
Stresas yra normali organizmo reakcija į įvairiausias situacijas. Su stresu susiduria daugelis žmonių, tarp jų ir sportininkai. Visgi stresas gali turėti įtakos blogai savijautai, o ypač dažnai jis pasireiškia virškinimo sutrikimais. Pykinimas, viduriavimas, pilvo pūtimas ar vidurių užkietėjimas – gali būti streso pasekmė.
Mūsų nervų sistema išties turi daug įtakos virškinimo pokyčiams ir yra nemažai būdų kaip palengvinti šiuos nemalonius simptomus.
Iš smegenų siunčiami streso impulsai pirmiausiai pasiekia žmogaus žarnyną, pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė. Anot jos, ne veltui galima išgirsti palyginimą, kad žarnynas yra tarsi mūsų „antrosios smegenys“.
„Kartais pacientai kreipiasi į vaistininkus, ieškodami atsakymo į klausimą, ką daryti, kai iš streso pradeda pykinti. Stresas sulėtina mūsų skrandžio veiklą, dėl to maistas ne tik apdorojamas lėčiau, bet ir taip sukelia pykinimą. Tuo tarpu kitiems iš streso gali visiškai sustoti žarnyno veikla, ko pasekmė – užkietėję viduriai. O vienas dažniausių atvejų – viduriavimas, kai dėl streso mūsų žarnynas greitai susitraukinėja ir stengiasi kuo greičiau viską iš savęs pašalinti“, – pasakoja E. Ramaškienė.
Vaistininkė pasakoja, kad pakilus streso lygiui mes nesąmoningai norime maisto produktų, kuriuose būtų daugiau transriebalų ir cukraus. Ji prabrėžia, kad stresuojant šie maisto produktai gali tik dar labiau pabloginti virškinimo sistemos darbą.
„Vietoje to rinkitės maisto produktus, kuriuose gausu omega-3 rūgščių, magnio ir vitamino C. Pavyzdžiui, valgykite lašišą, nes joje esančios omega-3 rūgštys prisideda prie nuotaikos pagerinimo. Migdoluose yra gausu magnio, kuris palaiko nervų sistemą, o citrusiniuose vaisiuose yra daug vitamino C, kuris gali padėti sumažinti dėl streso pakilusį kraujospūdį. Taip pat norėdami palengvinti viduriavimą, valgykite bananus, jei užkietėjo viduriai – išbandykite linų sėmenis, o pykinant – imbierą“, – pasakoja E. Ramaškienė.
Pasak vaistininkės, svarbu ne tik maistas, kurį renkatės įtemptesnių dienų metu, bet ir tai, kaip valgote. Ji įvardija svarbiausias taisykles, kurių reikėtų ne tik neapleisti streso metu, bet ir laikytis kasdien:
„Streso pasekmės žarnynui gali būti dar rimtesnės, jeigu valgysite nedėmesingai. Pirmiausia, neskubėkite valgant – valgykite lėtai ir gerai sukramtykite kiekvieną kąsnį. Nepersivalgykite – tai galite padaryti sumažindami pagrindinių dienos valgių porcijas ir vietoje vieno sotaus valgymo per dieną, paskirstydami maistą į 5 valgius – pusryčius, pietus, vakarienę ir du užkandžius. Visa tai suteiks jūsų žarnynui stabilumo“, – pasakoja E. Ramaškienė.
Mankšta – tiek virškinimui, tiek gerai nuotaikai
Fizinis aktyvumas mūsų organizmą veikia dvigubai, pasakoja vaistininkė. Anot jos, jis tiesiogiai daro įtaką tiek mūsų nervų sistemai, tiek žarnynui.
„Pirmiausia, mankšta ir joga paskatina mūsų smegenyse endorfinų išsiskyrimą, kurie malšina skausmą, pagerina mūsų nuotaiką ir sumažina stresą. Taip pat, susiduriant su tokiomis virškinimo problemomis kaip vidurių užkietėjimas, patariama mankštintis. Tik, žinoma, norint efektyvesnio poveikio, geriausia apie tai pasitarti su treneriu. O jau tuomet galėsite džiaugtis ne tik pagerėjusia virškinimo sistema, bet ir puikia nuotaika“, – sakė vaistininkė.
Sportas24.lt
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos“.
