
Vitaminai ir mineralai yra neatsiejama gyvenimo dalis, ypač aktyviems ir sportuojantiems žmonėms. Tiesa, specialistai pabrėžia, kad norint, jog mūsų organizmai jų pasisavintų pakankamai, reikia žinoti tam tikras taisykles.
„Atkreipkite dėmesį į tai, kada ir kaip vitaminai ar mineralai vartojami. Pavyzdžiui, valgio metu arba prieš valgį, ryte ar vakare, o jeigu sportuojate – prieš ar po treniruotės. Laikas ir aplinkybės, kaip vartojate vitaminus ir mineralus, yra labai svarbūs ne tik dėl medžiagų efektyvumo, bet ir dėl jų vartojimo saugumo. Kai kurie vitaminai ir mineralai yra kontraindikuotini esant tam tikriems sveikatos sutrikimams ir gali nesuderėti su kai kuriais vaistais“, – teigė vaistininkė Jelena Deksnienė.
Vaistininkė sako, kad riebaluose tirpūs vitaminai bus daug geriau pasisavinami, jeigu juos vartodami suvalgysite maisto su šiek tiek riebalų. Tačiau riebalų neturi būti per daug, nes tuomet gali sutrikti vandenyje tirpių vitaminų įsisavinimas.
Ji įvardino, kad vandenyje tirpūs yra B grupės vitaminai bei vitaminas C. O riebaluose tirpūs – vitaminai A, D, E ir K.
„Kava savyje turi daug taninų ir kofeino, kurie gali sumažinti tam tikrų vitaminų, ypač B grupės vitaminų, ir mineralų, tokių kaip geležis, įsisavinimą. Žalioji arbata savo sudėtyje turi polifenolių, kurie taip pat gali sumažinti geležies absorbciją. Lygiai taip pat patariama daryti pertrauką tarp vartojamų maisto papildų ir pieno produktų, nes juose esantis kalcis gali trukdyti pasisavinti reikalingus vitaminus. Be to, apelsinų ir greipfrutų sultys gali pakeisti vitaminų ir vaistų metabolizmą, skilimą, ir taip sumažinti jų efektyvumą“, – pasakojo „Eurovaistinės“ vaistininkė J. Deksnienė.
Vaistininkė pataria šių produktų vengti bent 1-2 valandas prieš ir po vitaminų vartojimo.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.