
Dominykas Genevičius, Sportas.info
Pasibaigus Tokijo paralimpinėms žaidynėms po truputį natūraliai slūgsta ir visuomenės susidomėjimas neįgaliųjų sportu. Vis tik Lietuvos paralimpinio komiteto (LPAK) prezidentas Mindaugas Bilius yra nusiteikęs toliau sunkiai dirbti ne tik dėl paralimpiečių, bet ir dėl sąlygų sudarymo visiems negalią turintiems žmonėms.
Trumpai prisimindamas Tokijo paralimpines žaidynes, M. Bilius pasidžiaugė ne tik Lietuvos golbolininkų, dziudo imtynininko Osvaldo Bareikio bei plaukimo Edgara Matako medaliais.
„Džiaugiuosi, kad į paralimpines žaidynes išvažiavo Oksana Dobrovolskaja, Andrius Skuja – tai yra naujokai. Jeigu į paralimpines žaidynes išvyksta keturi-penki naujokai, tai yra šioks toks žingsnis į priekį“, – sakė M. Bilius.
Pasak M. Biliaus, visos paralimpinės komandos pagrindinis tikslas buvo sutvarkyti visas sąlygas aukšto meistriškumo sportininkams. Po truputį judama link to, kad ne tik rentos, bet ir stipendijos, premijos ar sporto finansavimas priartėtų prie to, ką gauna sveikieji sportininkai. Dabar daugiau dėmesio bus skiriama ir bendram fiziniam aktyvumui.
„Per likusius 3-4 kadencijos metus mūsų tikslas bus didinti bendrą visų neįgaliųjų fizinį aktyvumą”, – teigė M. Bilius.
Tiesa, verta pažymėti, kad LPAK pareiga yra rūpintis aukšto meistriškumo sportininkais. Vis tik bendraujant su LIetuvos neįgaliųjų sporto federacija bei Lietuvos aklųjų sporto federacija, bus siekiama rasti bendrą kryptį ir stengtis, kad atsirastų kuo daugiau sportuojančių žmonių su negalia.
„Iš masiškumo jau turėtų atsirasti ir aukšto meistriškumo atletai – būsimi paralimpiečiai“, – sakė M. Bilius.
Lietuvoje yra beveik 10 proc. negalią turinčių žmonių. Tiesa, paralimpinis judėjimas apima tik žmones su fizine negalia ir akluosius.
„Neįgaliųjų Lietuvoje yra apie 240 tūkst., bet čia įeina bet čia įeina visi žmonės – nuo vaikų iki senjorų“, – paaiškino M. Bilius.
Neįgaliųjų sporto naujokams, norintiems pradėti užsiiminėti tam tikra sporto šaka, galima kreiptis tiesiai į LPAK, kuris nukreips į tinkamą federaciją arba pats galės padėti savo paslaugomis.
Nuo kitų metų atsiras programėlė „Parateam Lietuva“, kurioje bus visa informacija apie tai, kur yra objektai, pritaikyti sportuoti žmonėms su negalia, kur galima kreiptis.
„Mūsų tikslas yra, kad neįgalūs žmonės, norintys sportuoti, galėtų tą daryti sporto mokyklose. Pavyzdžiui, jeigu žmogus nori plaukti, tai jis galėtų būti įtrauktas į kokios nors plaukimo mokyklos treniravimosi grupę“, – sakė M. Bilius.
Kol kas Lietuvoje tęsiasi „Parateam“ projektas, kurio metu įstaigos, suteikiančios sąlygas sportuoti neįgaliesiems, gauna „Parateam“ simbolio – Gilės – lipduką.
„Kol kas didžioji dalis tokių objektų yra didžiuosiuose miestuose, bet stengiamės plėstis vis labiau. Neseniai buvo Rokiškyje. Šiuo metu turime pažymėtus apie 30 objektų, bet jų iš tikro yra daugiau. Dirbame su Lietuvos savivaldybių asociacija, kuri apima visą Lietuvoje. Tikimės, kad asociacija informuos apie situaciją savo miestuose ir iki naujų metų tokių objektų turėtų būti daugiau. Mūsų tikslas yra tokių objektų turėti apie 100”, – teigė M. Bilius.
VšĮ „Sporto leidinių grupė“ vykdomas projektas „Sportas – sveikatos ir žinių šaltinis visiems“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
