
Lietuvos asociacija „Sportas visiems“ pirmą kartą Lietuvoje beveik visų šalyje veikiančių media kanalų apimtyje planuoja plačią media kampaniją: „Stop nejudumui Lietuvoje“. Remiantis Higienos instituto informacijos centro duomenimis, 2018 metais Lietuvoje viso mirė 38 tūkst. darbingo amžiaus vyrų ir moterų. 22 tūkst. mirčių buvo įtakotos širdies ir kraujagyslių ligų kurios atsiranda dėl nepakankamo fizinio aktyvumo, neoptimalios mitybos ir patiriamo streso. Ne vienais tyrimais yra įrodyta, kad reguliarus fizinis aktyvumas mažina stresą, o daugiau judantys žmonės patys keičia netinkamos mitybos įpročius.
Prieš pradedant nacionaliniu mąstu vykdyti informacinę kampaniją, Lietuvos asociacija „Sportas visiems“ užsakė sociologinį tyrimą kuris buvo atliktas apklausos būdu. Tyrimo imties respondentų skaičius sudarė daugiau nei tūkstantį respondentų (amžius nuo 30 iki 65 metų), pasirinkta apklausti 5 didžiausių šalies apskričių gyventojus. Tyrimas atliekamas su tikslu pamatuoti informacinės kampanijos „Stop nejudumui Lietuvoje“ efektyvumą ir galimą įtaką gyventojų kasdieninei elgsenai, taip mažinant darbingo amžiaus gyventojų ankstyvųjų mirčių skaičių. Šiai elgsenai išmatuoti, dalinai Sporto rėmimo fondo lėšomis, vykdomame projekte gyventojų apklausa atliekama 2 kartus: pirmoji – prieš prasidedant informacinei kampanijai, antroji – jai pasibaigus.
Apibendrinus tyrimo, kurį atliko UAB „Euro integracijos projektai“ išvadas, pažymėtini įdomūs faktai jog: Fizinis aktyvumas yra susijęs su sveikatos pokyčiais, su kraujospūdžiu ir cholesteroliu. Aukščiausias kraujospūdis ir didžiausias cholesterolis tų, kurie nėra fiziškai aktyvūs. Fiziškai neaktyvūs asmenys dažniausiai patiria įvairius negatyvaus pobūdžio sveikatos pokyčius. Fizinis aktyvumas taip pat yra susijęs su veiklų ribojimais dėl sveikatos. Labiausiai dėl sveikatos apribotos veiklos tų, kurie nėra fiziškai aktyvūs. Apribotomis veiklomis rečiausiai skundžiasi pilnai fiziškai aktyvūs asmenys.
Tyrimo rezultatai rodo jog tie, kurie užsiima aktyvia fizine veikla, dažniau jautė, kad sumažėjo trumpalaikės darbinės atminties efektyvumas, tačiau rečiau jautėsi įsitempę ir nerimastingi.
Apibendrinant, apklausos duomenys parodė, kad fizinis aktyvumas yra susijęs su geresne sveikata ir savijauta. Fiziškai aktyvus asmenys jautėsi geriau ir jų sveikata lyginant su praėjusiais metais, pagerėjo.
Fiziškai aktyvūs asmenys rečiau jautėsi įsitempę ir nerimastingi, jų kraujospūdis buvo žemas. Geriausi sveikatos rodikliai buvo dideliu fiziniu aktyvumu pasižyminčių asmenų.
Sveikata buvo gera ir pagerėjo tų, kurie važinėjo dviračiu, užsiėmė lėtu bėgimu, lankė fitneso, aerobikos, pilateso, plaukimo, krepšinio užsiėmimus, treniruotes su svarmenimis. Aukštesnis kraujospūdis ir cholesterolio kiekis, veiklų ribojimai dėl sveikatos buvo būdingas tiems, kurie nelankė minėtų užsiėmimų.
Tokios fizinio aktyvumo veiklos, kaip aktyvus pasivaikščiojimas, šokiai, futbolas, karatė ar lengva mankšta nebuvo susiję su sveikatos pagerėjimu, tačiau šių asmenų sveikata ir nepablogėjo. Tų, kurie neužsiėmė lengva mankšta, cholesterolio kiekis kraujyje buvo padidėjęs ir jie dažniau skundėsi sveikatos apribojimais.
Tyrimas taip pat parodė, kad sode / darže dirbantys asmenys ar sunkų fizinį darbą dirbantys asmenys turėjo sveikatos sutrikimų. Tai susiję su tuo, kad, viena vertus, sode / darže dirbantys asmenys yra vyresnio amžiaus, kuriems iš esmės būdingi prastesni sveikatos rodikliai.
Kita vertus sunkų fizinį darbą dirbantys asmenys (žemės ūkis, statybos, sunki namų ruoša) dažniau linkę propaguoti mažiaus sveiką gyvenimo būdą.
Teigiamą požiūrį į fizinį aktyvumą darbo vietoje nurodžiusių asmenų sveikata buvo geresnė. Kuo požiūris į fizinį aktyvumą darbo vietoje geresnis, tuo respondentų sveikata geresnė. Tuo tarpu nepalankus požiūris į sportą darbo vietoje buvo susijęs su aukštu kraujospūdžiu. Tai rodo, kad žmonės, turintys hipertenziją ir panašias ligas, linkę būti pasyvesni, nors fizinis aktyvumas galėtų turėti teigiamą pokytį jų kraujospūdžiui.
Projekto „STOP nejudumui Lietuvoje“ tikslas yra keisti gyventojų kasdieninės elgsenos įpročius, nacionaliniu lygiu vykdant prieš nejudumą nukreiptą socialinę prevencinę kampaniją kuri turėtų įtakos ankstyvųjų mirčių tarp darbingo amžiaus žmonių, mažinimui.
Projektą „Prevencinė kampanija-STOP nejudumui Lietuvoje“ organizuoja ir įgyvendina Lietuvos asociacija „Sportas visiems“, jis yra bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas, lėšomis“.
