paklaustas, kas sportininkui yra svarbiausia – jėga, greitis, šoklumas ar ištvermė, atsakė, kad svarbiausia yra kantrybė. Kantrybė sporte reiškia atkaklų darbą. Daugybė projekto dalyvių paliudijo, kad jie pergalių ir medalių pasiekė tik po daug metų nuoseklaus darbo.
Pasitikėjimas. Vos prakalbus apie sportininkų ir trenerių santykius, iškart iškyla žodis „pasitikėjimas“. Pirmiausia, be galo svarbus trenerio vaidmuo – įpūsti sportininkams pasitikėjimo savimi, kad jie gali pasiekti didesnių tikslų gyvenime. Be to, svarbus ir tarpusavio pasitikėjimas. Be jo – nieko nebus.
Psichologinis tvirtumas. Fizinės treniruotės sukuria ir psichologinį atsparumą. Kuo žmogus fiziškai stipresnis, tuo jis stipresnis visose srityse. Fizinis krūvis yra stresas, tad jeigu organizmas yra fiziškai stiprus, reiškia, jis gerai pakelia ir emocinį stresą. Dėl to buvę ir esami sportininkai gerai toleruoja emocinį diskomfortą ar darbinį stresą. Tas psichologinis tvirtumas, atsparumas atsiranda per discipliną, režimą ir kantrų, struktūruotą darbą.
Rašymas. Kai kurie sportininkai taiko rašymo metodą ir sako „kas neužrašyta – tas nepadaryta“. Sportinio dienoraščio rašymas padeda atsekti, kokie konkretūs veiksniai (maistas, krūvis, pratimai, miegas ir pan.) galėjo turėti įtakos pasiektam sportiniam rezultatui. Be to, rašymas padeda atkurti idealią sportininko būseną ir paskui ją vizualizuoti.
Fizinis aktyvumas. Visi profesionalūs sportinkai pripažįsta sveikatinimo ir fizinio aktyvumo naudą ir teigia, kad žmonėms su negalia sportuoti yra dar svarbiau – ar dėl didesnių kompleksų, turimų psichologinių problemų, ar dėl su negalia susijusios sutrikusios kraujotakos ar pan.
Įvairovė. Paralimpiniai sportininkai dažniausiai būna išbandę daug įvairių sporto šakų ir pasirinkę tą, kuri labiausiai „prilipo“. Ir kitus žmones jie ragina išmėginti įvairių sporto veiklų ir tik tada daugiau susitelkti ties viena. Jie ragina žmones bent pabandyti sportuoti. Vienintelis būdas – išeiti iš kambario ir pabandyti.
Viešoji įstaiga Golbolo akademija įkurta 2016 metais įgyvendinti su neįgaliųjų sportu susijusius edukacinius projektus.
Daugiau informacijos: VšĮ Golbolo akademija, Vilma Venckutonytė, 8-682-55507
Šis straipsnis yra straipsnių ciklo „Neįgaliųjų sportininkų valia, tikslo siekimas ir psichologinis tvirtumas – įkvėpimas mums visiems!“ dalis. Straipsnių ciklas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
