
Marytė Marcinkevičiūtė
Mūsų šalies gyventojai įsitikinę, o ir „Baltijos tyrimai“ rodo, kad Lietuvoje yra nepakankamai įrengta sporto bazių, jų trūksta didesnio meistriškumo sportininkams, taip pat įvairaus amžiaus fizinio aktyvumo mėgėjams.
Vienos mūsų sporto bazės yra tvarkingos, patrauklios, gerai valdomos, jose rengiamos pačio aukščiausio rango varžybos, niekada netrūksta lankytojų. Gi kitos dėl lėšų stygiaus, prasto administravimo nėra patrauklios miestų bendruomenėms, sportininkams, jose apmiręs sportinis gyvenimas, bazės nėra aprūpintos šiuolaikiniu sportiniu inventoriumi.
Nemažai sporto bazių priklauso biudžetinei įstaigai Lietuvos sporto centras (LSC). Tai Vilniuje esanti Ozo sporto bazė, Lengvosios atletikos maniežas, stadionas „Vingis“, šaudykla, teniso kortai Ozo sporto bazėje ir stadione „Vingis“, stadionas J. I. Kraševskio gatvėje, Trakų sporto bazė, LSC sporto kompleksas „Druskininkai“ ir „Nemuno žiedo“ sporto bazė Kauno rajone.
Tiesa, pastaruoju metu sporto kuluaruose girdisi kalbos, kad perimti LSC bazių valdymą norėtų Nacionalinė sporto agentūra (NSA).
Kaip tas bazes vertina tie, kurie jomis naudojasi, kokie jų pastebėjimai, ką jie ten randa, kuo džiaugiasi ir ko pasigenda.
LSC sporto kompleksas „Druskininkai“ – didžiulis viso Lietuvos sporto laimėjimas
Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas LSC sporto kompleksą „Druskininkai“, kuris buvo statomas 12 metų, pristato kaip didžiulį viso Lietuvos sporto laimėjimą ir vieną geriausių naujienų per pastaruosius dešimtmečius.
„Visą laiką tokias puikias sporto bazes matydavome Amerikoje, Japonijoje, kitose išsivysčiusiose šalyse, bet kai toks sporto kompleksas iškilo Lietuvoje, supratome, jog gyvename su laikmečiu viename žingsnyje.
Turėti tokią bazę tai – apskritai viso Lietuvos sporto išsigelbėjimas. Dirbti tokiame komplekse – labai didelė ir sportininkų, ir trenerių motyvacija. Nuostabus yra administravimas, mums niekada nekyla jokių problemų.
Tai, sakyčiau, viena priežasčių laimėti medalius pačio aukščiausio rango varžybose.
LSC sporto komplekse „Druskininkai“ treniruojasi absoliučiai visos mūsų krepšinio rinktinės – nuo jaunimo iki vyrų.
Juo naudojasi dauguma sporto šakų, bet mes gauname tiek, kiek reikia, ir viskas yra aukščiausiame lygyje.
Mes dažnai lankomės Druskininkuose, nes įgyvendiname merginų centro programą – 2022 metų liepos 18 dieną Įsteigtas „Merginų krepšinio centras“ Druskininkuose.
Pasakysiu atvirai: visos Lietuvos merginos, kurios nori siekti profesionalios karjeros, į ten veržiasi vien dėl sudarytų puikių sąlygų. Kitur Lietuvoje jų tokių niekur nėra.
Tokiu sporto kompleksu galima tik džiaugtis, džiaugtis ir džiaugtis. Tai didžiulė parama sporto praktikams, nes sporto federacijos yra praktinė platforma, ir turėti tokį įrankį – didžiulis laimėjimas“, – gerų žodžių Lietuvos sporto centro bazei Druskininkuose negaili M. Balčiūnas.
Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius akcentavo, kad šiemet Druskininkuose treniravosi visos jaunimo rinktinės, Lietuvos krepšinio rinktinės artimiausias rezervas ir tai – neatsiejama, gal netgi viena esminių jų viso proceso dalis.
„Pasiruošimo sąlygos daro labai didelę įtaką ir galutiniam rezultatui, o ten sąlygos yra tokios, kurių pagalba gali siekti pačių aukščiausių apdovanojimų.
Lietuvos krepšinio federacija be galo džiaugiasi, jog rinktinės gali treniruotis tokiame sporto komplekse, mus užplūsta vien geros emocijos ir nesuprasčiau poreikio kažką ten keisti, nes viskas puikiai funkcionuoja“, – pabrėžia M. Balčiūnas.
