
Sukako vieneri metai, kai Lietuvos olimpinės akademijos (LOA) prezidente buvo išrinkta Klaipėdos universiteto Sporto, rekreacijos ir turizmo katedros vedėja prof. dr. Asta Šarkauskienė.
Tapusi prezidente, ji teigė, jog iššūkių nereikia bijoti, kad turi minčių kaip plėtoti kai kurias sritis ir jas stiprinti.
Kokie nuveikti pirmieji darbai, su kokiais iššūkiais LOA prezidentei teko susidurti?
„Pirmiausiai parengėme naują strategiją, ją pasitvirtinome ir pradėjome įgyvendinti.
LOA vienija 31 mokslų daktarą. Tai – didžiulė mokslinė jėga, norime kuo labiau išnaudoti šį mokslinį potencialą.
Parašėme kreipimasis Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vadovams, jog siūlome savo paslaugas, rengiant šalies aukšto meistriškumo sportininkus.
Galime analizuoti ir teikti rekomendacijas, testuojant sportininkus, o tai būtų naudinga šioje srityje.
Tie procesai vyksta, bendraujame su viceministru Linu Obcarsku ir norime būti reikšmingi, reikalingi, savo žiniomis ir gebėjimais prisidėti tiek prie sportininkų rengimo, tiek prie testavimo rezultatų analizavimo ir rekomendacijų teikimo.
Manome, kad valstybė turi pakankamai lėšų įsigyti pačią moderniausią testavimo aparatūrą, bet reikėtų žmogiškųjų išteklių, įvertinant tuos rezultatus ir pasakant, kas yra kas.
Dar labai energingas yra profesorius Juozas Skernevičius, jo padedami galime perimti jo sukauptą patirtį ir analizuoti rezultatus bei teikti rekomendacijas.
Kita mūsų veiklos sritis – seminarai treneriams. Buvo atlikta apklausa, kokia tematika yra aktuali, kokių seminarų jie norėtų.
Esame pateikę paraišką Sporto rėmino fondui. Jeigu gautume finansavimą, tai trejus metus galėtume organizuoti seminarus treneriams, rengti aukšto lygio specialistus pranešėjus.
Norime įtraukti ir skatinti jaunimą rašyti sporto tematika, kad jie gilintųsi į sporto ir olimpinio švietimo aktualijas.
Įsteigėme penkias premijas bakalauro ir magistro studijų studentams, kurie pateiks kokybiškus ir reikšmingus baigiamuosius olimpinio švietimo tematikos darbus, jie bus įvertinti, ir studentams šiemet bus įteiktos premijos.
Tai – pagrindinės mūsų kryptys, tuo keliu šiandien einame. Tęsiama žurnalo „Sporto mokslas“ leidyba, praėjusiais metais pasirodė jubiliejinis – 100-asis numeris.
Norime, kad šis vienintelis sporto žurnalas lietuvių kalba išliktų, jis yra reikšmingas, nes vyresnio amžiaus žmonės anglų kalba neskaito.
Nemaža problema ta, kad iš mūsų mokslininkų reikalaujama aukščiausio lygio publikacijų ir vieno straipsnio negalima spausdinti keliuose žurnaluose.
Todėl norime kviesti jaunus žmones, magistrantus ir doktorantus kartu su darbo vadovais rengti publikacijas ir jas spausdinti žurnale „Sporto mokslas“.
Priėmėme sprendimą, kad kiekvienas LOA narys kasmet mokėtų 10 eurų nario mokestį.
Mūsų pagrindinis siekis, kad visi LOA nariai aktyviai dalyvautų įvairiose veiklose, teiktų savo pasiūlymus, prisidėtų mintimis ir darbais, kad visi kartu veiktume“, – pasakoja A. Šarkauskienė.
Kaip vertinate savo vienerių metų darbą, ar pavyko viską įgyvendinti, ką planavote?
Pačiai vertinti nuveiktus darbus, kurie yra tęstiniai, sunku. Entuziazmo netrūksta, labai džiaugiuosi savo komanda, taryba. Visi dirbame kartu, dalinamės pareigomis.
Dirbant visiems kartu galime pasiekti gerų rezultatų. Dabar LOA vienija 118 žmonių, kurių didesnė dalis yra vyresnio amžiaus, todėl mūsų planuose – pritraukti akademinį jaunimą, kuris domėtųsi olimpiniu sportu ir olimpiniu švietimu.
Organizavote nuotolinį seminarą mokytojams „Šiuolaikinė fizinio ugdymo pamoka“, kuriame dalyvavo per 200 klausytojų iš visos Lietuvos. Kaip vertinate šį renginį, ar jis buvo naudingas?
Praėjusiais metais nuotoliniu būdu surengėme penkis seminarus ir jie visi sulaukė didelio dėmesio, buvo didelė klausytojų auditorija.
Mūsų organizuojami seminarai buvo aktualūs ir naudingi tiek mokytojams, tiek treneriams.
Daugiausiai klausytojų (250) sutraukė nuotolinis seminaras „Sportas ir širdies bei kraujagyslių sveikata“, kurį neformaliojo švietimo įstaigų treneriams organizavome kartu su socialiniu partneriu Klaipėdos universitetu. Jo metu apie širdies ir kraujagyslių sistemos reakciją į fizinį krūvį kalbėjo gydytojas, treneris, sporto specialistas. Jie dalijosi mintimis apie širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus fizinės veiklos metu.
Sulaukėme daug padėkų, atsiliepimų apie šį renginį, kuris visiems patiko. Planuojame ir toliau rengti vienos temos, kurią analizuotų ir mokslininkas, ir praktikas, ir, galbūt, sportininkas, seminarus.
Kokie pagrindiniai šių metų LOA planai?
Sporto rėmimo fondui parengėme tris projektus ir daug kas priklausys nuo to, ar kuris nors jų gaus finansavimą.
Jeigu jo negausime, dirbsime pagal LOA patvirtintą veiklos planą ir jį stengsimės įgyvendinti.
Paprastai rugpjūčio mėnesį jaunimui būna rengiama stovykla, kuriai reikia nemažai lėšų, tačiau šiuo metu negaliu sakyti, ar ji įvyks.
Jeigu gautume finansavimą, mūsų veiklos išsiplėstų, atsirastų daugiau naujų.
Visą laiką LOA sveikina jubiliatus, dabar juos stengsimės dar labiau pagerbti ir skirti didesnį dėmesį.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas
