VšĮ „Sporto leidinių grupė“ įgyvendinamo projekto „Sportas“ – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ metu buvo atliktos 4 apklausos apie fizinio aktyvumo įpročius. Kiekvienos apklausos rezultatams parengta atskira apžvalga. Siekiant palyginti gautus rezultatus, parengta konsoliduota ataskaita.
Respondentų demografinė sudėtis
Pirma, trečia ir ketvirta apklausos atskleidė, kad dauguma dalyvių buvo moterys (pvz., trečioje apklausoje – 66,7 %, ketvirtoje – 57,1 %), o antrojoje apklausoje dominavo vyrai (55,2 %).
Respondentai dažniausiai buvo 19-39 metų amžiaus (pvz., pirmoje apklausoje – 62,6 %, antroje – 51,7 %, trečioje – 66,7 %, ketvirtoje – 71,4 %). Nei vienoje apklausoje nesudalyvavo asmenys, jaunesni kaip 18 metų amžiaus, tad visos apklausos atspindi suaugusiųjų fizinio aktyvumo įpročius.
Absoliuti dauguma respondentų visose apklausose turėjo aukštąjį išsilavinimą (nuo 75 % iki 92,9 %).
Fizinis aktyvumas
Aktyvaus laisvalaikio populiarumas augo, pradedant nuo pirmosios apklausos (37,5 %) iki ketvirtosios (71,4 %).
Daugiausiai respondentų fizine veikla užsiėmė 3 ar daugiau kartų per savaitę (nuo 42,9 % ketvirtoje iki 58,3 % trečioje apklausoje). Nedidelė dalis (nuo 3,4 % iki 14,3 %) nurodė, kad fizine veikla neužsiima.
Populiariausia vieta užsiimti fizine veikla buvo lauke (pvz., 50 % trečioje apklausoje, 35,7 % ketvirtoje). Sporto salės užima antrąją vietą.
Fiziniam aktyvumui dažniausiai buvo skiriama 1-2 val. per dieną (50 % arba daugiau trečioje ir ketvirtoje apklausose). Mažiau laiko (0-0,5 val.) skyrė 7-20 % respondentų.
Dažniausiai nurodyta priežastis, kodėl užsiimama fiziniu aktyvumu, buvo sveikatos gerinimas pirmose dviejose apklausose (43,8 % ir 31,0 %), o ketvirtoje apklausoje dažniausiai nurodytas noras atsipalaiduoti nuo protinių veiklų (42,9 %).
Laiko trūkumas buvo pagrindinė kliūtis, dėl kurios respondentai neužsiima fizine veikla visose apklausose (nuo 21,4 % iki 37,5 %).
Požiūris į sveiką gyvenseną ir mitybą
Apie 50-70 % respondentų nurodė stengiantys maitintis sveikai.
Nuomonės dėl su sveika gyvensena susijusių renginių, pavyzdžiui bendros mankštos, paskaitos ar seminarai, svarbos buvo nevienareikšmiškos. Dažniausia reakcija: „nei svarbu, nei nesvarbu“ (nuo 37,5 % iki 50 %).
Dažniausiai atliekami veiksmai yra vandens gėrimas ir sveika mityba. 62,5 % respondentų pirmoje apklausoje nurodė, kad vartoja vandenį kasdien, trečioje apklausoje šis rodiklis siekė 100 %, o ketvirtoje – 64,3 %. Sveika mityba taip pat buvo ganėtinai dažnai praktikuojama, nors jos rodikliai svyravo priklausomai nuo apklausos (pvz., nuo 41,7 % trečioje iki 50 % ketvirtoje apklausoje).
Retai naudojamos paslaugos yra mitybos konsultacijos ir sveikos gyvensenos mokymai bei fizinio aktyvumo paslaugos. Pavyzdžiui, 68,8 % pirmosios apklausos ir 57,1 % ketvirtosios apklausos respondentų nurodė, kad nesinaudoja mitybos paslaugomis.
Bendros tendencijos
Respondentai per pastarąsias apklausas vis dažniau renkasi aktyvų laisvalaikį. Populiariausia fizinio aktyvumo motyvacija yra sveikata, tačiau požiūris yra kintantis. Laiko stoka išlieka svarbiausia kliūtimi aktyvumui, nepaisant augančio susidomėjimo sveika gyvensena.
Apklausą organizuoja VšĮ „Sporto leidinių grupė“, įgyvendindama projektą „Sportas“ – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“. Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.