
Marius Grinbergas
„Šis prietaisas privalo būti kiekvienoje sporto bazėje, kiekviename sveikatingumo klube”. Taip apie uteniškio Bernardo Lowno išrastą defibriliatorių, padėjusį išgelbėti milijonus gyvybių, sako Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas Dalius Barkauskas.
Šiandien Nobelio taikos premijos laureatui B.Lownui būtų sukakę 100 metų. Deja, bet žymusis gydytojas savo šimtmečio nesulaukė – šių metų vasario 16-ąją jis iškeliavo anapilin. Bet jo genialus išradimas ir toliau kasdien neleidžia sustoti žmonių širdims.
Tūkstančiais skaičiuojami atvejai, kai defibriliatoriaus prireikė sporto varžybose ar pratybose.
Utenos krašto garbės piliečio išradimas padėjo išvengti tragedijos ir 2017 m. Kaune, Nacionalinėje futbolo akademijoje (NFA). Tądien čia treniravosi futbolo veteranai. Ir vienas jų staiga sukniubo aikštėje. Gaivinti sąmonę praradusio vyro puolė NFA buvę treneriai Mantas Gintalas ir Marius Čeliauskas. Jie pasinaudojo akademijos patalpose įrengtu automatiniu širdies defibriliatoriumi ir atstatė senjoro širdies ritmą. Pažangi įranga padėjo atgaivinti žaidėją dar iki medikų atvykimo, pastarieji vėliau pasirūpino ligonio sveikata Kauno klinikose.
„Pasaulyje nėra daug tokių dalykų, kurie iš esmės paprasti, bet genialūs. Dažniau būna, kad techniniai prietaisai yra sudėtingi, juos valdyti reikia apmokytų specialistų. O šiuolaikiniai defibriliatoriai patys pasako, ką reikia daryti, jais gali naudotis ne tik medikai, bet ir visi kiti žmonės“, – paaiškino D.Barkauskas.
Automatinis defibriliatorius yra skirtas įprastam širdies darbui atnaujinti ir gali išgelbėti žmogų nuo staigios mirties. Defibriliatorius sureguliuoja širdies skilvelių virpėjimą ir pavojus gyvybei stipriai sumažėja – panaudojus šį aparatą per pirmas tris minutes, 75 proc. atvejų žmogus atsigauna.
„Gyvybės išsaugojimas yra esminis dalykas. Ir defibriliatorius sudaro sąlygas tai padaryti. Jis tarsi atideda atrodytų neišvengiamą mirties nuosprendį ir suteikia laiko priimti adekvačius sprendimus“, – teigė D.Barkauskas.
Apie tai 2017 m. kalbėjo ir prie žmogaus gaivinimo prisidėjęs treneris M. Gintalas: „Suvokimas ir jaudulys dėl to, kas įvyko, atėjo tik atvykus medikams. Mums reikėjo reaguoti greitai, nes įvykus nelaimei medikų nebuvo šalia, todėl griebėme defibriliatorių ir skubėjome padėti žmogui. Sekėme duotas instrukcijas ir su Mariumi pakaitomis jį gaivinome. Aplinkui matėme panikos apimtus žmones, o mums daugiau drąsos suteikė tai, kad turėjome apmokymus, kaip elgtis panašiose situacijose. Kas žino, galbūt žmogaus gyvybė būtų prarasta, jeigu nebūtume apmokyti. Džiaugiuosi, jog viskas baigėsi sėkmingai.“
Atvykus medikams futbolo veteranas jau kvėpavo, o vėliau buvo pristatytas į Kauno klinikas, kur dar kartą įvertinta jo sveikata.
„Mums padėjo prieš pusantrų metų medicinos centro mokymai ir, ačiū Dievui, atsirado drąsos imtis veiksmų ir įgytos žinios pravertė – sugebėjome atgaivinti žmogų. Adrenalino tuo metu buvo tikrai nemažai ir pradėjau suvokti, kas atsitiko tik, kai grįžau į namus. Toks aparatas vienareikšmiškai reikalingas sporto įstaigose“, – tąsyk tikino kitas NFA treneris M. Čeliauskas.
Defibriliatoriaus išradėjas B.Lownas, o tada dar Boruchas Lacas, gimė 1921 m. birželio 7 d. Utenoje, čia mokėsi, o 1935 m. su šeima išvyko gyventi į JAV.
Jis 1942 m. baigė zoologijos bakalauro studijas Meino universitete, 1945 m. įgijo medicinos daktaro laipsnį Johno Hopkinso universiteto medicinos mokykloje ir pasinėrė ir medicinos bei mokslo pasaulį.
1959 m. B.Lownas ėmėsi tyrimų, kaip sukurti efektyvesnį ir mažiau traumuojantį prietaisą nei tuomečiai elektrošoko įtaisai. Ir po poros metų intensyvių tyrimų ir bandymų, bendradarbiaujant su inžinieriumi Barouh Berkovitsu, atsirado šiuolaikinio defibriliatoriaus prototipas.
1985 m. kaip vienam iš tarptautinio judėjimo „Pasaulio gydytojai prieš branduolinį karą“ lyderių, B.Lownui buvo paskirta Nobelio taikos premija. Šios 1980 m. Ženevoje įkurtos pasaulinės medikų federacijos, suvienijusios apie 150 000 gydytojų iš 40 šalių, veikla Šaltojo karo metais suvaidino reikšmingą vaidmenį, kad branduolinio ginklo platinimas būtų uždraustas.
B. Lownas buvo daugybės viso pasaulio universitetų bei koledžų garbės daktaras, Naujojo Orleano garbės pilietis, Amerikos gydytojų asociacijos, Gydytojų socialinės atsakomybės asociacijos įkūrėjas ir jos vadovas, įvairių tarptautinių organizacijų įkūrėjas ir narys.
Žymus medikas nepamiršo ir savo gimtinės – Lietuvai atkūrus nepriklausomybę jis ne kartą čia lankėsi.
2002 m. B.Lownas apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi.