
Marytė Marcinkevičiūtė
Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijoje vykusiame Lietuvos olimpinės akademijos (LOA) eiliniame suvažiavime aptarta 2022 metų veikla ir pažvelgta į būsimus darbus.
Į renginį susirinkusius olimpinių idėjų puoselėtojus nudžiugino Lietuvos olimpinė kolekcininkų asociacijos prezidentas Juozas Širvinskas, generalinis sekretorius Rimantas Džiautas, nariai Algimantas Gudiškis, Valdas Gecevičius ir Juozas Šalkauskas, kurie surengė olimpinės atributikos parodą.
Joje buvo galima pamatyti krepšinio kamuolių, kaklaraiščių, olimpinių ženkliukų ekspozicijas, vyko gyvas dialogas apie kaupiamus eksponatus ir gyvenimo vertybes.
Artėja organizacijos jubiliejus
Suvažiavimas prasidėjo Lietuvos olimpiniu himnu ir LOA prezidentės, Klaipėdos universiteto Sporto, rekreacijos ir turizmo katedros vedėjos prof. dr. Astos Šarkauskienės įžanginiu žodžiu.
LOA kitąmet minės savo įkūrimo 35-metį. Ji įkurta 1989-aisiais prof. Stanislovo Stonkaus ir Juozo Šliažo bei tuomečio Lietuvos valstybinio kūno kultūros instituto bei Lietuvos tautinio olimpinio komiteto iniciatyva ir tapo jauniausia olimpine organizacija šalyje.
„Lietuvos olimpinei akademijai labai reikalingi išmintingi ir didelę patirtį turintys žmonės, kurie perteikia savo patirtį žengiant teisingu olimpizmo keliu. Mums reikalingi ir jauni žmonės, kurie įneša naujų vėjų, idėjų, kad mūsų veikla taptų dar ryškesnė. Dabar, kai esame visi kartu, tikiuosi, jog ateityje įgyvendinsime daug naujų idėjų ir atliksime daug gerų darbų“, – kalbėjo A. Šarkauskienė, kuri tik suvažiavimo išvakarėse grįžo iš Prancūzijos, kur La Rochelle universitete dalyvavo festivalyje ir SHIE projekto (studentų su negalia įtraukimas į fizinio aktyvumo veiklas) dalyvių susitikime – diskusijoje.
Suvažiavimo delegatai tylos minute pagerbė neseniai anapilin iškeliavusio LOA garbės nario, legendinio teniso teisėjo Vincento Korkučio šviesų atminimą.
Jau daug metų, dažniausiai LOA būstinėje, sveikinami garbingus jubiliejus švenčiantys asociacijos nariai, tačiau šįkart suvažiavime su jubiliejumi buvo pasveikinta legendinė plaukikė, Maskvos olimpinė čempionė, Lietuvos olimpiečių asociacijos prezidentė Lina Kačiušytė.
Apdovanoti konkurso laimėtojai
Buvo apdovanoti konkurso „Už olimpinių idėjų sklaidą Lietuvoje“ LOA akademiko, profesoriaus Povilo Karoblio prizui laimėti, nugalėtojai.
Paveldo srityje laureatu tapo alytiškis Zenonas Gramackas, o renginių srityje – Respublikinė ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacija (RIUKKPA).
LOA prezidentė A. Šarkauskienė suvažiavimo delegatus supažindino su konkurso laimėtojais.
Z. Gramackas – LTOK Alytaus apskrities tarybos vadovas, Lietuvos olimpinės kolekcininkų asociacijos narys, jo iniciatyva Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijoje, kurią jis baigė 1965-aisiais, įkurtas olimpinio judėjimo istoriją atskleidžiantis ir olimpinių idėjų propagavimui skirtas Sporto informacijos centras-muziejus.
Olimpinę atributiką Z. Gramackas pradėjo kolekcionuoti 1970 metais, jo kolekcijoje yra apie 6 tūkst. eksponatų.
