
Licencijuotas kūno kultūros (fitneso) treneris ir sertifikuotas mitybos specialistas Edvinas Šapovalovas sveiko sporto akademijoje „Sportuok sveikai” pasidalino įžvalgomis ir patarimais apie pavojus žiemą.
Žiemos orai išties sukelia nemažai iššūkių. Slidi danga nemažai gyventojų priveda prie traumų ar lūžių.
Specialistas pastebi, kad patyrę traumas, žmonės dažnai daro daug klaidų. Viena iš klaidų – laiku nesikreipiama į medikus. Lūžus kaului ar sumušus minkštuosius audinius, prasideda tinimas. Sutinusių vietų operuoti negalima.
Kita klaida – šildoma sužalota vieta. Šildant plečiasi kraujagyslės ir dėl to intensyvėja kraujavimas į aplinkinius audinius. Dar vienas pastebėjimas – po traumų ant galūnių paliekami žiedai arba apyrankės. Prasidėjus tinimui, papuošalas tik trikdo kraujotaką.
E. Šapovalovas pabrėžia, kad patyrus traumą, reikia imobilizuoti sužeistą vietą. Tam nebūtini specialūs įtvarai, užtenka skaros, šaliko, lazdos, skėčio. Svarbu, kad sužalota galūnė nejudėtų.
Imobilizuojant žasto ar dilbio kaulų lūžius, reikia perrišti sužalotą ranką šaliku ar skarele prie krūtinės per kaklą. Imobilizuojant apatinę galūnę, galima fiksuoti sužalotą koją prie sveikos. Taip pat ant sužalotos vietos rekomenduotina dėti ledo paketus, nes jie siaurina kraujagysles. Tiesa, ledo nevalia dėti tiesiogiai ant odos. Ir, žinoma, patyrus traumą, kuo greičiau reikėtų vykti į gydymo įstaigą.
Greitąją pagalbą reikėtų kviestis jei kaulai pradūrė odą, galūnė buvo deformuota, sužalota vieta stipriai kraujuoja, net švelnus prisilietimas sukelia stiprų skausmą, įtariamas kaulų lūžis, arba yra nutirpusi sužalota galūnė.
E. Šapovalovas priduria, kad esant slidžiai dangai, geriausia žingsniuoti „pingvino“ eisena, o jei paslystama, reikėtų gūžtis ir kristi ant šono.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