Jis daug gerų žodžių skiria bazės tiesioginiam vadovui Arnui Argustui, kurį vadina šauniu sporto organizatoriumi, ypač gerai suprantantį ne tik vadybinę, bet ir visą procesą, sportinę ir praktinę pusę.
„Jis, turbūt, vienas geriausių Lietuvos sporto organizatorių, administratorių. Tai, kad Arnas vadovauja LSC sporto kompleksui „Druskininkai“ – irgi viena priežasčių, kodėl taip puikiai funkcionuoja ta bazė.
Kai toks sporto objektas atsiranda kurorte ir dar taip gerai administruojamas – jo vertė dar didesnė“, – pagyrų LSC sporto bazei negaili M. Balčiūnas.






Druskininkuose – pagrindinis imtynininkų metų renginys
LSC sporto kompleksą „Druskininkai“ pamėgo ir Lietuvos stalo tenisininkai bei graikų-romėnų imtynininkai.
Pagrindinė Vilniaus imtynininkų sporto bazė yra „Sportimos“ manieže, tačiau ten imtynių salės labai brangios, todėl ant patiesiamų trijų kilimų atliekamos tik privalomos treniruotės, o daug dirbama Ozo sporto bazėje, kur yra bendro fizinio parengimo salė, bei lauke.
Lietuvos imtynių federacijos prezidentas Giedrius Dambrauskas buvo nustebęs, kai išgirdo, kad iš LSC sporto bazes nori perimti Nacionalinė sporto agentūra (NSA).
Jis akcentavo, jog NSA šiandien nesusitvarko su tomis funkcijomis, kurios jai yra patikėtos, o dar nori valdyti ir sporto bazes. „Ar ne per daug?“ – klausia G. Dambrauskas.
Lietuvos imtynių federacijos vadovas prakalbo apie puikų LSC sporto kompleksą „Druskininkai“, kur imtynininkai organizuoja didžiausią metų renginį – tarptautinį imtynių turnyrą „Druskininkai Cup“, kuris šiemet bus jau ketvirtasis.
„Šios varžybos yra įtrauktos į Tarptautinės imtynių federacijos varžybų kalendorių ir šiemet vyks ketvirtus metus.
Jose paprastai dalyvaudavo apie 15 šalių graikų-romėnų imtynininkų ir iki šiol varžybos vykdavo birželio mėnesį, tačiau šiemet dėl Paryžiaus olimpinių žaidynių jos yra nukeltos į rugpjūtį.
Ankstesniais metais dėl apdovanojimų kovodavo suaugusieji, o šiemet varžysis U23 grupės sportininkai, kurie rengsis lapkričio mėnesį įvyksiančiam pasaulio šios amžiaus grupės čempionatui.
Pats didžiausias privalumas mūsų federacijai ir Druskininkams, jog po šių varžybų apie 150 imtynininkų lieka čia treniruotis dvi savaites.
Mums didelė garbė, kad graikų-romėnų imtynių tarptautiniame varžybų kalendoriuje numatyta ši vienintelė treniruočių stovykla“, – pasakoja G. Dambrauskas.
Lietuvos imtynių federacija per šį tarptautinį turnyrą naudosis visu LSC sporto kompleksu „Druskininkai“.
Didžiojoje sporto salėje vienu metu bus patiesti 6 ar 8 imtynių kilimai, sportininkai naudosis treniruoklių sale, stadionu, valgykla, pirtimi, apgyvendinimu.
Lietuvos imtynių federacijos prezidentas džiaugiasi, kad jie gali tiesiogiai, be jokio tarpininko bendrauti su Lietuvos sporto centru, su kuriuo šiandieną yra puikūs santykiai.
Norėtų Druskininkuose žaisti dar dažniau
Lietuvos stalo teniso asociacijos prezidentė Inga Navickienė teigia, kad ši sporto šaka LSC sporto komplekso „Druskininkai“ duris pravėrė 2022-aisiais po Covid-19 pandemijos, kai rugpjūčio pradžioje čia surengė Šiaurės Europos šalių čempionatą.
Jame dalyvavo daugiau nei 70 stalo tenisininkų iš 8 šalių – Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Danijos, Norvegijos ir Grenlandijos.
Čempionatas buvo sėkmingas Lietuvos sportininkams, kurie pelnė 5 medalius – 1 sidabro ir 4 bronzos.
„Druskininkuose čempionatas buvo surengtas todėl, kad mums buvo reikalinga tinkama grindų danga.
