Intelekto negalią turinčių vaikų, jaunuolių ir suaugusiųjų sportu besirūpinantis Lietuvos specialiosios olimpiados komitetas kartu su paramos projektų platforma „Paramos portalas“ pradeda akciją „Aš nuplauksiu į pergalę!“.
Bus siekiama surinkti 20 tūkst. eurų sutrikusio intelekto vaikų, jaunuolių ir sportininkų treniruotėms, dalyvavimui tarptautinėse varžybose ir Lietuvos atstovavimui specialiosiose olimpiadose.
Norinčių sportuoti – daugiau nei gali priimti
„Dirbame su vaikais, jaunuoliais ir suaugusiaisiais, turinčiais intelekto negalią. Norime sudaryti jiems palankias sąlygas atrasti savo mėgstamą sporto šaką, treniruotis ir ateityje padovanoti pergales tiek sau, tiek visai Lietuvai“, – pasakoja Zenonas Misiūnas, Lietuvos specialiosios olimpiados komiteto prezidentas.
Deja, šiuo metu iš gaunamo ir surenkamo finansavimo ne visi norintys intelekto sutrikimus turintys vaikai ir suaugusieji gali sportuoti. Komitetas organizuoja sportinę veiklą daugiau nei 1200 sutrikusio intelekto vaikų, jaunuolių ir suaugusiųjų.
Nedidelė komiteto komanda dirba su asmenimis, kurių intelekto koeficientas (IQ) yra nuo 20 iki 70 – tai žmonės, turintys Dauno sindromą, sunkų autizmą ar kitus intelekto sutrikimus.
Norinčių sportuoti intelekto negalią turinčių asmenų daugėja. Jiems sportas – tai ne tik fizinė veikla. Moksliniai tyrimai rodo, kad treniruotės gerina jų psichologinę būseną, stiprina pasitikėjimą savimi, padeda kurti ryšius su bendraamžiais, mokytis dirbti komandoje, siekti savo tikslų ir įveikti baimes.
„Jau įrodėme, kad galime būti vieningi ir padėti Ukrainos pabėgėliams ir kariams. Tikiu, kad esame pasirengę pamatyti šalia mūsų esančius specialiųjų poreikių vaikus ir suaugusiuosius ir padėti jiems sportuoti, gyventi kuo pilnavertiškesnį gyvenimą, būti mūsų priimančios ir palaikančios visuomenės dalimi“, – sako Rytis Januška, „Paramos portalo“ vadovas.
Plaukimas – vienas geriausių sportų, bet nuoma brangi
Plaukimas laikomas viena naudingiausių sporto šakų intelekto negalią turintiems vaikams ir jaunuoliams. O įgūdis plaukti – gyvybiškai svarbus visiems žmonėms.
„Todėl ir prašome visų gerų žmonių paramos ypatingų vaikų ir sportininkų plaukimo treniruotėms – tiek, kiek kiekvienas gali. Už surinktas lėšas nuomosime baseino takelius Vilniuje, Palangoje ir Panevėžyje, samdysime trenerius, pirksime reikiamą įrangą“, – pasakoja Z. Misiūnas, pats daugiau nei penkis dešimtmečius paskyręs vaikų treniravimui, iš jų tris dešimtmečius – vaikams su intelekto negalia.
Pasak specialisto, iš besitreniruojančiųjų geriausi sportininkai taip pat galės dalyvauti varžybose kitose šalyse, kad turėtų paskatą toliau tobulėti – jiems tai labai svarbu, kaip ir bet kuriam sportininkui.
Dalis lėšų taip pat bus skiriama gimnastikos salių Vilniuje ir žiemos sporto bazės Ignalinoje nuomai, kur vykdomos kitų sporto šakų treniruotės sutrikusio intelekto asmenims.
Lietuvos specialiosios olimpiados komitetas siekia sustiprinti sutrikusio intelekto sportininkų olimpinio ciklo pasirengimą, kai per ketverius metus plaukikai ir kitų sporto šakų specialieji sportininkai ruošiasi dalyvauti svarbiausiose jų karjeros varžybose – vasaros ir žiemos specialiosiose olimpiadose. Artimiausia vyks jau kitąmet Turine, Italijoje.
Prisidėti galima vos keliais paspaudimais
Gyventojai, norintys prisidėti prie specialiųjų poreikių vaikų, jaunuolių ir suaugusiųjų sportinės veiklos rėmimo, gali susipažinti su platesne informacija apie iniciatyvą „Paramos portalo“ ir Lietuvos specialiosios olimpiados komiteto internetinėse svetainėse.
„Prisidėti gali kiekvienas, kad ir skirdamas kelis eurus – tai paprasta padaryti, nuėjus į „Paramos portalo“ platformą. Joje vos keliais paspaudimais galima pasirinkti, kokią sumą norima paaukoti, o visi surinkti pinigai bus nukreipti tiesiogiai į Lietuvos specialiosios olimpiados komiteto sąskaitą“, – sako R. Januška.
Pasak paramos portalo vadovo, platforma yra atvira visiems, kuriems reikalinga visuomenės pagalba. Joje savo projektą registruoti gali kiekvienas norintis – portalas suteikia galimybę supaprastinti lėšų rinkimą. Nėra apribojimų, kam parama gali būti renkama, todėl organizacijos ar pavieniai asmenys gali rinkti paramą ir kelionėms, kūrybiniams projektams ar kitiems tikslams.
„Tikimės, kad ši iniciatyva paskatins visuomenę daugiau sužinoti apie specialiųjų poreikių sportininkus. Jie nėra parasportininkai, nes dėl sutrikusio intelekto kartais jiems būna sunku suvokti pergales. Brandžiai visuomenei svarbu, kad suprastume ir intelekto negalios sportininkus, kuo jie gyvena ir su kokiais iššūkiais susiduria. Būtent sportinė veikla padeda vaikams ir jaunuoliams lengviau integruotis į visuomenę“, – teigia Z. Misiūnas.
Lietuvos specialiosios olimpiados komitetas priklauso tarptautinei organizacijai „Special Olympics“. Tai didžiausia pasaulyje specialiųjų poreikių turinčių vaikų ir suaugusiųjų sporto organizacija, veikianti nuo 1968 m. Jos centrinė būstinė yra įsikūrusi Vašingtone, JAV.
„Special Olympics“ jungia apie 5 milijonus sutrikusio intelekto žmonių iš 177 valstybių. Per metus visame pasaulyje suorganizuojama daugiau nei 100 tūkst. sporto renginių. Tarp jų – ir apie 40 sporto renginių Lietuvos intelekto negalios bendruomenei, kuriuos organizuoja Lietuvos specialiosios olimpiados komitetas.
Komunikacijos agentūra „Chestnut“