

Sostinės vaikų ir jaunimo centras – Vilniaus miesto savivaldybės neformalaus ugdymo įstaiga, kuri po savo stogu buria daugiau nei 50 tūkst. vilniečių ir siūlo daugiau nei 200 įvairiausių veiklų vaikams, jaunimui ir suaugusiems.
Tik šiemet jam pradėjusi vadovauti direktorė Vilma Smaliukienė teigia, kad SVJC tampa savotišku patraukliu vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų miesteliu mieste.
Su kokiomis nuotaikomis ir viltimis pradėjote naująjį darbą, kokių darbų pirmiausiai ėmėtės?- paklausėme V. Smaliukienės.
Šiame centre nesu naujokė, čia dirbu nuo 2000-ųjų. Pradėjau kaip šokių mokytoja ir perėjau įvairias pozicijas: buvau mokytoja, šokių skyriaus vadovė, projektų skyriaus vadovė, sveikatingumo skyriaus vedėjos pavaduotoja.
Buvau susijusi su visomis centro veiklos kryptimis, tiek meninio ugdymo, tiek projektinės, tiek sporto.
Vilniaus miesto savivaldybei paskelbus konkursą į Sostinės vaikų ir jaunimo centro direktoriaus pareigas, norėjau save išbandyti, pagalvoti apie pokyčius, kurie centre dirbantiems ir lankytojams kurs patrauklią ugdymo aplinką.
Direktore pradėjau dirbti liepos mėnesį. Per tą laiką turėjau galimybę iš kitos pusės pasižiūrėti į SVJC virtuvę, suvaldyti visus procesus, išsiaiškinti, kur yra trukdžiai, ką būtų galima tobulinti.
Tas procesas dar nesibaigė ir tikriausiai niekada nesibaigs. Kur yra tobula, visada gali būti tobuliau.
Iš esmės norėtųsi, kad Sostinės vaikų ir jaunimo centras taptų modernia ir patrauklia ne tik vaikams, bet ir jaunimui vieta Vilniuje, kurioje vilniečiai plėtoja kūrybinius, saviraiškos, aktyvaus dalyvavimo gebėjimus, kad kuo daugiau jaunų ir suaugusiųjų žmonių sėdėtų ne tik prie kompiuterių, bet ir pieštų, dainuotų, pradėtų sportuoti.
Norisi, kad visos SVJC veiklos jiems būtų įdomios, smagios, patrauklios ir naudingos.
Ir anksčiau dirbant tuomečiame Lietuvos vaikų ir jaunimo centre darbų netrūko, o dabar jų dar daugiau, ar didelis krūvis jūsų nebaugina?
Darbų niekada nebijojau. Po studijų baigimo visą laiką dirbau švietimo sistemoje su vaikais ir jaunimu, nuo švietimo niekur nepabėgau.
Kaip ir visos gyvenimo sritys, taip ir švietimas, nuolat keičiasi, turi būti aktualus šiai dienai, tad nuolatinis mokymasis tapo neišvengiamas mano gyvenimo palydovas.
Tapus SVJC direktore, padaugėjo ir darbų, ir sričių, į kurias reikia įsigilinti ir jas suprasti bei vėl mokytis.
Pavyzdžiui, inžinierinės baseino sistemos ir visa efektyvaus pastato valdymo sistema – man visiškai nauja sritis.
Mūsų centrą dabar lanko puspenkto tūkstančio vaikų. Duris atveriame šeštą valandą ryto ir dirbame iki 22 valandos.
Be sporto ir plaukimo, mūsų Centre veikia ir daug kitų būrelių: vizualieji menai, muzika, šokiai, teatras, kulinarija, užsienio kalbos, verslumo ir kūrybiškumo užsiėmimai, dienos stovyklos.
Organizuojame būrelius ne tik lietuvių, bet ir nuo karo pabėgusiems vaikams ukrainiečių bei rusų kalbomis.
Ir per sportą, ir per meną stengiamės pritraukti jauną žmogų, kad jis būtų aktyvus, socialiai atsakingas ir mokėtų savimi pasirūpinti.
Pirmoje dienos pusėje baseiną lanko sostinės moksleiviai ir laisvesnį darbo grafiką turintys suaugusieji, o po pietų iki vėlaus vakaro – vaikai ir jaunimas.
Kartais organizuojame ir naktines veiklas. Sykį pabandėme eksperimentuoti ir surengėme naktinį šeimų plaukimą, kuris tėveliams ir vaikams labai patiko.
Šią pramogą bandysime ir toliau kartoti.
Pastaruoju metu Išlaikyti baseiną gana sudėtinga: energetinė krizė, dideli kaštai. Kai sulaukiame sąskaitų, mūsų šypsenos veiduose dingsta.
Be plaukimo, kurie sporto būreliai centre dar yra populiarūs?
Labai populiarios visos vandens sporto šakos: šuoliai į vandenį, povandeninis plaukimas, vandens aerobika, taip pat stalo tenisas, karatė, dziudo, fechtavimas, gimnastika, joga, įvairiausių stilių šokiai.
