
Marytė Marcinkevičiūtė, sportas.info
Lietuvos olimpiečių asociacijos (LOA) metų ataskaitos konferencijoje Lietuvos tautinio olimpinio komiteto būstinėje dalyvavo 20 olimpiečių.
Tarp jų – olimpiniai čempionai Angelė Rupšienė, Lina Kačiušytė, Vida Vencienė, Robertas Žulpa, Remigijus Valiulis, Romas Ubartas, sidabro ir bronzos medalių laimėtojai Antanas Bagdonavičius, Stasys Šaparnis, Vytautas Butkus, Birutė Šakickienė, Kristina Poplavskaja, pasaulio čempionai Zigmantas Gudauskas, Sigitas Kučinskas.
Nuskambėjus Olimpiniam himnui, tylos minute buvo pagerbtas balandį anapilin iškeliavusios Monrealio olimpinės vicečempionės, 1967 metų Europos čempionės irkluotojos Klavdijos Koženkovos atminimas.
L. Kačiušytė: „Gera šalia turėti didelius energijos šaltinius“
Apie 2021 metais asociacijos valdybos nuveiktus darbus kalbėjo LOA prezidentė, Maskvos olimpinė čempionė L.Kačiušytė.
Savo kalbą LOA prezidentė pradėjo nuo to, kad iš LTOK Vykdomojo komiteto gauta rezoliucija dėl Ukrainoje vykstančio siaubingo karo ir, anot pranešėjos, olimpiečiai, kiek galės, tikrai padės nuo karo bėgantiems ukrainiečiams.
Olimpinė čempionė apgailestavo, kad kare nuo okupantų rankų žūsta vis daugiau garsių Ukrainos sportininkų.
Iš 2021 metų asociacijos veiklos LOA prezidentė išskyrė spalio 7-8 d. įvykusį išplėstinį išvažiuojamąjį posėdį Trakų rajone, Penkininkuose.
L.Kačiušytė pažymėjo, kad 2020-2021 m. Pasaulio olimpiečių asociacija nuotoliniu būdu rengė olimpiečių ir sportininkų posėdžius, forumus, akcijas.
2021 metais virtualiame atletų forume dalyvavo Lietuvos olimpiečiai Einius Petkus ir Egidijus Balčiūnas, o tarptautinėje konferencijoje Turkijoje – Birutė Statkevičienė.
„Didelį įspūdį man ir kolegoms paliko sporto kino festivalis. Pirmą kartą pamačiau, kad tiek daug filmų sukurta apie plaukikus, man tai buvo didelis siurprizas.
Kalbant apie dokumentinius filmus, dabar pradėtas kurti filmas apie mūsų Romos olimpinį vicečempioną irkluotoją Antaną Bagdonavičių.
Labai rimtas mūsų projektas – būti kartu su kineziterapeutais, kurį organizavome kartu su Lietuvos olimpinės rinktinės kineziterapeutu Sauliumi Paliūniu. Jis ypač daug padėjo irkluotojai Genovaitei Ramoškienei. Kiek vėliau buvo pereita prie masažų, kuriais naudojosi 12 mūsų olimpiečių, turinčių įvairių sveikatos problemų.
Manau, kad kitais metais šį mums reikalingą projektą reikėtų pratęsti ir padėti nejaunėjantiems mūsų olimpiečiams“, – kalbėjo L. Kačiušytė.
LOA prezidentė mintimis pasidalijo apie Pekino olimpinių žaidynių metu LTOK organizuotą festivalį „Beijing 2022“, kuriame vienoje komandoje su V. Venciene ir ji žaidė akmenslydį bei užėmė trečią vietą.
Daug gerų žodžių L. Kačiušytė skyrė projektui „Arbatėlė“, kuriame užfiksuoti įdomūs pašnekesiai su Birute Kalėdiene, jau Anapilin išėjusiais Antanu Vaupšu, Vytautu Briedžiu, Antanu Mikėnu.
