Dominykas Genevičius, sportas.info
Trečiadienį Vilniuje, Antakalnyje buvo surengta paskutinė šios vasaros „Xtrasos“ rengiamoje kalnų („trail“) bėgimo treniruotė. Paskutinė treniruotė buvo ypatinga tuo, kad bėgikai galėjo išbandyti „Leki“ lazdas. Būrys vyrų ir moterų savo įgūdžius lavino kalnuotoje Sapiegynės trasoje.
Kaip ir kaip atrodytų keista, lazdos gaminamos ne tik šiaurietiško ėjimo entuziastams, bet ir kalnų bėgikams.
„Bendraudami su „Xtrasos“ bendruomene, nusprendėme padaryti tokį susitikimą. Kadangi daugelis bekelės mėgėjų planuoja ateityje vykti bėgioti į kalnus užsienyje, tai jiems labai aktualu išmokti bėgti su lazdomis. „Leki“ prie savo didelio asortimento turi ir bėgimo lazdas, skirtas kalnų („trail“) trasoms. Jos tinkamos naudoti įkalnėse ar net nusileidimuose.
Susirinkusiems bėgikams paaiškinome kaip naudotis tokiomis lazdomis. Pabėgiojus susilaukėme klausimų, buvo diskusijos. Laikas buvo praleistas tikrai prasmingai“, – kalbėjo „Leki“ atstovas Lietuvos ir šiaurietiško ėjimo instruktorius Arūnas Milkus.
Specialisto teigimu, lazdos „trail“ bėgikams yra naudingos visapusiškai.
„Sportininkams lazdos yra labai naudingos. Įkalnėse jų naudą galima palyginti su automobiliais – kurie yra varomi dviem ratais arba keturiais. Įkalnėse lazdos padeda stabilumui, koordinacijai. Jos praverčia ir bėgant arba leidžiantis. Svarbiausias momentas – reikia išmokti jas valdyti. Iškart paėmęs į rankas, tai padaryti nepavyks. Reikia daug treniruotis, kad įvaldyti lazdas bėgimo metu. Atrama turi būti naudinga ir nestabdytų bėgiko. Tam reikia ilgo monotoniško darbo, bet turime atletų, kurie naudoja lazdas ir tą daro labai sėkmingai“, – aiškino A. Milkus.
Pasak A. Milkaus, lietuviai pamėgo lazdas, ypač šiaurietiško ėjimo. Pasak jo, nors su lazdomis vaikštančių žmonių skaičius kasmet augo, pastaraisiais metais susidomėjimas pasiekė naujas aukštumas.
„Pandeminė situacija ir karantinas dar labiau paskatino žmones judėti. Nuo praėjusių metų birželio jaučiame didžiulį susidomėjimą. Lazdos lietuviams yra labai artimos ir jos mūsų šalyje prigijo. Savaime suprantama, kad klubai buvo uždaryti, bet lauke judėti niekas neuždraudė. Visi galėjo imti lazdas ir eiti aplink namus ar į kokį nors parką. Tai vis kažkokia įdomesnė veikla“, – pasakojo A. Milkus.
„Xtrasos“ projekto iniciatorius Modestas Bacys taip pat liko patenkintas įvykusia treniruote su „Leki“ lazdomis.
„Lazdos padeda bėgant labai kalnuota vietove. Lietuvoje iš principo tokių vietovių nėra daug. Viena iš tokių yra Sapiegynė Vilniuje, kur ir bėgiojome. Dėl to jas galima panaudoti ir Lietuvoje. Jos padeda sutaupyti energijos ir greičiau užbėgti į kalną. Su lazdomis išnaudojama ne tik kojų jėga, bet ir rankų. Bėgimas tampa lavinantis ne tik kojas, bet ir viršutinę kūno dalį.
Lazdų skeptikų tikrai nėra. Reikia tik įvaldyti techniką ir jos taps geru pagalbininku kalnuose. Išmokti naudotis lazdomis nėra sudėtinga, bet technikos niuansus reikia žinoti. Dalis technikos yra analogiška šiaurietiškam ėjimui, tik ji naudojama bėgant, o ne einant“, – sakė M. Bacys.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.