
Licencijuotas kūno kultūros (fitneso) treneris ir sertifikuotas mitybos specialistas Edvinas Šapovalovas sveiko sporto akademijoje „Sportuok sveikai” apžvelgia emocinio valgymo sąvoką.
Šį termina yra girdėję daugelis. Pasak E. Šapovalovo, dažnai žmonės, išgirdę šią savoką, iškart susidaro neteisingą įspūdį.
„Emocinis valgymas praktiškai nesusijęs su pačiu valgymu. Dažniausiai valgymais žmonės stengiasi užslopinti įvairias negatyvias emocijas. Tai procesas, kuomet žmogus valgo maistą nejaučiant tikrojo biologinio alkio, o maisto norą arba sąmoningą nenorą sukelia tam tikri jausmai”, – aiškino E. Šapovalovas.
Nors žmonės fiziškai nėra alkani, jie dažnai nori pamaloninti save, pasiguosti, nusiraminti ar net nubausti save. Dažnai tas suvokiama jau po valgymo. Gali būti ir kitų priežasčių – dietos, ribojimai, nuobodulys, nemalonus darbas, meilės trūkumas, vienišumas, liūdesys ir pan.
Pasak E. Šapovalovo, emocinis valgymas pradeda kenkti žmogui kai valgoma norint „užvalgyti“ neigiamas emocijas, užuot sprendus šias problemas.
Emocinį valgymo procesą suvaldyti nėra paprasta. Svarbiausia yra „nebėgti“ nuo savo emocijų, o pasistengti suprasti savo kūno signalus.
„Svarbu bandyti užsiimti kuo nors kitu, pvz. aktyviau leisti dienas (vaikščiojimas, sportas, mankšta), planuoti savo dienos mitybą iš anksto, skirti dėmesį kokybiškam poilsiui. Tinka ir kiti dalykai: joga, meditacija, dainavimas, knygos, bendravimas su artimaisiais, o norint suvalgyti „kažką skanaus“, padaryti 20 min. pauzę, per tą laiką atsigerti vandens, išeiti pasivaikščioti”, – pasakojo E. Šapovalovas.
Kiekvienas gali atrasti savo streso malšinimo būdą ir išmokti jį atskirti bei malšinti ne maistu.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
