Projekto vizija – integruoti inovatyvias fizinio aktyvumo priemones darbo vietose, kurios padės suformuoti reguliarius fizinio aktyvumo įpročius vidutinio amžiaus biuro darbuotojams (nuo 30 iki 65 metų). Remiantis integruotu fiziniu aktyvumu, bus sukurta metodologija, pagrįsta struktūruotais duomenimis, naudojant surinktus duomenis iš fokus grupių apklausų prieš inventoriaus naudojimą ir po projekto įgyvendinimo. Ši metodologija pasiūlys priemones ir būdus, kaip integruoti inovatyvias fizinio aktyvumo programas į kasdienį darbuotojų gyvenimą šalyse, kuriose žmonės biuruose dirba ilgiausias darbo valandas per savaitę.
Kontekstas ir pagrindimas: Pagrindinė problema, kurią siekiama išspręsti šiuo projektu, yra fizinis neveiklumas darbingo amžiaus žmonių (darbuotojų), kuris sukelia daugybę sveikatos ir ekonomikos problemų. Europoje daugiau nei 54,4 proc. darbingo amžiaus žmonių atlieka sėdimą darbą daugiau nei 40-50 valandų per savaitę. Šis rodiklis viršijo 50 % 11 ES šalių ir pasiekė daugiau nei 70 % Bulgarijoje, Rumunijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Vengrijoje (Eurostatas, 2021). Toks ilgas darbo laikas riboja žmogaus galimybes užsiimti fizine veikla po darbo valandų, dėl to mažėja žmogaus fiziniai ir psichiniai gebėjimai, didėja ligų ir mirties rizika. Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) išlieka pagrindine mirtingumo priežastimi ir didžiausia sergamumo priežastimi Europoje (kasmet užregistruojama daugiau nei 11 milijonų naujų ŠKL atvejų visoje Europoje).** Taip pat būtina atkreipti dėmesį į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) statistiką, kuri rodo, kad iki 2050 metų žmonių, vyresnių nei 60 metų, skaičius padidės nuo 12 iki 22 procentų, tai reiškia, kad visuomenė turės išlikti aktyvi ilgesnį laiką.**
Europa susiduria su didžiuliais iššūkiais, kuriuos sukelia pasyvus gyventojų gyvenimo būdas ir ligos. Ir nors kai kurios Europos šalys sugeba lengviau spręsti šias problemas, kitoms šalims kyla rimtų iššūkių. Remiantis statistiniais duomenimis, minėtos šalys turi ilgiausias darbo valandas visoje Europos Sąjungoje. Atsižvelgiant į tai, kad šios šalys taip pat patiria didžiausią gyventojų skaičiaus mažėjimą ES kiekvienais metais, būtina užtikrinti vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonių sveikatą ir fizinį pajėgumą, nes šios šalys šiuo metu yra silpniausia grandis Europoje.
Sprendimas:
Projekto metu biuruose bus įrengti inovatyvūs stalai su įmontuotais pedalais, sudarant sąlygas darbuotojams vienu metu dirbti ir mankštinti kojas. Projekte dalyvaus 12 įmonių iš partnerių šalių, o į veiklas bus įtraukta 500 darbuotojų, kurių amžius nuo 30 iki 65 metų, ir kurie praleidžia mažiausiai 7 valandas per dieną sėdėdami prie kompiuterio.
Inovatyvių priemonių naudojimas darbo vietose iki keturių mėnesių padės darbuotojams suformuoti reguliarius fizinio aktyvumo įpročius, galiausiai skatindamas įsisavinti teigiamus ir sveikus įpročius. (Sprendžiant prastą prieinamumą ir nepatogumus)
Siekdami spręsti žinių ir motyvacijos stoką, sukursime metodiką, kuri bus pritaikyta tikslinės grupės poreikiams, aktyviai įtraukiant jos narius. Tai užtikrins, kad metodika būtų efektyvi ir atitiktų tikslinės grupės darbuotojų specifinius poreikius. Be to, metodika, skirta darbdaviams ir darbuotojams, apims ne tik tekstines gaires, kaip integruoti fizinį aktyvumą į darbo dieną ir skatinti darbuotojus būti aktyviais, bet ir vaizdo medžiagą.
Metodika bus plačiai viešinama Europoje, siekiant pasiekti suinteresuotas šalis, kuriose trūksta fizinio aktyvumo darbo vietose (Graikija, Austrija, Kipras ir kitos aukščiau paminėtos šalys). (Sprendžiant organizacinės kultūros ir darbdavių bei darbuotojų motyvacijos stoką).
PROJEKTO PARTNERIAI: Latvijos sporto federacijų sąjunga.
PROJEKTO FINANSAVIMAS: 60 000 eur.