
Žmogaus kūno masės indeksas skaičiuojamas svorį (kilogramais) padalinus iš ūgio (metrais) kvadratu. Remiantis universaliomis pasaulinėmis gairėmis, kai po skaičiavimų gautas skaičius viršija 30, asmeniui yra diagnozuojamas nutukimas. Deja, bet šį skaičių ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje skaičiavimo aparatai parodo vis daugiau žmonių.
Gydytojas-dietologas Edvardas Grišinas neabejoja, jog nutukimas turėtų būti traktuojamas kaip liga. O pagrindinės priežastys, lemiančios šios ligos atsiradimą, dažnai priklauso nuo mūsų pačių.
Teigiama, jog Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių Europoje vertinant tiek pagal suaugusių, tiek pagal nepilnamečių žmonių nutikimą. Kodėl taip yra?
Galbūt mes nesame pirmaujantys, bet Lietuvoje kiekvienais metais sergančiųjų nutukimu vis daugėja ir daugėja. Ar tai yra normalu? Mano manymu taip, jei mes žiūrėsime į bendrą vystymosi kreivę. Didelė dalis Europos tautų eina vakarų šalių pėdomis ir pramoniniu būdu pagamintas maistas yra vartojamas vis didesniais kiekiais.
Didėja gyvenimo greitis, keičiasi dinamika ir žmonės, mano manymu, ne visada suspėja pamąstyti apie save, pasirūpinti savo sveikata ir ypač tuo maistu, kurį jie vartoja. Prie to prisidėjusių faktorių labai daug. Vieno aspekto tikrai negalime išvesti, bet mano manymu, didžiausia tikriausiai bėda yra hipodinamija ir gyvenimo būdas, kuris buvo labai pastebimas ypač pastaraisiais metais.
Remiantis statistika, nutukimo problemą turinčių vaikų bei paauglių procentas gerokai mažesnis už suaugusiųjų. Ar tai yra ženklas, kad neteisingi įpročiai išsivysto vėlesniame amžiuje?
Klausimas kuo statistika yra grįsta ir ar jos šaltiniai yra patikimi. Mano manymu, žalingi įpročiai vis dėlto išsivysto jaunesniame amžiuje. Jeigu žmogus yra linkęs valgyti švaresnį, kuo mažiau apdorotą maistą, jo įpročiai nelabai pasikeis. Kad ir kokia situacija bebūtų, jis vis tiek rinksis valgyti ne pusfabrikačius ar subproduktus, o paprastą maistą.
Kokioms ligoms ar sveikatos sutrikimams nutukimas gali atverti duris?
Pirmiausia, nutukimas yra raktas į medžiagų apykaitos sutrikimą. Galime kalbėti apie hormoninius disbalansus, apie skydliaukės hormonų disfunkciją ir bendrai metabolinio profilio sutrikimus, kurie priveda prie perteklinio maisto vartojimo. Taip pat nutukimas gali privesti ir prie lytinių funkcijų sutrikimų ar kasos organo disfunkcijos.
Nuo hormoninių disbalansų ir hormonų rodiklių nukrypimo galime pereiti iki autoimuninių sutrikimų, kurie gali apimti tą patį autoimuninį tiroiditą, kuris irgi gali būti susijęs su reumatinėmis arba virškinimo trakto autoimuninėmis ligomis. Kadangi viskas yra labai susiję, negalime pasakyti ar nutukimas yra pagrindinė tų ligų išsivystymo priežastis. Bet mes tikrai žinome, jog nutukimas daro tikrai neigiamą įtaką šių ligų vystymosi etapuose.
Taip pat nutukimas gali turėti įtakos judinimo aparato ir kraujotakos sutrikimams. Galime kalbėti apie didesnę išeminių širdies ligų: insultų, infarktų riziką, didesnį mechaninį spaudimą mūsų judinimo aparato veiklai, problemas su kelių sąnariais, venų varikozę.
Nutukimo įtaka kitų ligų progresavimui yra plati ir apimanti tiek paprasčiausius mechaninius aspektus, tiek medžiagų apykaitos sutrikimus, ląstelių funkcionavimą, įvairiausių ligų, žaizdų atsiradimą, blogesnį gijimą ir apskritai imuniteto nusilpimą.
Kokie turėtų būti pirmi žingsniai, norint įveikti nutukimą?
