
Marijampolės savivaldybės tarybos sprendimu prieš porą metų buvo sujungta Sporto mokykla, Žaidimų sporto mokykla, Sporto centras „Sūduva“ bei Sveikatingumo centras „Sveikatos banga“ ir įkurtas Marijampolės sporto centras.
Jam, laimėjęs konkursą, nuo 2021 m. lapkričio vadovauja 2009 ir 2013 metų Europos dziudo čempionato bronzinis prizininkas, Londono olimpinių žaidynių devintos vietos laimėtojas Karolis Bauža, turintis sporto bakalauro ir edukologijos magistro diplomus.
Prabėgo vieneri metai, kai tapote Marijampolės sporto centro direktoriumi, kaip vertinate savo pirmuosius darbo metus? – paklausėme K. Baužos.
Pačiam savo darbus sunku vertinti, apie juos galėtų kalbėti miesto bendruomenė, savivaldybės atstovai.
Turiu daug idėjų ir planų, yra ką veikti. Bendraudamas su savo kolegomis iš kitų Sporto centrų, stengiuosi pasinaudoti jų patirtimi ir žiūriu, ką būtų galima pritaikyti mūsų Sporto centre.
Pradėjome kultivuoti dvi naujas sporto šakas – stalo tenisą ir aerobinę gimnastiką. Tad dabar jų yra penkiolika.
Labai džiaugiuosi miesto savivaldybės mero Povilo Isodos ir vicemero Artūro Visockio bei tarybos narių pasiūlymu didinti sporto šakų skaičių.
Miesto vadovams rūpi sportas, jie miesto bendruomenę skatina sportuoti ir, kiek įmanoma, tam sudaro kuo geresnes sąlygas.
Pasiūlius padidinti sporto šakų skaičių, susipažinau su miesto sporto bazėmis, surengėme gyventojų apklausą, kokius jie teiktų pasiūlymus dėl naujų sporto šakų.
Pradėjus kultivuoti stalo tenisą ir gimnastiką, Sporto centre padidėjo jaunųjų sportininkų skaičius.
Kai atėjau dirbti, jų buvo netoli aštuonių šimtų, o per metus padidėjo daugiau nei vieną tūkstantį.
Mano tikslas – kad sportuojančiųjų būtų dar dviem šimtais daugiau. Iš pratybas lankančių vaikų imamas 5-10 mokestis, jiems sudarytos puikios sąlygos tobulėti.
Miesto savivaldybė mums perleido vieną sporto bazę, kurioje anksčiau nieko nebuvo rengiama, ji buvo apleista.
Dabar joje vyksta atnaujinimo darbai, įrengsime treniruoklių salę, gerinsime trenerių sąlygas, kad jų pratybų grafikai būtų lankstesni, bus kineziterapeutės kabinetas.
Kaip buvęs sportininkas olimpietis, matau, ko trūksta sportininkams. Mano akyse – dar viena gera sporto bazė, kurią užaktyvinsime.
Marijampolėje apskritai sporto bazių yra daug, man jos nėra didelis galvos skausmas. Treneriai ir sportininkai turi puikias sąlygas.
Savivaldybė skyrė apie 600 tūkst. eurų sporto bazių renovacijai, remontavome pastatus, susitvarkėme Sporto centrui priklausančių dviejų baseinų bei kitų patalpų dušus ir rūbines, gerinome sporto sales.
Ar jau turite naujų sporto šakų aerobinės gimnastikos ir stalo teniso trenerius?
Taip, treneriai jau yra, jų ilgai ieškoti nereikėjo. Daug lėmė mano pažintys. Susiskambinau su sportininkais, su kuriais anksčiau kartu sportavome, buvome olimpinėje rinktinėje.
Kai pažinčių daug, tai paieškos ilgai neužtruko. Stalo tenisininkus treniruoja jaunas specialistas marijampolietis, baigęs Lietuvos sporto universitetą.
Gimnastikos treneris važinėja iš Kauno. Naujų sporto šakų darbas vyksta pilnu tempu.
Kokių pokyčių ėmėtės, atėjęs dirbti?
Įvyko pakeitimų administracijoje, dar ieškome vieno, kito žmogaus, stipriname komandą.
Mano pavaduotoju tapo Tomas Kiveris. Atsirado nauji renginių organizatorės ir kineziterapeutės etatai.
Turime suplanavę nemažai renginių, naujoji specialistė padės treneriams, miesto bendruomenei organizuoti varžybas.
Komandoje liko viena metodininkė iš dviejų. Kai centrą lankys 1200 vaikų, tada, manau, prireiks to antrojo etato.
Mane ypač motyvuoja tai, kad jaučiu didelį savivaldybės vadovų palaikymą.
Meras ir vicemeras, taip pat tarybos nariai lankėsi mūsų Sporto centre, domėjosi darbu ir problemomis.
Per savivaldybės tarybos posėdį, kai reikėjo atsiskaityti už trejų mėnesių nuveiktą darbą, kalbėjau net apie 40 minučių, atsakinėjau į įvairiausius tarybos narių klausimus.
Tų pakeitimų buvo ir bus. Vienas tarybos narys netgi pareiškė, kad centre tvarkausi kaip UAB‘e.
O kaip kitaip tvarkytis, jei nori sėkmingai dirbti? Žiūriu, kaip taupyti pinigėlius, kuriuos mums skiria savivaldybė ir aš už juos esu atsakingas, siekiu, kad jie būtų teisingai pagal paskirtį panaudoti.