Bendravome su Druskininkų sporto komplekso vadovais, kurie akcentavo, jog padeda atskirų sporto šakų federacijoms, tai jie nupirko mums reikalingą dangą, kurią naudojome čempionato metu.
Prieš čempionatą toje puikioje sporto bazėje dar surengėme treniruočių stovyklą.
Tuo metu ten stovyklavo ir penkiakovininkai, tai bazės darbuotojai surado sprendimą ir pasistengė, kad netrukdytume vieni kitiems.
Po čempionato sulaukėme daug gerų atsiliepimų apie puikiai organizuotas varžybas, patrauklų druskininkiečių sporto kompleksą, kuriame jie kelias dienas visi buvo kartu.
Stalo tenisininkams LSC priklausančiame sporto komplekse buvo sudarytos puikios sąlygos varžytis, ilsėtis, buvo gera bendrauti su paslaugiais sporto komplekso žmonėmis.
Vienintelis šios sporto bazės trūkumas – nedideli 80 vietų svečių namai, kuriuose norėtų gyventi visi atvykstantys, tačiau tenkintis tuo, kaip yra“, – mintimis dalijasi I. Navickienė.
Lietuvos stalo teniso asociacijos prezidentė akcentuoja, jog LSC sporto komplekse „Druskininkai“ stalo tenisininkai galėtų būti ir dažnesni svečiai, tačiau juo naudojasi daug Lietuvos sporto šakų federacijų ir būna sunku suderinti laiką.
„Visų šalių nacionaliniai stalo teniso čempionatai vyksta vienu metu, todėl sunku iš anksto derinti datas, kada būtų galima patekti į „Druskininkų“ sporto centrą.
Praėjusiais metais ir šiemet mūsų stalo teniso čempionatai kovo pradžioje sutapo su kitų sporto šakų čempionatais, kurie irgi vyko Druskininkuose.
Prieš čempionatą penkiakovininkai toje sporto bazėje dar surengė ir treniruočių stovyklą. Tačiau visi išsitekome, problemų neiškilo“, – mintimis dalijasi I. Navickienė.
Lietuvos stalo teniso federacija „Druskininkų“ paslaugomis naudojasi vieną kartą per metus.
Jiems šiek tiek mažoka, kad salėje gali tilpti tik aštuoni stalai, tačiau per Lietuvos čempionatą to pakanka.
„Druskininkuose 2022 metais vyko ir Pasaulio lietuvių sporto žaidynės, kurių programoje buvo ir stalo tenisas, pasaulio lietuviams kompleksas darė didelį įspūdį.
Sunku ir patikėti, kad pagaliau ir Lietuva turi tokį nuostabų, gerai administruojamą sporto bazę, pritaikytą treniruotėms ir varžyboms“, – pabrėžia Lietuvos stalo teniso asociacijos prezidentė.
Irkluotojai Trakų sporto bazėje yra laukiami
Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacijos generalinis sekretorius bei baidarių rinktinės vyr. treneris Romualdas Petrukanecas yra įsitikinęs, kad tai, jog kelialapius į Paryžiaus olimpines žaidynes šaliai pelniusiai keturvietės baidarės įgulai 500 m distancijoje (Simonas Maldonis, Mindaugas Maldonis, Ignas Navakauskas ir Artūras Seja) bei dvivietės baidarės įgulai 500 m nuotolyje (M.Maldonis ir Andrejus Olijnikas) labai padėjo, jog irkluotojai turi tokias puikias treniruočių sąlygas Trakų sporto bazėje.



„Mes iš treniruočių šiltuose kraštuose į Lietuvą grįžtame balandžio pabaigoje.
Nuo tada iki pirmųjų šalnų lapkričio pabaigoje Trakuose treniruojamės kiekvieną dieną.
LSC priklausančioje bazėje jaučiamės lyg savo namuose. Metų pradžioje mums tenka planuoti apgyvendinimą per treniruotes ir varžybas naujai pastatytuose bazės svečių namuose.
Pasitaiko įvairiausių pasikeitimų, tačiau LSC mums teikia pirmenybę gyventi svečių namuose, jo darbuotojai gana lanksčiai ir geranoriškai išsprendžia iškilusias problemas.
Kada mes užsisakome, tada ir esame įleidžiami. netgi anksti rytais ar vėlai vakarais.
Kartą teko į bazę užsukti netgi pusę pirmos nakties, tačiau buvau įlestas ir iš darbuotojo nesusilaukiau jokių priekaištų“, – pasakoja R. Petrukanecas.
