Į dopingo skandalus kone kasmet įklimstančiai Lietuvos sunkiosios atletikos federacijai (LSAF) teko išgirsti dar vieną nemalonią žinią. Lietuvos antidopingo agentūra paskelbė, kad už draudžiamo metodo naudojimą dvejiems metams diskvalifikuoti sunkiaatlečiai Žygimantas Stanulis ir Irmantas Kačinskas.
Nustatyta, kad taisykles sunkiaatlečiai pažeidė 2018 metais. Ž. Stanulis dėl to turės grąžinti 2018 metų Europos čempionate Bukarešte (Rumunija) iškovotą sidabro medalį. Jis anksčiau dar du kartus yra tapęs Europos vicečempionu – 2013 ir 2016 metais.
Sportininkų diskvalifikacijos pabaiga – 2021 metų balandžio 26 diena.
Kaip teigė Lietuvos antidopingo agentūros atstovė Rūta Banytė, sportininkai pažeidė cheminės ir fizinės manipuliacijos taisyklę – jie ne gydymo įstaigose ir ne gydymo tikslas atliko intravenines infuzijas, viršijančias iš viso 100 ml per 12 val.
Dvejų metų diskvalifikacijos laikotarpis buvo paskirtas Lietuvos antidopingo agentūros disciplinarinei komisijai įvertinus visas aplinkybes bei remiantis Pasaulio antidopingo agentūros (WADA) kodeksu.
„Maksimali bausmė galėjo būti ketveri metai. Mes negalime daryti sprendimams jokios įtakos. Manau, kad nepriklausoma disciplinarinė komisija įvertino visas aplinkybės ir priėmė tinkamiausią sprendimą“, – pridūrė R. Banytė.
Anksčiau dėl antidopingo taisyklių pažeidimų buvo diskvalifikuota ir daugiau Lietuvos sunkiaatlečių, tarp jų ir aukštas vietas svarbiausiose varžybose užimdavę Ramūnas Vyšniauskas, Aurimas Didžbalis. Sportininkų treneris Bronislavas Vyšniauskas šių metų pradžioje buvo pripažintas kaltu dėl dopingo medžiagų laikymo.
Nors daugelyje pasaulio šalių įvestas karantinas, sportininkai vis tiek turi būti pasiekiami dopingo kontrolieriams ir pats antidopingo agentūros darbo procesas lieka panašus. Pagal WADA nurodymus, sportininkai karantino metu privalo tęsti Antidopingo administravimo ir valdymo sistemos (ADAMS) pildymą numatyta tvarka.
Taip pat WADA rekomenduoja, kad sportininkai turėtų tiesiogiai arba pasitelkiant ADAMS informuoti Lietuvos antidopingo agentūrą, jei jie serga arba yra savarankiškai karantine.
„WADA išleido rekomendacijas, kaip turėtų elgtis dopingo kontrolės pareigūnai karantino metu, kokias apsaugos priemones turi taikyti. Mes lygiai taip pat atsižvelgiam ir į Lietuvos sveikatos apsaugos (SAM) ministro rekomendacijas ir pagal tai planuojame darbus. Pasaulį užklupusi pandemija testuotinų sportininkų neatleidžia nuo jų prievolės“, – pabrėžė R. Banytė.
Dominykas Genevičius