
Sportas ir fizinė veikla yra labai svarbūs sveikam gyvenimo būdui palaikyti, tačiau jie taip pat susiję su traumų rizika. Šios traumos gali būti įvairios – nuo nedidelių patempimų ir išnirimų iki rimtesnių būklių, pavyzdžiui, lūžių ir smegenų sukrėtimų. Svarbu pastebėti, kad laikantis tam tikrų strategijų, galima gerokai sumažinti sporto traumų tikimybę. Pagrindines iš jų aptarsime šiame straipsnyje.
1. Supraskite ir paisykite savo kūno galimybes
Vienas iš pagrindinių žingsnių siekiant išvengti traumų sporto metu – suprasti ir gerbti savo kūno ribas. Tai reiškia, kad turite žinoti, kada reikia save paspausti, o kada žengti žingsnį atgal. Pervargimas, poilsio trūkumas ir kūno signalų apie nuovargį ar diskomfortą ignoravimas gali padidinti traumų riziką. Priešingai – tinkamas poilsis ir atsigavimas bei laipsniškas treniruočių intensyvumo ir trukmės didinimas gali padėti jų išvengti.
2. Tinkamai apšilkite ir atvėskite
Prieš užsiimant bet kokia fizine veikla labai svarbu tinkamai apšilti. Atliekant apšilimo pratimus paspartėja kraujotaka raumenyse, padidėja lankstumas ir kūnas pasiruošia sportiniam krūviui. Tai gali būti lengvi kardiopratimai, po kurių atliekami dinaminiai tempimo pratimai. Švelnus prasitampymas po treniruotės padeda sumažinti raumenų sustingimą ir skatina atsigavimą, taip pat mažina traumų riziką.
3. Pasirūpinkite tinkama avalyne, apsaugos priemonėmis
Norint išvengti traumų, labai svarbu avėti tinkamą atramą suteikiančią ir konkrečiai veiklai pritaikytą avalynę. Užsiimant kontaktiniu sportu, būtina pasirūpinti apsauginėmis priemonėmis, pavyzdžiui, šalmais ir kūno apsaugomis. Atminkite, jog tinkamai prižiūrimos ir jūsų veiklos lygį atitinkančios įrangos naudojimas taip pat gali padėti sumažinti traumų riziką.
4. Išmokite ir taikykite tinkamas technikas
Tinkama technika yra labai svarbi ne tik siekiant rezultatų, bet ir norint išvengti traumų. Tai reiškia, kad turite išmokti taisyklingai atlikti pratimus, tinkamai naudoti įrangą ir suprasti sporto šakos taisykles. Profesionalūs mokymai ir reguliari praktika gali padėti patobulinti techniką ir užkirsti kelią dažniausiai pasitaikančioms klaidoms, dėl kurių patiriamos traumos.
5. Gerkite pakankamai vandens ir subalansuotai maitinkitės
Vandens vartojimas ir mityba atlieka svarbų vaidmenį traumų prevencijoje. Dehidratacija gali sukelti mėšlungį ir galvos svaigimą, tokiu būdu padidindama griuvimų ir traumų riziką. Subalansuota mityba, kurioje gausu maistinių medžiagų, padeda atsigauti raumenims ir stiprina kaulus. Todėl sumažėja patempimų, išnirimų ir lūžių tikimybė.
Laikantis šiame straipsnyje pateiktų strategijų, galima mėgautis sporto teikiamais privalumais ir kartu sumažinti traumų riziką. Atminkite, kad prevencija visada geriau nei gydymas. Tačiau jei traumos išvengti nepavyko, svarbu to neignoruoti ir laiku kreiptis į specialistus. Patyręs ortopedas-traumatologas gali profesionaliai pakonsultuoti ir suteikti reikiamą pagalbą.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.