
Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius sveikina Seimo sprendimą suvienodinti stipendijas paralimpiečiams ir olimpiečiams, tačiau ragina politikus imtis ir valstybės rentų klausimo. Šalies paralimpinio judėjimo vadovas atkreipia dėmesį, kad dabar rentas gauna žaidynių čempionai ir vicečempionai, o bronzos medalių laimėtojai įstatymuose yra palikti už brūkšnio.
„Šią savaitę Seimas patvirtino Sporto įstatymo pataisas, kuriomis paralimpiečių stipendijos sulygintos su olimpiečių. Paraleliai didėja paralimpiečių premijos. Tai – labai reikšmingi pasiekimai, dėl kurių kartu su paralimpinio sporto bendruomene nuosekliai dirbome penkerius metus.
Dabar laikas dar vienam svarbiam žingsniui – valstybės rentų paralimpinių žaidynių bronzos medalių laimėtojams įteisinimas. Iki 2018 m. rentos buvo skiriamos tik paralimpiniams čempionams, bet mums pavyko išsikovoti, kad rentas gautų ir paralimpinių žaidynių vicečempionai.
Bronzos medalis – lygiai toks pats kaip sidabro ir aukso. Šis apdovanojimas atveda sportininką ir Lietuvos vėliavą ant nugalėtojų pakylos, kurią mato visas pasaulis. Bronzą, sidabrą ir auksą dažnai skiria sekundės dalys, centimetrai, paprasčiausias sėkmės šypsnis, kurio tą dieną gali sulaukti arba ne”, – sakė M. Bilius.
Pasak Lietuvos paralimpinio komiteto vadovo M. Biliaus, mūsų šalyje yra septyni paralimpiečiai, kuriems šiandien yra aktualus rentų už trečią vietą paralimpinėse žaidynėse klausimas.
„Valstybei tai – nedidelė našta, o sportininkams – labai svarbus įvertinimas. LR Prezidento institucija reikiamas Sporto įstatymo pataisas įregistravo dar praėjusiais metais. Aš labai tikiuosi, kad artėjančioje rudens sesijoje Seimas ras laiko šiam klausimui, o Švietimo, mokslo ir sporto ministerija taip pat palaikys mus šiuo klausimu bei neliks nuošalyje”, – sakė Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas.
Lietuvai medalius paralimpinėse žaidynėse yra iškovoję 27 sportininkai, jie pelnė 40 apdovanojimų.
Kaip skelbia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Vyriausybė šiandien pritarė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlytiems valstybės premijų už pasiektus aukšto meistriškumo sporto laimėjimus sportininkams ir jų treneriams dydžių nustatymo ir skyrimo tvarkos pakeitimams.
„Siekiame etapais suvienodinti valstybės premijų dydžius turintiems negalią ir jos neturintiems sportininkams bei jų treneriams už tokios paties lygmens laimėjimus svarbiausiose tarptautinėse varžybose. Visi sportininkai valstybei yra svarbūs, reikalingi, visų jų pergalės garsina Lietuvą, visi jie labai daug dirba, tad ir atlygį visi turi gauti atitinkamą. Valstybės premijos – svarbi, bet tik viena iš sportininkų skatinimo priemonių. Labai svarbu ir kas mėnesį mokamos valstybės stipendijos. Jos, Seimui priėmus Sporto įstatymo pakeitimus, smarkiai ūgtelėjo, pasipildė valstybės lėšomis užtikrinamomis socialinėmis garantijomis ir tikrai prisidės prie geresnių sąlygų mūsų sportininkams sudarymo“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Šiandienos Vyriausybės nutarimu suvienodinami visų valstybės premijų dydžiai turintiems negalią ir neturintiems negalios sportininkams bei jų treneriams už to paties lygmens iškovotas vietas į olimpinių, paralimpinių ir kurčiųjų žaidynių programas įtrauktų rungčių sporto varžybose.
Nuo liepos 1 d. visiems pasaulio čempionams bus skiriama 28 tūkst. eurų valstybės premija. Iki šiol tokia premija skirta tik negalios neturinčių sportininkų varžybose dalyvaujantiems atletams, o pasaulio čempiono vardą sportininkų su negalia varžybose iškovojusiems sportininkams buvo skiriama 5 290 eurų premija. Atitinkamai už 2-ąją vietą dabar bus skiriama 17,6 tūkst. eurų (iki šiol už neįgaliųjų čempionato 2-ąją vietą skirta 4 232 eurų) valstybės premija, už 3-ąją vietą – 10,5 tūkst. eurų (iki šiol – 3 542 eurų).
Europos čempionų valstybės premija dabar sieks 14 tūkst. eurų – iki šiol už aukso medalius neįgaliųjų Europos čempionatuose buvo skiriama 2 852 eurų valstybės premija. Visų Europos vicečempionų premija dabar sieks 7 tūkst. eurų (iki šiol už neįgaliųjų čempionato 2 vietą skirta 2 116 eurų), bronzos medalio laimėtojų – 5,29 tūkst. eurų (šiuo metu už neįgaliųjų čempionato 3 vietą – 1 426 Eur) dydžio valstybės premija.
Valstybės premijų dydžiai yra siejami su bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžiu, kuris kinta ir šiuo metu yra 46 eurai.
Vyriausybės nutarimu taip pat įtvirtinta, jog nuo 2025 m. bus sulygintos ir olimpinių, paralimpinių ir kurčiųjų žaidynių 1–4 vietų laimėtojams ir jų treneriams skiriamos valstybės premijos. Jų dydžiai sieks atitinkamai 1 525 BSI (dabartiniais skaičiavimais tai – 70,15 tūkst. eurų), 763 BSI (35 tūkst. eurų), 572 BSI (26,31 tūkst. eurų), 305 BSI (14 tūkst. eurų).
Siekiant suvienodinti valstybės premijų dydžius turintiems negalią ir neturintiems negalios sportininkams bei jų treneriams, Seimo priimtuose naujuose Sporto įstatymo pakeitimuose įtvirtintas kriterijus dėl 12 varžovų dalyvavimo. Tai reiškia, jog maksimalaus Vyriausybės nustatyto dydžio valstybės premija bus skiriama sportininkams ir jų treneriams tik tais atvejais, kai rungtyje varžėsi ne mažiau nei 12 varžovų (nebent tarptautinė sporto šakos federacija apribotų varžovų skaičių). Tuo atveju, kai rungtyje, kurioje buvo pasiektas laimėjimas, varžėsi mažiau nei 12 varžovų, Vyriausybė nustatys mažesnį valstybės premijos dydį tokiomis proporcijomis, kiek varžovų trūksta iki 12.
parateam.lt, SMSM.lt