Irkluotojai nemažai laiko praleidžia ne tik ant vandens Galvės ežere, bet ir sporto salėje, kuri jiems gal kiek ir mažoka, nes vasarą čia suplūsta daug jaunimo.
„Irkluotojams labai svarbu, kad jie galėtų saugiai treniruotis ant vandens, distancija būtų tvarkinga.
Viskas čia yra. Labai smagu treniruotis savoje sporto bazėje, nes atkrenta daug rūpesčių, kadangi viskas yra vietoje.
Yra ir apgyvendinimas, sporto salė, valgykla, valtys, ežeras, kateriai. Trakų sporto bazėje mes visada esame laukiami, LSC mumis nuoširdžiai rūpinasi“, – džiaugiasi R. Petrukanecas.
Lengvaatlečiai patenkinti „Vingio“ stadionu, o manieže jiems per ankšta
„Vingio“ stadionas ir Lengvosios atletikos maniežas – vienintelės vietos, kur vasarą ir žiemą gali treniruotis Vilniaus lengvaatlečiai.
Pasak Lietuvos lengvosios atletikos federacijos viceprezidentės ir generalinės sekretorės Nijolės Medvedevos, lengvaatlečiai yra patenkinti sporto baze Vingyje ir darbuotojų pastangomis jiems padėti.
„Viskas tvarkinga, visko yra, Lietuvos sporto centrui neturime jokių priekaištų, stadione pagal galimybes daug kas padaryta.
Vienintelė didelė problema – prastas privažiavimas prie stadiono, bet tai ne Lietuvos sporto centro, o miesto savivaldybės problema.
„Vingio“ stadionas – puiki sporto bazė treniruotėms, bet ne varžyboms. Lengvaatlečiai jame turi reikalingą sporto įrangą, yra štangos, sektoriai, bėgimo takai, stadionas gražus ir tvarkingas, nuostabi vieta ir aura.
Niekas ten mums nedraudžia lipti ant žolės, mėtyti aikštėje, kur kituose Lietuvos stadionuose per treniruotes tai daryti draudžiama.
Kiekvienais metais stadionas atsinaujina, pagražėja. Tai – ne komercinis objektas, yra visiems labai patrauklus, nieko ten nereikia keisti.
Gražūs mūsų santykiai su Lietuvos sporto centru, džiaugiamės nuoširdžiu mūsų bendradarbiavimu“, – džiaugiasi N. Medvedeva.
Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės nariai stadione treniruojasi pagal sudarytą federacijos grafiką, kuris sportininkams yra ilgas ir palankus.






Žiemą lengvaatlečiai savo meistriškumą tobulina atnaujintame ir gerokai pasikeitusiame Lengvosios atletikos manieže.
„Jis švarus, jaukus, šiltas, gerai prižiūrimas. Labai laukiame žadamos metimų sporto salės prie maniežo, tada viskas būtų super, nes dabar maniežas mums yra per mažas.
LSC deda daug pastangų, kad ta salė atsirastų ir būtų įgyvendintas projektas, tačiau viskas priklauso nuo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos geros valios.
Ta metimų salė jau seniai buvo planuojama, tikimės, kad jos sulauksime, bet garantijų niekas neturi.
Lengvosios atletikos maniežas – vienintelis Vilniuje, o norinčiųjų sportuoti yra labai daug ir jame visiems išsitekti sunku.
Manieže nėra kur treniruotis disko ir ieties metikams. Dabar valstybė suinteresuota, kad masiškai sportuotų kuo daugiau įvairaus amžiaus žmonių, tačiau kur vaikams ir suaugusiems gerinti savo fizinę būklę?
Kai masė mėgėjų suguža į stadioną ar į Lengvosios atletiką maniežą – tai normaliai dirbti negali profesionaliai sportuojantys lengvaatlečiai“, – apgailestauja N. Medvedeva.
Šauliai dėkoja LSC už didelį rūpestį šaudykla
Lietuvos šauliai pamėgę tarptautinius standartus atitinkančią sportinę šaudyklą, esančią Vilniaus S. Batoro gatvėje.
Ji pritaikyta šaudymo olimpinėms rungtims į skriejančius taikinius tranšėjinėje ir apvalioje aikštelėje varžyboms bei neolimpiniai rungčiai Compak sporting.