Alytiškis pasidžiaugė tokiu dideliu LOA įvertinimu ir kalbėjo apie tai, kad praėjusiais metais Alytus buvo Lietuvos kultūros sostinė ir šis jo apdovanojimus už 2022 metus – tai kartu ir indėlis į miesto kultūros sostinės bendrą vainiką.
Suvažiavimo dalyvius, kurie dar nebuvo apsilankę jo puoselėjamame Sporto informacijos centre-muziejuje, pakvietė atvykti, nes čia apsilanko ne tik Lietuvos moksleiviai, studentai, bet ir garsūs sportininkai, gausios užsienio delegacijos, vyksta įvairūs teminiai renginiai.
RIUKKPA aktyviai dirba vaikų ir suaugusiųjų olimpinio švietimo bei ugdymo srityje.
Praėjusiais metais asociacija organizavo penkis seminarus pedagogams, kuriuose kalbėta apie fizinio aktyvumo renginių organizavimo metodiką, nepamirštant olimpinių idėjų ir olimpinių vertybių sklaidos.
Seminaruose dalyvavo 794 pedagogai iš 46 Lietuvos savivaldybių. Lietuvos mažųjų žaidynių festivalio 400 įstaigose jėgas bandė 52 tūkst. 500 dalyvių.
Surengta 10 respublikinių festivalių šešiuose Lietuvos miestuose Vilniuje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Palangoje ir Jonavoje, kuriuose dalyvavo 2 tūkst. 648 jaunieji sportininkai, atstovavę 331 komandai.
„Manau, kad tikrai esame verti šio prizo. Mes esame šių Lietuvos mažųjų žaidynių, kurios gyvuoja jau devintus metus, organizatoriai.
Norisi padėkoti Algimantui Gudiškiui, su kuriuo kartu pradėjome įgyvendinti šį projektą.
Šiandien prisiminiau, kai jam nusiunčiau mūsų projektą pavadinimu „Mažais žingsneliais didžiojo futbolo link“.
Jis man ir sako, gal galima kažką dar ir be futbolo. Tai buvo mūsų naktinio darbo rezultatas, kuris išaugo į didelius ir gražius renginius tiek vaikams, tiek ir suaugusiems, kurių pagrindinė ašis – olimpinės vertybės: pagarba, draugystė, tobulėjimas.
Šiomis vertybėmis vadovaujasi ir mūsų asociacija“, – kalbėjo asociacijos prezidentė Audronė Vizbarienė, o prizu džiaugėsi visa suvažiavime dalyvavusi RIUKKPA valdyba.
Kupini veiklos metai
Su LOA 2022 metų veiklos ataskaita supažindino asociacijos prezidentė prof. A. Šarkauskienė.
LOA yra patvirtinusi 4 komisijas (plėtros ir bendradarbiavimo, sporto mokslo, olimpinio ugdymo ir olimpinio paveldo) kurių veikla praėjusiais metais ir buvo išsamiai apžvelgta.
„Praėjusiais metais buvo sklandžiai organizuoti visi keturi LOA posėdžiai. Turime gražią tradiciją ir per kiekvieną jų pasveikiname savo jubiliatus, kurie pabūna ir pabendrauja su mūsų garbingais nariais.
Buvau nuvykusi į Palangos senąją gimnaziją, kur jubiliejaus proga pasveikinau LOA narę Dalią Rakauskienę.
Gimnazija padarė didelį įspūdį, kaip gražiai, kryptingai ir šiuolaikiškai ji dirba.
Iš mokyklos vadovo ir jubiliatės sulaukiau paraginimo, kad į LOA veiklas būtų įtraukiami ir moksleiviai, nes jie irgi atlieka mini mokslinius tyrimus bei galėtų dalyvauti panašiuose konkursuose kaip studentai.
Šitą palangiškių pasiūlymą galvojame kitąmet įgyvendinti“, – kalbėjo LOA prezidentė.
