
Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Lietuvos tautinis olimpinis komitetas ir Lietuvos savivaldybių sporto mokymo įstaigų vadovų asociacija Kaune penktą kartą surengė sporto mokymo įstaigų konkurso nugalėtojų apdovanojimą.
Renginio pradžioje tylos minute buvo pagerbti žuvusieji kare Ukrainoje.
Susirinkusius į Lietuvos sporto mokymo įstaigų apdovanojimus pasveikino LTOK viceprezidentė Lilija Vanagienė.
Iškilmėse dalyvavo Lietuvos sporto federacijų sąjungos prezidentas Darius Šaluga, Lietuvos stalo teniso asociacijos prezidentė Inga Navickienė.
Lietuvos savivaldybių sporto mokymo įstaigų vadovų asociacijos prezidentas kaunietis Arvydas Sapka akcentavo, kad pagrindinį vaidmenį sporto sistemoje užima savivaldybių sporto mokyklos ir centrai.
„Mokyklos ir centrai ruošia sportininkus nuo pradinio rengimo iki aukšto meistriškumo. Prisiminus praeitį, kai buvo renkami Lietuvos geriausių sportininkų dešimtukai, tai apie 90 procentų jų sudarydavo savivaldybių sporto centrų ir mokyklų auklėtiniai. Dabar situacija irgi mažai keičiasi. Tokijo olimpinėse žaidynėse dalyvavo apie 20 sportininkų, kurie yra sporto mokyklų ir centrų grupių sąrašuose. Tačiau rezultatai visose amžiaus grupėse blogėja. Pagrindinės to priežastys – nacionaliniu lygmeniu strategijos, aiškios sporto struktūros, reglamentavimo nebuvimas, neapibrėžtos sporto mokyklų ir centrų funkcijos, neproporcingas lėšų skyrimas sportui iš savivaldybių ir vyriausybės pusės.
Sporto federacijos nedalyvauja tiesioginiame sportininkų rengime, trūksta trenerių, nėra jų kvalifikacijos kėlimo programos, infrastruktūros, reklamos. Visa tai menkina galimybes, nevertina pasiekimų ir iškovotų pripažinimų“, – apie aktualijas kalbėjo A. Sapka.
2021 metų laureatams buvo išdalinta 10 prizų. Net penki apdovanojimai iš dešimties teko VšĮ Sostinės sporto centras.
Nugalėtojų apdovanojimus papuošė jaunų atlikėjų muzikos kūriniai.
Lietuvos savivaldybių sporto mokymo įstaigų vadovų asociacija kartu su LTOK ir toliau tęs šią tradiciją: rengs sporto mokymo įstaigų metų apdovanojimus.
2021 m. laureatai:
Metų sportininkė (gimusi 2002 m. ir jaunesnė)
Kotryna Teterevkova (treneris Michailas Romanovskis) – VšĮ Sostinės sporto centro plaukimo atstovė.
Metų sportininkas (gimęs 2002 ir jaunesnis)
Mykolas Alekna (treneris Mantas Jusis) – VšĮ Sostinės sporto centro disko metikas
Metų neįgaliųjų sportininkė
Gabrielė Čepavičiūtė (trenerė Rasa Mažutaitienė) – Kauno plaukimo mokyklos plaukikė
Metų neįgaliųjų sportininkas
Pijus Čiapas (trenerė Loreta Bakutienė, o pirmoji – Raminta Daščiorienė) – Kauno plaukimo mokyklos sportininkas.
Metų mokyklos individualių sporto šakų merginų komanda (gimusios 2002 metais ir jaunesnės)
VšĮ Sostinės sporto centro plaukimo estafetės komanda (Smiltė Plytnykaitė, Patricija Kondraškaitė, Amelija Murėnaitė, Gintarė Černiauskaitė, treneriai Kęstutis Steponavičius, Renata Juškienė, Vygandas Banys, Ela Pavinskienė)
Metų mokyklos individualių sporto šakų vaikinų komanda (gimusių 2002 metais ir jaunesni)
VšĮ Sostinės sporto centro penkiakovininkai (Lukas Gaudiešius ir Nojus Chmieliauskas, treneriai Artūras Kalininas, Oksana Sinkevič, Dalia Budavičiūtė, Tomas Makarovas)
Metų mokyklos komandinių sporto žaidimų merginų komanda (gimusios 2002 metais ir jaunesnės)
Kauno sporto mokyklos „Startas“ tinklininkės (Andrėja Matekonytė, Viltė Vaitekaitytė, Miglė Šidlauskaitė, Rusnė Zaveckaitė, Vilūnė Rauluševičiūtė, Marija Brazdauskytė, Meda Pravdinskaitė, Gerda Zaveckaitė, Kamilė Zokaitė, Vaiva Blistrabas, Deimantė Obelieniūtė, Silvija Charževskytė, Rusnė Rutkauskaitė, Viltė Pociūtė, trenerė Vida Makauskienė)
Metų mokyklos komandinių sporto žaidimų vaikinų komanda (gimę 2002 m. ir jaunesni)
Kauno plaukimo mokyklos vandensvydžio komanda (Justas Balčikonis, Novydas Stučka, Deividas Belousovas, Jokūbas Kolesnikovas, Domantas Spitrys, Žygimantas Skučas, Mantvydas Steponavičius, Deivydas Švenčionis, Daniel Vitkauskas, Tadas Bliujus, Nidas Javorskis, Mantas Patašius, treneriai Rimvydas ir Artūras Šimanskai)
Metų sportininkų ugdymo centro sporto renginys
Molėtų rajono Kūno kultūros ir sporto centro renginys „Laisvės bėgimas – Įveik savo laisvės ratą“
Metų vadovas
Marius Jukonis – VšĮ Sostinės sporto centro direktorius
Patys sėkmingiausi metai
Šalčininkų rajono Jašiūnų „Aušros“ gimnazijos dešimtokas penkiakovininkas N. Chmieliauskas 2021-uosius pavadino pačiais sėkmingiausiais savo karjeroje.
Jis kartu su komandos draugu L.Gaudiešiumi Portugalijoje tapo Europos 17-mečių čempionais estafečių varžybose, o pasaulio jaunių čempionate Egipte – vicečempionais.
„Tai pirmieji mano tokio aukšto rango apdovanojimai, esu be galo laimingas. Pasiekiau ir daugiau svarių pergalių, laimėjau bronzos medalį per Lietuvos suaugusiųjų čempionatą, kur teko rungtyniauti su daug vyresniais varžovais ir buvo gana sunkoka.
Kone iš kiekvienų varžybų grįžtu su medaliais ir prizais, todėl tėtis man padarė gražią apdovanojimų spintelę, kurioje jau gula mano laimikiai.
Ir toliau kiekvieną dieną daugiau kaip po 30 kilometrų iš Jašiūnų važinėju treniruotis į Vilnių, dirbu daug ir nuoširdžiai, noriu, kad sėkmė mane neaplenktų ir šiemet, kai rungtyniausiu U19 grupėje“, – mintimis pasidalijo N. Chmieliauskas.
Tai bus paskutiniai metai, kai vilnietis dalyvaus keturkovės varžybose – jis bandys jėgas ir penkiakovėje, kurioje debiutavo 2021-aisiais.
Debiutavo ir olimpinėse žaidynėse, ir ISL plaukimo lygoje
Geriausia metų sportininkė, Vytauto Didžiojo universiteto fizinį ir sveikatos ugdymą (Mokomojo dalyko pedagogikos) antrame kurse studijuojanti K.Teterevkova pasidžiaugė, kad 2021-aisiais turėjo ypač daug startų ir debiutavo Tokijo olimpinėse žaidynėse, kur 100 m distancijoje krūtine pateko į pusfinalį ir galutinėje įskaitoje buvo 14-a.
