Ar žinojote, kad dažniausias naujametinis pažadas visame pasaulyje yra pradėti sportuoti? Tačiau įprastai tą sportą susiejame tik su viena sporto rūšimi, pavyzdžiui lankymusi treniruoklių salėje, kas neužtikrina visapusio kūno lavinimo, dėl ko neretai pritrūkus raumenų lankstumo, sąnarių mobilumo, staigumo ar kitu fizinių ypatybių patiriame traumas ar lėtinius skausmus.
Atletinis rengimas (angl. Strength and Conditioning) paprasčiausiai reiškia sporto mokslo taikymą, siekiant pagerinti judėjimo kokybę. Neretai yra klaidingai manoma, kad „Strength and Conditioning“ sistema yra skirta tik atletams ar tik Olimpinio pasiruošimo praktikoms. Nors ir pasaulio elitiniai atletai taiko atletinio rengimo sistemą savo treniruotėse, vis dėlto, tai yra skirta bendram kūno stiprinimui ir parengimui tiek atletiniams iššūkiams, tiek kasdieniam gyvenimui, nes yra skirta pagerinti judėjimą, sveikatą ir fizinę būklę. Visi, siekiantys judėti nevaržomai ir be skausmo turėtų įtraukti atletinio rengimo pratimų į savo sporto rutiną.
„Strength and Conditioning“ nauda
Pirmiausia ši sistema telkia dėmesį į judėjimo kokybę, siekiant pagerinti veiklą visose sportinėse situacijose, kuriose dėmesys skiriamas greičiui, jėgai ir galiai. Šios ypatybės yra pritaikomos gyvenime kone kiekviename žingsnyje ir tampa dar svarbesnės su amžiumi, pavyzdžiui siekiant atkelti sunkesnę dėžę, šokant per nuvirtusį medį miške ar didinant senjorų savarankiškumą judant.
Antra, sutelkiamas dėmesys į traumų prevenciją. Gerinant judesio modelius, galima užkirsti kelią sportininkų traumoms, kas gali daryti įtaką jų karjerai. Gyvenimiškose situacijose ši sistema gali būti naudingas klientams, turintiems pusiausvyros problemų arba vyresniems klientams, padedant jiems išvengti kritimo.
Pasak biomedicinos mokslų daktaro, asmeninio trenerio, Active Training sveikatingumo mokyklos programų vadovo dr. Aurimo Mačiuko, atletinis rengimas yra kūno parengimo sistema remiantis sportiniais metodais. Atletinis rengimas turi eiti po korekcinio ir bazinių judesių mokymo etapo, bei atlikus stabilizacinį etapą. Atletinis rengimas reikalauja gilesnių žinių iš trenerio, kai norima, kad ši treniruočių sistema vyktų maksimaliai saugiai ir efektyviai. Atletinis rengimas parengia kūną maksimaliems ir didelių pastangų įvykiams, kurių pasitaiko visų gyvenime ir taip didina bendrą adaptyvumą. Kai kurie atletinio rengimo treniruočių metodai yra nepamainomi siekiant hormoninės sekrecijos aktyvavimo ir užtikrinant smegenų darbingumo pilnos mobilizacijos sąlygomis, kas yra nepasiekiama treniruojantis klasikinėmis sveikatingumo programomis. Negana to, atletinio rengimo treniruotės yra smagesnės, pilnos iššūkių, dėl ko klientai išlaiko didesnę motyvaciją tęsti sportavimą.
Ar tavo treneris žino?
Tik ką pradėjusiems sportuoti sporto klube asmenims atletinio rengimo pratimai gali pasirodyti kiek sudėtingi, jei norima juos įgyvendinti saugiai ir efektyviai. Vis dėlto, treniruotės su treneriu, turinčiu „Strength and Conditioning“ sistemos žinių, galėtų būti puiki pradžia kokybiškų judesių, sveiko ir dailaus kūno kelionėje. Ar jūsų sporto treneris taiko atletinio rengimo sistemą treniruotėse yra pakankamai nesudėtinga nustatyti. Kvalifikuotas treneris visada užtikrins, kad jūsų treniruotėse:
- vyrautų pratimų įvairovė: sportuojate ne tik stacionariuose treniruokliuose, bet ir naudojatės smulkiuoju inventoriumi, laisvais svoriais ir kt.;
- vyrautų ugdomų fizinių ypatybių įvairovė: atliekate ne tik jėgos, bet ir kardio, greičio, šoklumo ir kt. treniruotes.
Judėjimas yra sveikata, o sveikata – nepakeičiamas turtas, todėl judėkime ir tai darykime kokybiškai!
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.