
Iki pusės įdegusios rankos, raudonos nosys ar šortų žymės ant kojų – dažno vyro problema vasaros laikotarpiu, ypač, jei darbo pobūdis reikalauja daug laiko praleisti lauke. Visgi, netolygus įdegis nėra tik estetinė problema, tai – ženklas, jog nebuvo naudojama apsauga nuo saulės.
Tai didina ne tik riziką nudegti, bet gali sukelti didesnę odos senėjimo, pigmentinių dėmių ar net vėžio tikimybę. Kokias rizikas slepia saulės spinduliai, kaip pasirūpinti savo oda kasdien ir ką daryti, jei vis dėlto nudegėte saulėje?
„Kosmetikos gaminiai, skirti apsaugai nuo neigiamo saulės poveikio vyrų pirkinių krepšelyje kol kas yra retas pirkinys. Dažniau šiais gaminiais rūpinasi jų antrosios pusės, kurios ieško priemonių kaip apsaugoti vyrų odą nuo žalingų saulės spindulių poveikio. Įprastai vyrai mažiau domisi kosmetikos gaminiais ir jų poveikiu odai, nes, jų manymu, žalingas saulės poveikis yra minimalus“, – sako „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė.
Gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų
M. Rutalės teigimu, ilgalaikis buvimas saulėje be apsaugos priemonių greitina odos senėjimo procesus, prisideda prie odos pigmentinių dėmių atsiradimo bei skatina ankstyvų raukšlių atsiradimą.
„Pirmieji požymiai, kad saulės poveikis daro žalą odai pasireiškia per 3–4 valandas. Pastebimas odos paraudimas, vadinamas eritema. Taip pat oda gali būti jautri ir skausminga, atsirasti jos paburkimas. Kitą dieną gali būti pastebima pigmentacija, o praėjus maždaug savaitei oda pradeda luptis“, – pasakoja vaistininkas M. Rutalė.
Jis priduria, kad ilgą laiką būnant saulėje ir nenaudojant apsaugos, kenksmingi saulės spinduliai gali sukelti ir daugiau sveikatos sutrikimų.
„Mokslininkų įrodyta, jog nuolat ignoruojant odos apsaugą nuo žalingų saulės spindulių yra slopinama imuninė sistema, o tai ypač aktualu asmenims, kurie turi polinkį sirgti infekcinėmis ligomis. Neatsakingas elgesys taip pat gali lemti ilgalaikius odos ląstelių DNR pažeidimus ir taip prisidėti prie melanomos atsiradimo“, – tvirtina M. Rutalė.
Svarbu naudoti apsaugą nuo saulės
„Eurovaistinės“ vaistininko teigimu, vienas dažniausių visuomenėje sklandančių mitų, jog apsauga nuo saulės reikalinga tik šiltuoju metų laiku ir tik tuomet, kai yra saulėta. Visgi, saugotis nuo saulės reikėtų visais metų laikais.
„Dirbant lauke reikia nepamiršti dėvėti kepurės, šviesių, saulę atspindinčių rūbų. Taip pat svarbu pasirūpinti akiniais nuo saulės, nes saulės spinduliai gali kenkti akių ragenai. Reikėtų saugoti ne tik odą, tačiau ir gleivines, pavyzdžiui, lūpas, kurias nuo saulės žalingo poveikio taip pat rekomenduojama saugoti lūpų balzamu“, – teigia M. Rutalė.
Pasak jo, itin svarbu ne tik pridengti savo odą nuo saulės rūbais ar kepurėmis, bet ir nepamiršti kremo, saugančio nuo žalingų saulės spindulių.
„Prieš pradedant darbą lauke, SPF (angl. „Sun Protection Factor“) turintį kosmetikos gaminį pirmą kartą būtina tepti 10–20 minučių prieš išeinant į saulės atokaitą. Skirtingi gamintojai nurodo skirtingą kosmetikos naudojimo dažnumą, bet literatūroje nurodoma, kad apsaugą nuo saulės reikėtų tepti ne rečiau kaip kas keletą valandų. Svarbu atkreipti dėmesį į SPF rodiklį. Pavyzdžiui, skaičius 30 nurodo, kad pakankamai užtepus šio filtro, saulėje galima būti 450 minučių (t. y., 7 val. ir 30 min). Dirbant atviroje saulėje ar šalia vandens telkinių, SPF turėtų būti nuo 30 iki 50, o turint jautrią odą ir 60“, – akcentuoja vaistininkas.
Ką daryti, jei nudegėme?
Nudegus saulėje, M. Rutalė rekomenduoja taip pat tinkamai pasirūpinti savo oda – tokiu atveju gali padėti šalti kompresai ar vaistiniai preparatai.
„Naudojant kompresus, juos būtina dėti susukus į rankšluostį ar kitą audinį, taip vengiant tiesioginio kontakto su pažeista oda. Siekiant nuraminti stipriai nudegusią odą, rekomenduojama odą patepti vėsinančiomis pantenolio putomis, kosmetikos gaminiais, sudėtyje turinčiais alavijo, gliukanų, niacino (vitamino B3), ramunėlėmis ir pan.“, – tvirtina M. Rutalė.
Pasak jo, nuraminti sudirgusią odą gali padėti ir kosmetikos gaminiai, sudėtyje turintys alantoino, resveratrolio, chitizano bei nakvišų aliejaus.
„Rekomenduojama vengti kosmetikos gaminių, kurie sudėtyje turi kvapiklių ar kitų odą dirginančių medžiagų. Taip pat verta atkreipti dėmesį į produktus, turinčius kofermento Q10, kuris ne tik papildo organizmą antioksidantų atsargomis, bet ir pagreitina odos atsistatymo procesą po nudegimo saulėje“, – pažymi vaistininkas.