„Tai tarsi atpildas už 2020–uosius, kai labai ilgai negalėjau plaukti, trūko varžybų, buvo nukeltos olimpinės žaidynės. Viskas, ką stengiausi daryti, ėjo perniek.
2021–aisiais jau daug treniravausi ir viskas puikiai sekėsi, atsipirko tie 2020-ieji.
Debiutavau olimpinėse žaidynėse, Tarptautinėje plaukimo lygoje (ISL), kur tą sezoną atstovavau Los Andželo „Current“ klubui, dalyvavau daugelyje treniruočių stovyklų.
ISL startavau daugelyje varžybų, per savaitę netgi tekdavo varžytis po kelis kartus. Etapai vykdavo skirtingose šalyse.
Plaukiau įvairius nuotolius ir kompleksiniu būdu, ir krūtine, dalyvavau estafečių varžybose. Metai buvo tikrai puikūs“, – pasidžiaugė K. Teterevkova.
Tačiau ši keturių Lietuvos individualių rungčių rekordų autorė abejoja, ar šiemet dalyvaus Tarptautinės plaukimo lygos varžybose, nes sugražintas nukeltasis pasaulio čempionatas sutaps su ISL varžybomis.
„Šiemet labiau akcentuosime pasaulio ir Europos čempionatus, o ne Tarptautinę plaukimo lygą“, – sako K. Teterevkova, kuri šiemet vasario 19 dieną per Lietuvos žiemos pirmenybėse 200 m plaukimo krūtine pasiekė naują Lietuvos rekordą (2 minutės 22,88 sek.).
Ateityje talentinga plaukikė norėtų dirbti trenere, todėl nemažą dėmesį skiria mokslui, kurį stengiasi suderinti su sportu.
Pratęsė tradiciją
Trečią kartą „Metų vadovo“ laurai teko VšĮ Sostinės sporto centro direktoriui M.Jukoniui.
Jis pripažino, kad ir jam, ir kolektyvui metai nebuvo lengvi.
„COVID-19 įnešė nemažai pokyčių, teko ieškoti įvairiausių būdų, kad nenutrūktų mūsų veikla, vyktų treniruočių procesas.
Į pandemiją nežiūrėjome paviršutiniškai, saugojomės visais įmanomais būdais, gerai įvertinome nuotolinį darbą, jungėmės per įvairias programas.
2021 metų rugsėjo 15 dieną Vilniaus savivaldybės taryba priėmė sprendimą mūsų Miesto sporto centrą pertvarkyti į VšĮ Sostinės sporto centrą.
Kaip mokyklos direktorius, gruodžio 3 dieną buvau perkeltas į šį centrą ir tapau pirmuoju jo darbuotoju.
Treneriai, kitas personalas buvo perkelti nuo šių metų sausio 1-os dienos.
Buvo nemaža nežinomybė, kaip viskas bus, kaip gyvensime. Turėjome suvesti visus galus, suskaičiuoti viščiukus.
Tačiau 2021 metus baigėme gerai, nes mūsų sportininkai gana svariai pasirodė įvairiuose čempionatuose ir tarptautinėse varžybose.
Tai rodo, kad pavyko gerai suderinti nuotolinį darbą su nenuotoliniu“, – pasakoja M. Jukonis.
Dabar VšĮ Sostinės sporto centre dirba 134 treneriai, kultivuojama 28 sporto šakos.
Naujajame sporto centre nebeliko sportinės aerobikos ir sambo trenerių. Šiemet turėtų išsispręsti vandensvydžio sporto likimas Sostinės sporto centre.
„Visą laiką esu optimistas ir su gražiomis viltimis žvelgiu į šiuos metus. Viską darome teisingai, neturime kažkokių praradimų. Turime sportininkų, puikus trenerių kolektyvas. Jau baigiame atsinaujinti mūsų sportinės gimnastikos bazę, kitų sporto šakų atletai irgi treniruojasi geriausiose miesto sporto bazėse“, – pasakoja M. Jukonis.