
Sveikatingumo bendruomenės „Sportuok sveikai“ treneris Edvinas Šapovalovas teigia, kad pirtis yra naudinga žmonėms, jeigu laikomasi tam tikrų taisyklių.
„Pirties poveikis yra ne tik fizinis, bet ir psichologinis. Senovėje buvo sakoma, kad šioje vietoje atkuriama sutrikusi žmogaus ir gamtos jėgų darna“, – teigia E. Šapovalovas.
Pirtys, kaip žinia, yra įvairios. Lietuvoje labiausiai paplitusios yra sauna, garinė, japoniška ir infraraudonųjų spindulių pirtys.
„Pirtyje mus veikia šiluma, kuri savotiškai stiprina ir gydo organizmą. Viena pagrindinių pirties naudų – prakaitavimas: jis atvėsina kūną ir pašalina nereikalingus medžiagų apykaitos produktus (atlieka „detoksikacinę funkciją“)“, – sako E. Šapovalovas.
Pasak specialisto, pirtis taip pat mažina stresą, lokalius uždegiminius procesus ir riziką nuo daugybės lėtinių ligų, gerina kraujotaką audiniuose ir kraujospūdį. Pirtis taip pat gali padėti atpalaiduoti raumenis ir sumažinti skausmus.
Visgi reikia atsižvelgti į tam tikrus dalykus. E. Šapovalovas įspėja, kad į pirtį nerekomenduojama eiti sočiai privalius ar visiškai alkanam. Taip pat svarbu nevartoti alkoholio bei nepamiršti pakankamo kiekio skysčių, ypač vandens.
„Buvimo kaitinimosi patalpoje laikas yra individualus, geriausia naujokams pradėti nuo 3-5 min., vėliau optimalus vidurkis 10–20 min., infraraudonųjų spindulių pirtyje – apie 30 min. Pirtis neturi sukelti nemalonių jutimų, silpnumo. Pajutę silpnumą, iš karto išeikite iš kaitinimosi patalpos, atvėskite“, – pataria E. Šapovalovas.
Sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, turintiems padidėjusį arba sumažėjusį arterinį kraujo spaudimą, sergantiems cukriniu diabetu ar turintiems kitų sveikatos problemų, prieš einant į pirtį reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
E. Šapovalovo išvada: pirtis – tai ne tik poilsis, o ir puiki organizmo sveikatinimo priemonė.
E. Šapovalovas kviečia visus jungtis prie „Facebook“ grupės „Sportuok sveikai bendruomenė!”, kur galima sužinoti daug naudingų dalykų arba ieškoti patarimų reikiama tema.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