Pasak Lietuvos šaudymo sporto sąjungos prezidento Algirdo Antano Keršulio, tai viena pagrindinių šaulių sporto bazių Lietuvoje.
„Džiaugiuosi, kad LSC rūpinasi šaudykla, atnaujina šaudymo aikšteles, patį pastatą, gražina aplinką, kuri tampa dar labiau patraukli tiek patiems šauliams, tiek naujiems šaudyklos lankytojams, tiek į renginius atvykstantiems svečiams.
Lietuvos sporto centrui, su kuriuo ypač gerai sutariame, galiu skirti tik pačius gražiausius žodžius ir jam padėkoti už tai, kad nuoširdžiai rūpinasi ta sporto baze.
Jam išsakome savo bėdas, godas, su kuriomis susiduriame, ir kartu bandome spręsti klausimus, kaip padaryti, kad šauliams būtų geriau ir patogiau“, – sako A. A. Keršulis.
Jaukioje, gražioje vietoje esančioje šaudykloje vyksta daug Lietuvos šaudymo sporto sąjungos ir Lietuvos šaudymo federacijos, vadinamos medžioklinio šaudymo, organizuojamų renginių.
Susiderinusios grafikus, abi šaudymo sporto organizacijos geranoriškai dalinasi šaudykla – varžybas rengia tai vieni, tai kiti. Praktiškai visi savaitgaliai yra užimti renginiais.
Šaudoma ir šaltuoju metų laikotarpiu, bet žiemą renginių vyksta gerokai mažiau. Labiausiai šaudykla yra užimta nuo ankstyvo pavasario iki rudens.
„Šaudykla atvira visiems, kurie nori ateiti ir pašaudyti, su draugais smagiai praleisti laiką, kadangi mūsų tikslas – kuo daugiau pritraukti šaulių, ypatingai jaunimo, kad jie išaugtų didelio meistriškumo sportininkais.
Šaudymas – individuali sporto šaka, nėra itin masiška. Kiekvienam atėjusiam į šaudyklą reikalinga priežiūra, nes pomėgis susietas su ginklu, kuris yra brangus ir jų nėra daug.
Prie šaulio visada šalia turi būti instruktorius ar treneris, todėl, atsižvelgiant į sudėtingą mūsų sporto šakos specifiką, saugumo reikalavimus į šaudyklą negalima priimti didelių srautų žmonių“, – pasakoja LŠSS vadovas.
Šiemet liepos pabaigoje šioje šaudykloje 27-ą kartą vyks vienos didžiausios Baltijos šalyse tarptautinės į skrendančius taikinius šaudymo varžybos – „Žalgirio didysis prizas“, į kurias susirenka didelio meistriškumo šauliai iš daugelio šalių.

Sporto bazės atnaujinamos kasmet
Pasak Lietuvos sporto centro direktoriaus pavaduotojo Egidijaus Balčiūno, kuruojančio sporto bazes, pagal turimas galimybes ir poreikius jos kasmet atnaujinamos.
„Trakų sporto bazėje įsigijome Concept irklavimo ir kitų treniruoklių, papildomų štangų, atnaujinome irklavimo trasą ir nupirkome naujus trosus, plūdurus, valčių laikymo stovus, kurie naudojami per treniruotes ir varžybas.
2022-2023 metais treniruočių procesui užtikrinti ir varžybų organizavimui pagerinti įsigijome septynis galingesniais varikliais katamaranus, kad treneriai ar teisėjai jais galėtų pasivyti didesnes irklavimo (keturviečių ar aštuonviečių) įgulas.
Kiekvienais metais „Vingio“ stadione nuperkame po vieną šuolių į aukštį ar šuolių su kartimi čiužinį.
Aukštesniais tinklais ir su reguliuojamais išmetimo vartais nupirkome disko metimo sektorių, kuris yra pritaikytas ir kūjo metikams.
Nupirkome šiuolaikinės penkiakovės kliūčių ruožą, kuriuo stadione jau naudojasi penkiakovininkai.
Prieš kelerius metus iš pagrindų atnaujinome Lengvosios atletikos maniežą: pakeista danga ir elektros instaliacija, įrengtos naujos šildymo ir vėdinimo sistemos, sutvarkyti sektoriai.
Praėjusiais metais šaudykloje įrengėme naujas šaudymo vietas, nupirkome automatinio lėkštučių išmetimo įrangą, pastatėme naujus sportininkų namelius, atnaujinome patalpas, įrengėme papildomą ginklų saugojimo seifą“, -pasakoja E. Balčiūnas.




