
Senųjų žaidimų dvasia – šiandienos jaunimui
1924 m. liepos 5–7 dienomis Šiaulių krašte įvyko pirmoji sporto federacijos tautinė olimpiada. 1935 m. Šiauliuose įkurta pirmoji jaunalietuvių sporto organizacija (JSO). Tad pirmosios olimpiados 100-mečio ir JSO atkuriamos organizacijos 90-mečio proga 2025 m. gegužės 16 d. Naisiuose (Šiaulių r.) vyks IV-osios Etnožaidynės, kurios suburs šimtus moksleivių, šeimas, nevyriausybines organizacijas iš visos Lietuvos.
Etnosportas – tai ne tik sportas, tai paveldas, istorija ir bandymas iš naujo atrasti senąsias lietuvių žaidimų tradicijas bei pritaikyti jas šiuolaikiniam kontekstui. Moksleiviai varžysis keturiose rungtyse: kylos, lazdos traukynėse, ristynėse ir ripkoje. Svarbu pažymėti, kad būtent ristynės ir ripka yra įtrauktos į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, kaip autentiškos tautinio sporto šakos, menančios mūsų protėvių fizinį pasirengimą, garbingo varžymosi tradicijas ir bendruomeniškumą.
Jaunimo energija ir kultūrų bendrystė
Šių metų Etnožaidynėse dalyvaus moksleiviai iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių bei kitų miestų ir miestelių. Prie jų prisijungs ir Ukrainos jaunimas, šiuo metu gyvenantis Lietuvoje, simboliškai įprasminantis renginio vertybes – įtrauktį, draugystę ir kultūrų dialogą.
Veiklos visiems: nuo senovinių žaidimų iki virtualios realybės
Etnožaidynės – tai ne tik varžybos, bet ir kultūrinis festivalis. Renginio lankytojai galės: išbandyti senovinius stalo žaidimus, pasimėgauti liaudies meistrų muge, pasinerti į virtualios realybės etnosporto žaidimus, kuriuose šiuolaikinės technologijos leidžia išbandyti senąsias rungtis nauju formatu: lazdos traukynes, lankų šaudymą ir sūpynes.
Šios veiklos įgyvendinamos pagal Europos Sąjungos finansuojamus projektus – „Virtual Leap: Bridging Cultures“ ir „Etnosport and Community Integration“.
Simbolinis estafetės perdavimas Trakams
Renginio pabaigoje vyks iškilminga Etnožaidynių vėliavos perdavimo ceremonija – ji bus įteikta Trakų rajono savivaldybės atstovams, kurie 2026 m. taps penktųjų, jubiliejinių Etnožaidynių šeimininkais. Tai simbolinis gestas, rodantis tradicijų tąsą ir bendruomeniškumo svarbą visoje Lietuvoje.
Šventės akcentas – muzika po atviru dangumi
Po varžybų ir edukacijų žiūrovų lauks gyvos muzikos koncertas, kuriame pasirodys charizmatiškasis atlikėjas Rimvis, kviečiantis užbaigti dieną su daina ir bendryste.
Pajusti, dalyvauti, perduoti ir dalintis Lietuvos kultūriniu identitetu
Etnožaidynės – tai ne tik žaidimai. Tai galimybė pajusti ryšį su savo kultūra, susitikti su skirtingų miestų ir šalių jaunimu, mokytis vieniems iš kitų ir kartu kurti ateities tradiciją. Šis renginys yra atviras ir nemokamas visiems – šeimoms, bendruomenėms, smalsiems praeiviams ar ištikimiems kultūros puoselėtojams. Atvykite – būkite ne stebėtojais, o gyvais lietuviškų tradicijų ir etnosporto disciplinų dalyviais ir puoselėtojais! Išsaugokime kultūrinį identitetą kartu.
Šiaulių rajono savivaldybės informacija