
Advokatė dr. Laura Augytė-Kamarauskienė sėkmingai užbaigė šešis mėnesius trukusią prestižinę UEFA Academy „Fight-The-Fix“ programą, ruošiančią kovos su manipuliacijomis sporte ir sutartomis rungtynėmis ekspertus. Programa subūrė ne tik 5 sporto šakų (futbolo, krepšinio, tinklinio, teniso ir ledo ritulio) sąžiningumo pareigūnus iš 24 šalių, bet ir lošimų sąžiningumo organizacijų atstovus, kurie visi kartu turėjo galimybę mokytis iš pripažintų tarptautinio lygio sporto teisės ekspertų ir dalintis skirtingų jurisdikcijų patirtimi.
„Manipuliavimas sporto rungtynėmis – tai ne tik etikos problema, bet ir rimta grėsmė, kuri kenkia sporto integralumui, devalvuoja sportinę varžybų vertę bei gali pakirsti milijonų sportą mėgstančių žmonių pasitikėjimą sąžiningumu sporte“, – sako Laura Augytė-Kamarauskienė. Šiuolaikiniai susitarimai dėl rungtynių eigos ar rezultatų dažnai peržengia valstybių sienas, todėl efektyvus tarptautinis bendradarbiavimas ir bendra metodika tampa esminiais kovos įrankiais. Šiame kontekste ypač svarbi specializuota teisinė kompetencija – būtent tokią įgijo GLIMSTEDT kontoros vadovaujančioji partnerė dr. Laura Augytė-Kamarauskienė. Įdomu pažymėti, kad teisininkė buvo viena iš penkių moterų tarp 35 programos dalyvių.
Programos metu dalyviai gilinosi į prevencijos metodikas, teisinį reguliavimą bei sutartų rungtynių tyrimų praktines metodikas. Ypatingas dėmesys buvo skirtas tarptautiniam bendradarbiavimui.
Kulminaciniu programos momentu tapo CAS (Court of Arbitration for Sport) Moot Court – simuliacinis Tarptautinio sporto arbitražo teismo posėdis, kuriame dalyviai turėjo galimybę įgytas teisines žinias pritaikyti ir pasitikrinti kartu su pasaulinio lygio sporto teisės arbitrais. Šis praktinis elementas padėjo dalyviams geriau suprasti sudėtingą sporto teisės ekosistemą ir pasiruošti realių atvejų nagrinėjimui aukščiausiu lygiu.
Baigusi programą, šį faktą patvirtina bendras UEFA Academy ir Lozanos universiteto (UNIL) diplomas, Laura papildė savo kaip ginčų sprendimo arbitraže ekspertės kompetenciją specializuotomis sporto arbitražo žiniomis ir pakėlė savo kvalifikaciją, reikalingą nuo 2024 m. liepos mėnesio einamoms Lietuvos futbolo federacijos sąžiningo žaidimo pareigūnės pareigoms.
„Šios pareigos – tai ne tik pripažinimas, bet ir didelė atsakomybė. Mano tikslas – užtikrinti nulinę toleranciją susitarimams dėl eigos ir rezultatų visose nacionalinėse ir tarptautinėse futbolo rungtynėse“, – pabrėžia Laura. „Sąžiningumo sporte pareigūno vaidmuo yra daugiasluoksnis – nuo ryšių palaikymo tarp sporto ir teisėsaugos institucijų, atvejų tyrimų iki aktyvaus dalyvavimo šviečiamojoje veikloje ir prevencijos programose žaidėjams, teisėjams, treneriams, todėl užmegzti vertingi ryšiai su kolegomis iš skirtingų valstybių nacionalinių ir tarptautinių sporto federacijų bei sąžiningumo sporte bei lažybų industrijos ekspertais, neabejotinai, prisidės prie šio vaidmens tikslų įgyvendinimo Lietuvos futbole.“
Sporto teisė – tai itin specializuota teisės sritis, reikalaujanti unikalių žinių ir tarptautinio konteksto supratimo. Dr. Lauros Augytės-Kamarauskienės kvalifikacija ir tarptautinis pripažinimas ne tik sustiprina GLIMSTEDT pozicijas šioje srityje, bet ir prisideda prie bendro Lietuvos sporto ekosistemos skaidrumo ir profesionalumo lygio kėlimo.
Priminsime, kad nuo 2024 m. lapkričio 1 d. Lietuvai įsigaliojo ir Europos Tarybos konvencija dėl manipuliavimo sporto varžybomis (Makolino konvencija), pagal kurią Lietuva prisiėmė tarptautinį įsipareigojimą kovoti su manipuliavimu sporto varžybomis, siekiant apsaugoti sąžiningumą sporte ir sporto etiką vadovaujantis sporto autonomijos principu.
UEFA (Union of European Football Associations) yra Europos futbolo valdymo organas, vienijantis 55 nacionalines futbolo asociacijas. UEFA Academy teikia specializuotas mokymo programas, skirtas profesionalams, dirbantiems futbolo ir kitose sporto šakose.
Advokatų kontora GLIMSTEDT