Pirmiausia, nutukimą reikia suvokti kaip ligą. Dažnai žmonės, kuriems diagnozuojama cukraligė nejaučia padidėjusio cukraus lygio, bet ją diagnozavus, jiems yra rekomenduojamas tam tikras gydymas. Tas pats yra ir su nutukimu. Galbūt žmogus yra pripratęs turėti viršsvorį, bet tai nereiškia, kad jis negali sukelti ilgalaikių pasekmių tam asmeniui. Taip pat, žinoma, reikia rasti priežastį, kodėl svoris auga.
Mes neretai einame į kraštutinumus ir galvojame, jog tikriausiai kažkas ne taip yra su hormonais, galbūt kažkas sutrikę su virškinimu, bandome ieškoti priežasčių ten. Teisingai darome, kad nors ieškome, tai yra pagirtinas dalykas.
Tik mes labai dažnai neįvertiname vieno, kad tos bėdos gali būti dar labiau artimos ir dar lengviau apčiuopiamos, nei, kad mes galėtume įsivaizduoti. Apie 70 procentų atvejų, kiek man yra tekę susidurti su nutukimu sergančiais žmonėmis bėdos slypėjo lėkštėje ir elgsenoje.
Mityboje mes daug ką žinome. Mokame reguliariau valgyti, žinome kas sveika, kas nesveika. Bet iš kitos pusės šiais laikais mes pradėjome pamiršti apie fizinį aktyvumą. Ir nemažai žmonių tą patį vaikščiojimą prilygina fiziniam krūviui. Išeina taip, kad būdami vaikais buvome profesionalūs atletai, nes kiaurą dieną važinėjome dviračiu, lakstėme, žaidėme krepšinį ar futbolą.
Tačiau ir mityba groja vienu iš pirmų smuikų, į kurį mes turime atkreipti dėmesį, jei siekiame rasti priežastį, kodėl žmogus priaugo svorio.
Jei nutukęs žmogus pradeda didinti fizinį aktyvumą, kokie būtų patarimai jo mitybos klausimais?
Tikriausiai neturėtume kalbėti apie griežtas dietas. Nors jei žiūrėtume į vakarų šalių politiką, dažnai galėtume pastebėti, kad nutukimui gydyti yra skiriamos hipokalorinės 500-800 kilokalorijų dietos. Dažniausiai tai būna baltyminės dietos. Nes dėl mūsų organizme vykstančių metabolinių procesų, sunkiausia prigauti riebalinio audinio vartojant baltymus.
Kitas dalykas, baltyminis maistas apsaugo raumeninio audinio ląsteles nuo destrukcijos, taip pat teigiamai veikia mūsų imuninę sistemą. Todėl trumpalaikiame periode galima gauti tikrai labai greitų rezultatų, vadovaujantis hipokalorinėmis, padidinto baltymo dietomis.
Vis dėlto, jei mes siekiame ilgalaikio rezultato ir mums nereikia čia ir dabar numesti svorio, tai labai raginu racionaliai pažvelgti į savo mitybą ir ieškoti tokio mitybos stiliaus, kurio mes galėsime prisilaikyti ilgesnį laiko tarpą, ir kuris dalinai taps mūsų gyvenimo būdu, žinoma įvertinus asmens pirminę sveikatos būklę.
Nutukimu sergančio žmogaus pirmi žingsniai sporto sferoje nebus intensyvus, galbūt pradėsime nuo paprasto vaikščiojimo. Kai pagreitinsime vaikščiojimą, seksime intensyvumą, didesnį atsistatymą ir tai, kad nepakenktume pačiam žmogaus organizmo judinimo aparatui. Mano manymu, pradžioje labai tikslių mitybos rekomendacijų gali ir nebūti, svarbu, kad žmogus pradėtų judėti.
O vėliau, stebint visą dinamiką, mes galėsime nustatyti kiek žmogaus organizmui reikia baltyminio maisto, kiek reikia bendrai kalorijų, kad tas svoris nekristų perteklinai greitai, ir kad tas asmuo išlaikytų kuo didesnį kiekį raumeninio audinio. Mano manymu, mesti svorį išlaikant kuo didesnį kiekį raumeninio audinio yra pagrindinis fizinio krūvio tikslas, jei mes kalbėtume apie nutukimu sergantį žmogų.
Sportas.info
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