Kažkiek sumažinau kolektyvą. Anksčiau sporto bazėse visą dieną būdavo budėtojos, o dabar įdiegėme elektroninę sistemą, yra žetonai, per kameras matau, kas įėjo, kas išėjo ir pan.
Stengiuosi, kad viskas vyktų kuo praktiškiau ir geriau. Čia kaip ir sporte: jei daug treniruosiesi, tai ir rezultatai bus geri. Sporto centre irgi norisi gerų rezultatų.
Kaip jus, ne marijampolietį, sutiko šio krašto sporto bendruomenė, ar nejautėte priešpriešos, nes dirbti atėjote su naujomis idėjomis ir planais?
Priešpriešos nebuvo, bet išgirdau visokiausių kalbų, treneriai irgi žiūrėjo keistai, kaip aš į darbą važinėsiu iš Kauno, kaip derinsiu vadovaujantį darbą su dziudo trenerio darbu ir t. t.
Neslėpsiu: buvo visko. Tačiau treneriai greitai suprato, kad Marijampolei reikalingas ne tik masiškumas, bet ir aukštasis meistriškumas.
Į Sporto centrą atėjau dirbti, o ne sėdėti sudėjus rankas ar užsikėlus koją ant kojos.
Dar dirbu ir dziudo treneriu, tikrai yra sunku. Anksti ryte į darbą išvažiuoju septintą ryte, o namo grįžtu devintą vakare.
Dirbant treneriu, man yra lengviau suprasti kolegas, kurie į grupes renkasi vaikus.
Aš irgi darau tą patį, todėl gerai žinau problemas, galiu patarti treneriams ir pasidalyti patirtimi, kaip man pavyksta prikalbinti vaikus.
Treneriams ir sakau, kad dirbti Sporto centre yra lengviau nei klube. Sporto centras apmoka sporto bazes, išvykas į varžybas, treniruočių stovyklas, tam visada yra pinigų, o pabandykite klube susirinkti pajamų ir išgyventi.
Ar ir Marijampolėje treniruojate dziudo imtynininkus?
Darbas Sporto centre man yra pirmoje vietoje, o kiti dalykai – tai antraeilės veiklos.
Marijampolėje veikia mano klubas „Budoka“ ir aš esu klubo treneris, tobulinu apie 30 vaikų. Jeigu tenka kur nors išvykti, turiu žmonių, kurie mane pavaduoja.
Prieš tai vadovavote Jurbarko sporto centrui ir, nesulaukęs rajono vadovų dėmesio sportui, nutarėte išeiti. Tikriausiai tai diena ir naktis, lyginant su tuo, koks dėmesys sportui ir iniciatyvoms skiriamas Marijampolėje?
Tikrai diena ir naktis, nėra ką lyginti. Su miesto valdžia diskutuojame, kalbamės.
Man atėjus dirbti į Marijampolę, girdėjau šnekų, kad miesto valdžiai sportas nerūpi, tačiau tai didelis melas.
Vyksta procesas dėl Marijampolės arenos statybos. Nėra taip lengva, kaip kitiems atrodo – vienas, du, trys ir ji pastatyta.
Viešieji pirkimai, leidimai, projektavimo darbai užima ganėtinai daug laiko, visko akimirksniu nepadarysi.
Bet kalbos apie Marijampolės areną nėra iš piršto laužtos, darbai vyksta.
Dirbti Marijampolės sporto centre sudėtingiau nei Jurbarke. Mūsų centre dirba 39 treneriai, jų skaičių ruošiuosi dar labiau padidinti.
Tačiau tuo pačiu norisi kolektyvą ir atjauninti, tai – irgi mano vienas tikslų. Džiaugiuosi, kad mano nuomonė sutampa su miesto valdžios nuomone ir tai mane motyvuoja, dirbti lengviau.
Dabar, kai tapote marijampoliečiu, tai gal jus pamatysime ir kovojantį ant dziudo kilimo?
Visko gali būti, nesakau nei taip, nei ne. Marijampoliečiai mane gali prikalbinti jiems atstovauti kokiose nors varžybose, atsisakyti bus sudėtinga.
Situacija Lietuvos sporte mane atvedė į Marijampolę. Man patinka ši veikla, patinka sportas, norisi save realizuoti.
Jūsų vadovaujamas Sporto centras kultivuoja 15 sporto šakų, kurias jų sieksite stiprinti?
Norisi judinti kai kurias sporto šakas, atjauninti kolektyvą, tai visiems būtų pastūmėjimas, kad reikia keistis.
Apie tai kalbame ir su savivaldybės vadovais. Atidžiai seku, kaip dirba treneriai, kuriose grupėse vaikų daugėja, o kuriose mažėja.
Kurios grupės mažėja, išryškėja trenerių problema. Su jais šnekamės, aiškinamės to priežastis. Šiaipjau treneriais nesiskundžiu, dauguma jų – buvę sportininkai.
Būtumėte laimingas, jeigu pavyktų įgyvendinti …
… kad kuo greičiau galėčiau įkelti koją į mūsų naują sporto bazę ir joje pradėti savo veiklas.
Matau šios bazės viziją, čia galės treniruotis daug sporto šakų atstovų ir mums nereikės nuomotis daug patalpų.











VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