Ji pasidžiaugė, kad gana daug nuveikta plėtros ir bendradarbiavimo veikloje.
Tai – ir dalyvavimas Europos olimpinių akademijų asociacijos generalinėje asamblėjoje, jos veiklose ir renginiuose.
Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Latvijos olimpine akademija, su kuria ir anksčiau buvo glaudžiai bendradarbiaujama daug veiklų vykdoma kartu.
„Praėjusiais metais daug veiklų buvo susieta su Ukraina, vienas iš renginių buvo nuotolinis tarptautinis seminaras tema „Aukštojo mokslo institucijų veikla karo metu“.
Seminare dalyvavo Ukrainos Admirolo Makarovo nacionalinis laivų statybos universitetas, Lvivo universitetas, Gdansko akademija ir LOA.
Buvo kalbama apie tai, kokia parama teikiama Vilniaus universitete, Vytauto Didžiojo universitete ir Klaipėdos universitete besimokantiems Ukrainos studentams bei dėstytojams, kurie buvo priversti palikti savo šalį.
Teko dalyvauti 15-ojoje tarptautinėje nacionalinių olimpinių akademijų ir nacionalinių olimpinių komitetų delegatų sesijoje Senovės Olimpijoje, bendraujant su viso pasaulio olimpinių akademijų ir olimpinių komitetų delegatais iš 75 šalių įgijau didžiulės patirties, sprendžiant ypač aktualius klausimus“, – mintimis dalijosi A. Šarkauskienė.
Vienu didžiausių renginių Lietuvoje iššūkiu LOA prezidentė įvardijo Europos olimpinių akademijų seminarą Klaipėdoje, kuriame dalyvavo 8 šalių atstovai.
„Tema buvo gana sudėtinga: karas, sportas, olimpinis judėjimas. Buvo didžiulis iššūkis, organizuojant šį seminarą.
Bendromis LOA, Klaipėdos miesto savivaldybės ir Klaipėdos universiteto pastangomis organizavome tikrai puikių renginį ir sulaukėme daugybės padėkų bei gražių atsiliepimų, seminaras buvo plačiai viešinamas įvairiuose tinklapiuose.
Europos olimpinės akademijos metiniame renginyje buvo daug vietos skirta mūsų organizuotam seminarui.
Didelis ačiū visai mūsų komandai, kuri dirbo nuoširdžiai ir visa organizacija bei atliktas darbas išplėtė mūsų žinomumą ne tik Europoje, bet ir pasaulyje“, – džiaugėsi LOA prezidentė.
Frankfurte vykusioje Europos olimpinės akademijos generalinėje asamblėjoje aukšto įvertinimo sulaukė A. Šarkauskienė, kuri buvo išrinkta į EOA tarybą.
Kalbėdama apie kitą sritį – sporto mokslą, LOA prezidentė teigė, kad jų pagrindinis siekis yra stiprinti ir išlaikyti vienintelį lietuvišką sporto žurnalą „Sporto mokslas“.
Šio žurnalo leidybą remia LOA ir šioje srityje daug dirba profesorius Kazys Milašius, kurio pastangų dėka išleidžiamas žurnalas.
Didelio susidomėjimo sulaukė Klaipėdoje vykusi mokslinė praktinė konferencija „Lietuvos krepšiniui – 100 metų“.
Praėjusiais metais pirmą sykį buvo apdovanotas studentas už baigiamąjį darbą olimpinio ugdymo tematika.
Vertinimo komisijos sprendimu prizas buvo skirtas Klaipėdos universiteto studentui Evaldui Kržanavičiui. Jo darbo vadovė – doc. dr. Asta Budreikaitė.
LOA prezidentė savo pranešime akcentavo, kad labai plati tema – olimpinis ugdymas. Viena pagrindinių sričių – seminarai, kurių kiekviename dalyvavo po 300 žmonių.
Pranešėjos teigimu, olimpinio paveldo veikloje aktyviausi yra LOA viceprezidentas profesorius Audronis Vilkas ir Renatas Mizeras.
Sukurta 15 videofilmų apie olimpiečius ir jie rodomi per LRT. Pradėti filmuoti LOA jubiliatai dr. Danielius Radžiukynas ir profesorius Jonas Liudas Poderys.
Baigdama savo ataskaitą apie LOA veiklą 2022-aisiais, profesorė A. Šarkauskienė pirmiausiai dėkojo Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui, kuris jiems skiria stabilų finansavimą ir tai leidžia įgyvendinti užsibrėžtus siekius.
„Pernai pinigėlių sutaupėme, stengiamės per daug neišlaidauti, pasveriame, kur ir kaip juos išleisti.
Iškilo nuogąstavimų dėl mūsų būstinės patalpų, ar jose liksime, ar būsime iškeldinti“, – sakė prezidentė.
Dėkojo ir visiems olimpinio judėjimo puoselėtojams, kurie dirba visuomeniniais pagrindais ir aukoja savo brangų laiką.
Revizijos komisijos pranešimą skaitė pirmininkė Valentina Keraminienė, dėl 2022 m. biudžeto vykdymo apyskaitos ir 2023 metų biudžeto – iždininkė dr. Aušra Lisinskienė.
Su LOA 2023 metų veiklos planu supažindino A. Šarkauskienė.
Suvažiavimas patvirtino 2022 m. LOA veiklos ataskaitą, biudžeto apyskaitą bei 2023 m. LOA veiklos plano ir biudžeto projektus.
Nerimas dėl sporto mokslo
Diskusijose kalbėjęs LOA garbės prezidentas Artūras Poviliūnas pasidžiaugė, kad Lietuvos olimpinė akademijos veikla praėjusiais metais sulaukė daug gražių įvertinimų tarptautiniu mastu, kad Europos olimpinė akademija puikiai įvertino Klaipėdoje vykusį seminarą, kad LOA prezidentė A. Šarkauskienė išrinkta į EOA tarybą.
„Tai ne tik jos vienos, bet ir visos LOA gražus įvertinimas“, – akcentavo A. Poviliūnas.
Tačiau jis susirūpinęs, kokia gi Lietuvos sporto mokslo pagalba, mūsų atletams rengiantis Paryžiaus olimpinėms žaidynėms.
„Tokios pasirengimo programos, kurią anksčiau sudarydavo Lietuvos tautinis olimpinis komitetas su Sporto departamentu, nėra ir, žinoma, jau nebus.
Galvojau, kad daugelį klausimų, liečiančių sporto mokslo pagalbą būsimiems olimpiečiams, bus galima tiesiogiai spręsti su federacijomis.
Bet bendraujant su Lietuvos sporto federacijomis, kurios labai atsijaunino, nė iš vienos jų negavau atsakymo, ar jos pasirašė sutartis su LOA sporto mokslininkais.
Kiek sporto mokslas galėtų padėti, tokios paklausos mokslui iš federacijų nėra.
Kai kalbėjau su jaunais federacijų vadovais, vienas jų man sakė, jog šiandien Lietuvos sportas yra prie bedugnės krašto, bet patikėkite, kad greitai žengsime didelį žingsnį į priekį.
Jam ir sakau, kad gal garsiai taip nekalbėkite, nes kiti gali suprasti tiesiogiai.
Pasišaipiau, jog anksčiau buvo toks estų kalambūras, kai jie sakydavo: pas mus viskas yra kuo puikiausia, bet ne beviltiška“, – kalbėjo A. Poviliūnas.
LOA narys R. Mizeras papasakojo apie neeilinę asmenybę, Lietuvos sporto sistemos kūrėją Karolį Dineiką, kurio šiemet minimos 125 gimimo metinės ir vyksta nemažai tam skirtų renginių.









































