
Lietuvos kurčiųjų sportininkų bendruomenė negali ramiai reaguoti į netikslumų kupiną, šalies visuomenę klaidinantį pranešimą spaudai, kurį išplatino Lietuvos neįgaliųjų sporto federacijos (LNSF) prezidentas Kęstutis Skučas.
Akivaizdu, kad toks kreipimasis buvo suraitytas dėl to, jog Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos iniciatyva suburtoje asmenų su negalia sporto organizacijų darbo grupėje (įvyko kone 10 susitikimų) tobulinta „Aukšto meistriškumo sporto programų finansavimo sąlygų aprašo“ dalis, susijusi su asmenų su negalia sporto organizacijų finansavimu, neįtiko pačiam ponui K. Skučui.
Darbo grupėje bendru sutarimu siekta asmenų su negalia finansavimo aprašo dalį priartinti prie tvarkos, kokia taikoma sveikųjų organizacijoms. Tai pavyko padaryti ir tai tenkino beveik visas asmenų su negalia sporto organizacijas – Lietuvos paralimpinį komitetą, Lietuvos kurčiųjų sporto komitetą, Lietuvos aklųjų sporto federaciją, Lietuvos specialiosios olimpiados komitetą. Išskyrus LNSF su jos vadovu K. Skuču priešakyje.
„Apmaudu, kad K. Skučas rypuodamas, koks neteisingas naujasis projektas, kaip lengvų pergalių pavyzdį teikia kurčiųjų sportininkų sėkmes, – perskaitęs pranešimą stebėjosi Lietuvos kurčiųjų sporto komiteto (LKSK) prezidentas Edvinas Kriūnas. – Kaip galima palyginti? Lietuvos kurtieji rungtyniauja gi ne su fizines negalias turinčiais varžovais, o su tokiais pat kurčiaisiais iš viso pasaulio. Ir jei laimi, tai laimi po sunkių kovų, po ilgalaikių treniruočių, kurias veda kompetentingi treneriai. Kodėl K. Skučas nepatenkintas naujuoju finansavimo sąlygų aprašu? Ogi todėl, kad neturi aukštų rezultatų, už kuriuos, pagal aprašą, būtų skiriamas valstybės finansavimas. Iš kur tie rezultatai bus, jei net pranešime pats pabrėžė, kad Europos lengvosios atletikos neįgaliųjų čempionatai jau kurį laiką nevykdomi, pasaulio čempionatuose medalių nėra. O apie kitas sportas šakas, kuriu neįgaliųjų federacija turi daug ir kurioms yra vykdomi tiek Europos, tiek pasaulio čempionatai, nekalba. Matyt todėl, kad ir ten nėra pasiekimų. Į paralimpines žaidynes kone visi Lietuvos neįgalieji sportininkai vyksta tik pagal kvietimus. O dar žemina kurčiuosius sportininkus, kad jiems lengva laimėti. Labai jau abejotinas K. Skučo teiginys, kad didžiausią konkurenciją tarp negalios grupių varžybose turi judėjimo negalią turintys sportininkai. 2018 metais K. Skučas, būdamas 51-erių, Europos neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionate iškovojo aukso ir sidabro medalius vežimėlių lenktynėse. Po trejų metų jis laimėjo du medalius Europos vežimėlių lenktynių čempionate. Tai kokia čia konkurencija, jei čempionu ir prizininku tampa sportininkas, įžengęs ir net beveik įpusėjęs į savo gyvenimo šeštą dešimtmetį. O apskritai, kai nieko nelaimi, tai reikia ieškoti kokio nors pasiteisinimo.“
Pasak E. Kriūno, LNSF vadovas savo pranešime nurodęs asmenų su klausos negalią skaičių Lietuvoje – 6,7 tūkst., suklydo ar tyčia pateikė kone aštuonis kartus mažesnį skaičių. Taip pat K. Skučas įvardijo kurčiųjų atletų skaičių, dalyvavusių vasaros deflimpinėse žaidynėse, kuris buvo gerokai didesnis nei neįgaliųjų sportininkų, rungtyniavusių Paryžiaus paralimpinėse žaidynėse.
„Gal LNSF vadovui pavydu, kad šalies kurčiųjų sporto bendruomenė turi stiprias vyrų ir moterų krepšinio, orientavimosi sporto, badmintono, lengvaatlečių rinktines, kurios ne tik vyksta į deflimpiadas, bet jose daugiau ar mažiau laimi medalių, – svarstė E. Kriūnas. – Ar mes kalti, kad kurtieji sportininkai būna gerai parengti ir užima aukštas vietas? Negi turime atgailauti?“
Anot LKSK prezidento, kurčiųjų sportininkų pergalių apstu ne vien todėl, kad jų yra daug, o todėl, kad Lietuvos kurčiųjų sporto komitetas ties tuo tikslu ilgus metus nuosekliai dirba ir neverkia, kad pinigų mažai.
„Tegul K. Skučas pasižvalgo po savo kiemą, kokius turi subūręs specialistus. Turbūt nenustebtume sužinoję, kad LNSF vadovas yra bent penkių sporto rungčių sportininkas ir pats sau bei kitiems treneris. Tai gal čia pakastas šuo, kodėl neįgalieji atletai nieko nelaimi. Kurtieji sportininkai nėra konkurentai neįgaliesiems. Mes dalyvaujame savo čempionatuose, žaidynėse, neįgalieji sportininkai – savo. Kam ta priešprieša? Mes nepretenduojame į LNSF pinigus. Lietuvos kurčiųjų sporto komiteto sportininkai stengiasi gauti tai, kas jiems priklauso pagal aprašą. Norėtųsi su visais bendrauti, sugyventi draugiškai, tačiau mūsų geri rezultatai kažkam neduoda ramybės“, – apgailestavo LKSK prezidentas E. Kriūnas.
LKSK informacija