Visiems olimpiečiams, dirbantiems sporto srityje, LOA vadovė rekomendavo dalyvauti įvairiuose vadybos mokymuose, kur yra daug naujienų ir visai kitoks požiūris į šią sritį.
Šiemet gegužę po dvejų metų pertraukos Utenoje vėl vyks vaikų plaukimo varžybos olimpiečių taurei laimėti.
LOA prezidentė dėkojo savo didžiausiems pagalbininkams – asociacijos viceprezidentams B.Statkevičienei ir Romualdui Bitei, teigdama, kad gera turėti tokius didelius energijos šaltinius.
B. Statkevičienė: „Kas nerašo projektų, tas ir nelaimi“
LOA viceprezidentė, Miuncheno olimpinių žaidynių dalyvė kaunietė B. Statkevičienė linkėjo, kad asociacijai priklausantys olimpiečiai gausiai susirinktų ne tik į ataskaitos konferencijas, bet ir į visus kitus suplanuotus renginius.
2021–uosius ji pavadino ypatingai sunkiais dėl COVID-19 pandemijos.
„Esame veiklos žmonės, mums norėjosi judėti, kažką organizuoti ir tęsti planuotus renginius.
Kai ką pavyko padaryti, kai ką teko atidėti. Šiemet užklupo kita bėda – karas Ukrainoje, kuris mus visus tikrai stipriai paliečia, nes ten turime draugų ir pažįstamų.
Mes, olimpiečiai, pagal Olimpinę chartiją turime gyventi taikoje ir visas problemas spręsti plaukimo baseinuose, stadionuose, bėgimo takeliuose“, – pabrėžė B. Statkevičienė.
Ji teigė, kad dažnai pasižiūri Pasaulio olimpiečių asociacijos tinklapį ir tą rekomendavo daryti savo kolegoms.
„Ten galima rasti daug naudingos informacijos. Mes įgyvendiname visus punktus, ką rekomenduoja Pasaulio olimpiečių asociacija, mes esame jos nariai.
Pasaulio olimpiečių asociacija prašo, kad nors kartą per metus parašytume straipsnį apie savo veiklą.
Kažkada buvome parašę apie skęstančiųjų gelbėjimą ir ta mūsų veikla sulaukė gero įvertinimo.
Pasaulio olimpiečių asociacija turi savo puslapį Facebooke, kuriame galima rasti daug įdomios informacijos.
Puslapyje nuolat skelbiami ir projektai, atsiveria galimybė gauti subsidijas už parašytus projektus.
Prieš kelerius metus esame laimėję vieną projektų apie senyvo amžiaus žmones, užsiiminėjančius kūno kultūra ir sportu.
Vieną projektą esame ir dabar parengę, kaip ukrainiečiams Lietuvoje jaustis lyg savo namuose. Jų vaikams Kaune planuojame rengti plaukimo, lengvosios atletikos, bokso pratybas, taip pat anglų ir lietuvių kalbų, dainavimo ir piešimo mokymus.
Neaišku, ar sulauksime finansinio palaikymo, bet, kas nerašo projektų, tas ir nelaimi.
Čia kaip tame anekdote: „Atėjo vienas žmogelis į bažnyčią ir meldžiasi, prašo Dievo, kad jam nors kartą suteiktų galimybę laimėti loterijoje. Prašo vieną kartą, antrą, trečią. Pagaliau atsibodo Dievui ir jis sako, kad tu nueik nors kartą ir nusipirk bilietą.
Jeigu mes nesiųsime savo parašytų projektų, tai tikrai nieko ir nelaimėsime“, – kalbėjo B. Statkevičienė.
R. Bitė: „Rugpjūtį sukaks 50 metų, kai vyko Miuncheno olimpiada“
LOA viceprezidentas, Miuncheno olimpietis vilnietis R.Bitė akcentavo, kad rugpjūčio mėnesį sukaks 50 metų, kai vyko Miuncheno olimpinės žaidynės. Jose dalyvavo ir 7 Lietuvos sportininkai, kurie parvežė du aukso ir vieną sidabro medalius.
