
Balandis – kontrastų mėnuo. Po žiemos sąstingio atšilus orams pradedame daugiau judėti. „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė sako, kad sportas pavasarį gali išjudinti kūną, pagerinti nuotaiką ir padidinti energijos lygį.
Jis įvardija, kokie hormonai išsiskiria sporto metu ir kaip paprastai galime pagerinti fizinius rezultatus.
Sportas ir hormonai
„Sportuojant organizme išsiskiria įvairūs hormonai, kurie tiesiogiai veikia emocinę būseną. Vieni iš jų – endorfinai, vadinami „laimės hormonais“. Jie išsiskiria intensyvios fizinės veiklos metu, pavyzdžiui, bėgiojant ar užsiimant aerobine veikla. Būtent šie hormonai kelia nuotaiką ir suteikia energijos“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.
Vaistininkas išskiria ir dopaminą – motyvacijos ir atlygio hormoną. Jis išsiskiria pasiekus užsibrėžtą tikslą, pavyzdžiui, nubėgus ilgą distanciją ar atlikus sudėtingą pratimą.
„Serotoninas – hormonas, padedantis reguliuoti nuotaiką ir miegą. Aktyviai judant gryname ore, jo lygis didėja, todėl mes jaučiamės ramesni tiek fizinės veiklos metu, tiek po jos. Ir, žinoma, sportuojant mūsų kūnas gamina kortizolį – streso hormoną, tačiau tinkamai paskirstant krūvį ir poilsį, jo lygis stabilizuojasi, o organizmas tampa atsparesnis stresui“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.
Kokie maisto produktai ir vitaminai svarbiausi sportuojant?
Kad organizmas gautų reikiamas medžiagas, vaistininkas pataria tinkamai subalansuoti mitybą ir prireikus ją papildyti maisto papildais.
„Būtinai į savo mitybą įtraukite daugiau baltymų, kurie būtini raumenų atsistatymui ir augimui. Jų galima pasisavinti iš liesos mėsos, žuvies, ankštinių produktų, kiaušinių ir baltyminių kokteilių. Taip pat nepamirškite angliavandenių, kurie yra pagrindinis energijos šaltinis. Rinkitės sudėtinius angliavandenius, tokius kaip pilno grūdo produktai, avižos, vaisiai“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.
Pasak vaistininko, yra trys svarbiausios medžiagos, kuriomis reikėtų pasirūpinti aktyviai sportuojant.
„Įtraukite į savo mitybą omega-3 riebalų rūgščių, nes jos padeda mažinti uždegiminius procesus ir, svarbiausia, palaiko širdies veiklą. Omega-3 riebalų rūgščių gausu riebiose žuvyse, linų sėmenyse. Taip pat vartokite magnį, kuris padeda atsipalaiduoti įsitempusiems raumenims. Daugiausiai magnio galite pasisavinti iš riešutų ir žalių daržovių“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.
Jis pataria nepamiršti ir B grupės vitaminų, kurie svarbūs energijos gamybai ir nervų sistemai. Jų galima gauti iš raudonos mėsos, viso grūdo produktų, kiaušinių ir pieno produktų.
Ką daryti, jei patyriau traumą?
Vaistininkas M. Rutalė pasakoja, kad pradėjus aktyviau sportuoti gali padažnėti traumos, tokios kaip patempimai, sumušimai ir sąnarių apkrovos. Jis pataria, kaip pasirūpinti skirtingomis traumomis:
„Jeigu pasitempėte raumenį ar sąnarį, skausmą galite malšinti naudodami priešuždegiminius tepalus. O jeigu susitrenkite kūno dalį, šaldykite ją šaltu kompresu – darykite tai tris kartus per dieną po 15-20 minučių. Visgi, jei trauma rimtesnė – skausmas ir patinimas stiprėja, nedelsdami kreipkitės į gydytoją“, – pataria vaistininkas M. Rutalė.
Pavasaris – laikas pradėti judėti!
„Sportas pavasarį – puikus būdas sustiprinti kūną ir pagerinti nuotaiką. Svarbiausia pasirinkti tinkamą fizinį krūvį, nepamiršti poilsio ir atidžiai klausytis savo kūno signalų. Mankštinkitės reguliariai ir jau greitu metu pajusite energijos ir geros nuotaikos antplūdį, kuris palengvins vasaros laukimą“, – šypsosi vaistininkas M. Rutalė.