
Apklausą organizuoja VšĮ „Sporto leidinių grupė“, įgyvendindama projektą „Sportas“ – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“.
Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.
Fizinio aktyvumo įpročiai
Apklausą apie fizinio aktyvumo įpročius užpildė 145 respondentai. Tarp atsakiusiųjų 55,2 proc. vyrai, 41,4 proc. moterys, o 3,4 proc. respondentų lyties atskleisti nenorėjo. Apklausa reprezentuoja suaugusių žmonių fizinio aktyvumo įpročius, nes nebuvo nei vieno respondento, kurio amžius būtų mažiau 18 m. Respondentų amžius: 19-29 m. – 10,3 proc., 30-39 m. – 41,4 proc. 40-49 m. – 24,1 proc., 50-59 m. – 20,7 proc., daugiau nei 60 m. – 3,4 proc. Absoliuti dauguma respondentų turi aukštąjį išsilavinimą (79,3 proc.), respondentų su aukštesniuoju išsilavinimu dalis yra 10,3 proc., viduriniu – 6,9 proc., nebaigtu aukštuoju / aukštesniuoju – 3,4 proc. Informacija apie respondentus pateikiama 1-3 pav.

1 pav. Respondentų lytis

2 pav. Respondentų amžius

3 pav. Respondentų išsilavinimas
Respondentų buvo prašoma atsakyti apie savo fizinio aktyvumo įpročius. Dauguma respondentų (51,7 proc.) nurodė, kad mėgsta leisti ar dažniau leidžia savo laisvalaikį pasyviai. 44,8 proc. Respondentų nurodė, kad prioritetą teikia aktyviam laisvalaikiui. 3,4 proc. respondentų į klausimą neatsakė (žr. 4 pav.)

4 pav. Respondentų atsakymai į klausimą „Kaip mėgstate leisti ar dažniau leidžiate savo laisvalaikį?“
Atsakydami, kiek kartų per savaitę užsiima fizine veikla, dauguma respondentų (44,8 proc.) nurodė, kad fizine veikla užsiima 3 ir daugiau kartų per savaitę. Nemaža dalis respondentų (27,6 proc.) nurodė, kad sportuoja nereguliariai. 20,7 proc. nurodė, kad fizine veikla užsiima 2 kartus per savaitę, po 3,4 proc. – kad tokia veikla neužsiima arba užsiima 1 kartą per savaitę (žr. 5 pav.)

5 pav. Respondentų atsakymai į klausimą „Kiek kartų per savaitę užsiimate fizine veikla?“
Apie pusė respondentų (48,3 proc.) nurodė, kad dažniausiai fizine veikla užsiima lauke. 24,1 proc. nurodė sporto salę, 13,8 proc. – namuose, 10,3 proc. – grupiniuose užsiėmimuose, o 3,4 proc. respondentų nurodė, kad fizine veikla neužsiima (žr. 6 pav.)

6 pav. Respondentų atsakymai į klausimą „Kur dažniausiai užsiimate fizine veikla (jei užsiimate)?“
Atsakydami, kiek laiko per dieną skiria fizinei veiklai, daugiausia respondentų nurodė, kad 1-2 val. (44,8 proc.) 10,3 proc. nurodė, kad fizinei veiklai per dieną skiria 0-0,5 val., 34,5 proc. – 0,5-1 val., 3,4 proc. – 2-3 val., 6,9 proc. – 3 val. ir daugiau (žr. 7 pav.)

7 pav. Respondentų atsakymai į klausimą „Kai užsiimate fizine veikla, kiek laiko jai dažniausiai skiriate tą dieną (jei užsiimate)?“
Nurodydami priežastis, kodėl užsiima fiziniu aktyvumu, daugiausia respondentų nurodė norą rūpintis savo sveikata (31,0 proc.) 24,1 proc. respondentų nurodė norą gerai praleisti laiką, po 20,7 proc. – norą atsipalaiduoti nuo protinių veiklų, norą turėti gražų kūną, o 3,4 proc. – norą stiprinti savo ištvermę (žr. 8 pav.)

8 pav. Respondentų atsakymai į klausimą „Jūs užsiimate fiziniu aktyvumu, nes jūs labiausiai (jei užsiimate)?“
Respondentai, nurodydami priežastis, kodėl neužsiima fizine veikla, kaip dažniausią priežastį nurodė neturintys tam laiko (34,5 proc.) Kita dažna priežastis (13,8 proc.) – nemėgsta užsiimti fizine veikla. 6,9 proc. nurodė neturintys galimybių, 3,4 proc. – turintys sveikatos sutrikimų, kurie neleidžia užsiimti fizine veika. 41,4 proc. respondentų neatsakė į šį klausimą (žr. 9 pav.)

9 pav. Respondentų atsakymai į klausimą „Jei neužsiimate fizine veikla, kokia yra to priežastis?“
Atsakydami apie savo mitybos įpročius, 69,0 proc. respondentų nurodė, kad stengiasi maitintis sveikai, 24,1 proc. – nesimaitina sveikai, o 6,9 proc. – maitinasi sveikai (žr. 10 pav.)

10 pav. Respondentų atsakymai į klausimą „Kaip galėtumėte įvertini savo mitybos įpročius?“
Respondentų buvo klausiama, kiek jiems svarbu, kad jų gyvenamojoje teritorijoje būtų organizuojami su sveika gyvensena susiję renginiai, pavyzdžiui, bendros mankštos, paskaitos ar seminarai. 48,3 proc. nurodė, kad jiems nei svarbu, nei nesvarbu, 20,7 proc. – svarbu, 17,2 proc. – nesvarbu, 10,3 proc. – labai svarbu, o 3,4 proc. – labai nesvarbu (žr. 11 pav.)

11 pav. Respondentų atsakymai į klausimą „Ar jums svarbu, kad jūsų gyvenamojoje teritorijoje būtų organizuojami su sveika gyvensena susiję renginiai, pavyzdžiui bendros mankštos, paskaitos ar seminarai?“
Respondentų taip pat buvo prašoma įvertinti teiginius pagal tai, kaip dažnai tenka naudotis tam tikromis paslaugomis ar atlikti tam tikrus veiksmus. Kaip dažniausiai atliekamus veiksmus respondentai nurodė vandens gėrimą ir sveiką mitybą (atitinkamai 75,9 proc. Ir 20,7 proc. respondentų nurodė tai darantys kiekvieną dieną). Rečiausiai respondentai naudojasi mitybos paslaugomis ir sveikos gyvensenos mokymais (atitinkamai 62,1 proc. ir 51,7 proc. nurodė, kad šiomis paslaugomis nesinaudoja). Visų teiginių įvertinimas pateikiamas 12 pav.

12 pav. Respondentų atsakymai į klausimą „Ar jums svarbu, kad jūsų gyvenamojoje teritorijoje būtų organizuojami su sveika gyvensena susiję renginiai, pavyzdžiui bendros mankštos, paskaitos ar seminarai?“