„Komanda buvo nebloga ir, svarbiausia, šiose žaidynėse dalyvavę visi mūsų sportininkai sveiki iki šios dienos, nė vienas neišėjo Anapilin“, – pasidžiaugė R. Bitė.
Jis kalbėjo apie tai, kad liepos mėnesį Druskininkuose vyks Pasaulio lietuvių sporto žaidynės, prie kurių organizavimo norėtų prisidėti ir LOA.
„Per pastarąsias Pasaulio lietuvių sporto žaidynes olimpiečiai ten nedalyvaudavo. O ankstesniais metais, kai LOA vadovavo Danas Pozniakas, būdavome kviečiami būti tos šventės dalyviais.
Iki šiandien prisimenu pirmąsias Pasaulio lietuvių sporto žaidynes, vykusias Lietuvoje – turėjome nemažai puikių susitikimų su šios įspūdingos viso pasaulio lietuvių sporto šventės dalyviais.
Su jauduliu laukiu šiemet įvyksiančių žaidynių ir viliuosi, jog nebūsime užmiršti ir būsime pakviesti“, – kalbėjo R. Bitė.
A.Vilkas: „Gyva informacija žmogų geriau veikia“
Konferencijos svečias, Lietuvos olimpinės akademijos viceprezidentas, edukologijos mokslų daktaras profesorius Audronius Vilkas olimpiečius pavadino „gyvosios sporto istorijos didžiule dalimi“.
„Kai ilgus metus dirbau su studentais, kartais savo paskaitas pradėdavau nuo Lietuvos sporto istorijos ir sportininkų, kurie garsino šalį.
Deja, labai nedaug mūsų specialybės studentų sugebėdavo diskutuoti ta tema. Pradėjau galvoti, kodėl taip yra, kodėl jaunimas nesidomi mūsų sporto paveldu, kuris jiems nėra reikšmingas.
Įkūrėme sporto galeriją, kurioje supažindinome su sporto istorija, garsiais mūsų sportininkais. Prabėgus keleriems metams su mūsų studentai jau buvo galima diskutuoti apie sportą. Atrodo, ta galerija – smulkmena, bet iš tikrųjų tai ne – tai tam tikras sporto paveldas. Jeigu savo šaknis, paveldą primiršime, tapsime mase, kuria galima manipuliuoti“, – apie paveldą kalbėjo profesorius.
Su nuoskauda A. Vilkas kalbėjo apie tai, kad nebeliko Lietuvos edukologijos universiteto ir ten įkurtos sporto galerijos.
„Tačiau legendinių mūsų sportininkų nuotraukos buvo išdalintos federacijoms, klubams ir tie veidai išliko.
Dabar ne vieta ir ne laikas kaltinti tuos, kurie tai padarė, tegul jie patys prisiima atsakomybę.
Lietuvos olimpinė akademija ėmėsi iniciatyvos nufilmuoti ir įrašyti garsių Lietuvos sportininkų prisiminimus su tam tikrai komentarais kuriamame mūsų akademijos tinklapyje.
Tą darbą akademija jau pradėjo. Gyva informacija žmogų visada geriau veikia, nei apie tai paskaičius kažkurioje enciklopedijų“, – įsitikinęs A. Vilkas.
V. Vencienė: „Kaip pritraukti daugiau olimpiečių“
Mintimis apie 2021 metų asociacijos veiklą pasidalijusi LOA generalinė sekretorė, Kalgario olimpinė čempionė Vida Vencienė dideliu asociacijos rūpesčių įvardijo, kaip į aktyvią veiklą pritraukti daugiau jaunimo, kaip, tarkime, Atlantos olimpietis maratonininkas Dainius Virbickas.
LOA revizijos pranešimą skaitė revizorius S.Šaparnis, dėl LOA 2021 metų biudžeto vykdymo apyskaitos ir 2022 metų biudžeto – LOA iždininkas S.Kučinskas, dėl LOA 2022 metų veiklos programos – doc. B. Statkevičienė.
Konferencija teigiamai įvertino 2021 metų LOA valdybos veiklą ir vieningai patvirtino visus svarbius dokumentus.