Mėgstamos ir suaugusiųjų grupinės treniruotės – pilatesas, POUND, stepas ir kt.
Turime treniruoklių salę, kur atletinę gimnastiką lanko vaikų ir jaunimo bei suaugusiųjų grupės.
Kabant apie menines veiklas, šiemet labai populiari yra keramika, dailės užsiėmimai, kulinarija.
Turime kulinarijos studiją, kurioje vaikai gamina įvairiausius patiekalus, mokosi sveikos mitybos paslapčių.
Nuolat rengiame smagius nemokamus renginius centro bendruomenei ir sostinės šeimoms.
Artimiausias – gruodžio 20 dieną nuo 15 val. įvyksiančios „SVJC Kalėdos“ su jaunųjų menininkų kolektyvų ir grupių pasirodymais, gausybe kūrybinių dirbtuvių, vaikų darbelių Kalėdine muge.
Kasmet centre apstu smagių naujienų. Pavyzdžiui mazgų ir kilpų menas makramė, dainos kompozicijos ir įrašinėjimo dirbtuvės, net kelios teatro studijos.
Džiaugiamės šiais metais startavusia jaunimo erdve, kur vaikai gali ateiti ir tiesiog būti, bendrauti su bendraamžiais, įsitraukti į įvairias jiems rengiamas veiklas.
Organizuojame keletą veiklų specialiųjų poreikių turintiems asmenims – muzikuoja jie „Spalvų orkestre“, piešia dailės studijoje.
Veiklos kokybė ir sėkmė priklauso nuo mokytojo, asmenybės, kuri moka sudominti vaikus ir juos pritraukti, su jais bendrauti kaip su lygiais, o reikalui esant, juos padrąsinti.
Centre dirba puikūs, savo darbą gerai išmanantys specialistai, kuriais aš džiaugiuosi ir didžiuojuosi.
Šiais metais veiklą pradėjo trys būreliai ukrainiečių kalba 7–11 metų vaikams. Tarkite keletą žodžių apie juos?
Ukrainiečių vaikų yra visose mūsų studijose ir tuo džiaugiamės. Kai tik vasario mėnesį Ukrainoje prasidėjo rusų invazija, ukrainiečių vaikus iš karto kvietėme kuo greičiau atvažiuoti į Lietuvą.
Apie 20 ukrainiečių vaikų pas mus dar nemokamai lanko akrobatikos, teatro bei „Cheerleading“ šokių studijas, kur su jais sudarėme galimybę dirbti Ukrainos mokytojams.
Ukrainiečių akrobatai jau surengė ir savo pirmąjį pasirodymą: Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo” jie dalyvavo edukacinėje parodoje – konferencijoje „Tėvystės kodas 2022“ ir savo galimybe pasirodyti labai džiaugėsi.
Beje, nuo gruodžio pirmosios dienos veiklą pradeda ir ukrainiečiams skirta teatro studija MANGO.
Dabar, kai taip sukilo kainos, kas jums padeda išgyventi ir apskritai, kokios problemos neleidžia ramiai gyventi?
Stengiamės gyventi kuo taupiau, nes sulaukiame didelių sąskaitų už šildymą ir elektrą.
Deja, turėjome apriboti keletą veiklų lankytojams. Išjungėme šalia baseino esančią sauną, ribojame keramikos užsiėmimuose degimo krosnių veikimą.
Penktadieniais visi dirbame iš namų – administracijos patalpose ketvirtadienį popiet užsukame radiatorius ir juos įjungiame tik pirmadienį ryte.
Ar jūsų mėgstami šokiai liko tik prisiminimas?
Ne, per pietų pertrauką, kai labai noriu, žinau, ką rinktis – aerobiką, gimnastikos pratimus, kuriuos atlieku pagal ritmišką muziką. Dar mėgstu plaukti.
Kokius sporto renginius artimiausiu metu organizuosite?
Jau gruodžio 4 dieną vyks atviros SVJC šuolių į vandenį suaugusiųjų varžybos, gruodžio 12 dieną – plaukimo varžybos „Mano Kalėdinis laikas“, kurio metu visi jaunieji centro plaukikai turės galimybę praplaukti 25 m laisvuoju stiliumi, gruodžio 15 dieną – fechtavimo varžybos „Kalėdinis turnyras” , o gruodžio 17 dieną – stalo teniso „Kalėdinis turnyras”.
Jau minėjau, kad gruodžio 20 dieną planuojame atviras ir nemokamas šventines „SVJC Kalėdas“, į kurias kviečiame visas SVJC šeimas kartu su klasiokais, bendradarbiais, kaimynais, bičiuliais, taip pat tuos, kurie norėtų patirti, kaip gyvena, kuria, veikia, siekia, auga vaikai smagiausiame sostinės neformaliojo ugdymo centre.
„Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas























