
Didėjantis svoris vyrams gali būti rimtų sveikatos problemų ženklas, tačiau daugelis į tai numoja ranka tol, kol nepajunta pirmųjų sutrikimų. Specialistai įspėja – vyrų organizmas į antsvorį reaguoja kitaip nei moterų, o nepasitenkinimas išvaizda gali ne tik sukelti fizinių problemų, bet ir prisidėti prie emocinės sveikatos.
„Moksliniais tyrimais nustatyta, kad moterų ir vyrų medžiagų apykaita yra skirtinga. Skirtingas riebalų kaupimasis išryškėja paauglystės laikotarpiu, todėl siejamas su lytinių hormonų veikla ir balansu organizme, kuris lydi visą likusį gyvenimą. Lytiniai hormonai taip pat turi įtakos mitybai – vyrai renkasi riebesnį maistą, moterys – daugiau angliavandenių turintį maistą“, – sako „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė.
Gali sukelti fizinius negalavimus
Pasak vaistininko, moksliniai tyrimai rodo, jog vyrai ne tik dažniau numoja ranka į svorio pokyčius nei moterys, bet skiriasi ir jų organizmai.
„Moterų organizmas labiau linkęs kaupti riebalus, manoma, dėl estrogenų veiklos yra labiau jautrus insulinui. Taip pat pastebėta, jog vyrams riebalų atsargos labiausiai kaupiasi pilvo srityje ir būdingas centrinio tipo nutukimas, moterims – sėdmenų ir šlaunų srityje ir būdingas periferinio tipo nutukimas“, – pasakoja vaistininkas.
M. Rutalės teigimu, viršsvoris gali lemti rimtas sveikatos problemas: „Vyrai, turintys antsvorio, dažnai skundžiasi sąnarių skausmu, neretai gali pasireikšti ir metabolinės ligos, tokios kaip 2-ojo tipo diabetas ar podagra. Taip pat viršsvoris daro įtaką aterosklerozės, arterinės hipertenzijos ar širdies nepakankamumo išsivystymui. Be to, antsvoris daro neigiamą įtaką testosterono koncentracijai ir sukelia erekcijos sutrikimus.“
Neigiamai veikia emocinę būklę
Svarbu žinoti, kad nepasitenkinimas išvaizda ir esama sveikata taip pat prisideda prie psichologinių problemų atsiradimo ir sumažėjusio socialinio aktyvumo. Pasak gydytojo psichoterapeuto Dainiaus Jakučionio, tyrimai rodo, kad net 40 proc. vyrų patiria emocinių sunkumų dėl viršsvorio, nors apie tai kalba rečiau.
„Dažnai vyrai, nerimaujantys dėl viršsvorio, turi mažesnį pasitikėjimą savimi. Jei viršsvoris kamuoja nuo pat vaikystės ir žmogus nesulaukė pagalbos priimdamas save, mažėja ir savivertė. Taip pat gali pasireikšti nerimas, depresija, izoliacija ir vienišumas, gėda, emocinis valgymu bei prastesnė gyvenimo kokybė“, – akcentuoja D. Jakučionis.
Jis priduria, kad kai kurie vyrai vengia kalbėti apie viršsvorio sukeliamas emocines problemas, kadangi jaučia gėdą ir visuomenės stereotipų padarinius.
„Daugelis vis dar mano, kad, jei žmogus turi viršsvorį, tai – valios ir disciplinos problema. Įprasta manyti, kad būtina „susiimti“ ir numesti svorį. Visgi, neretai pamirštama, kad kelias iki to gali būti ilgas, net ir dedant daug pastangų“, – tvirtina gydytojas psichoterapeutas.
Svarbiausia svorį mažinti pamažu
„Svarbu atsisakyti alkoholio, kuris neigiamai veikia visą organizmą ir skatina apetitą. Racione turi atsirasti skaidulų – vaisių ir daržovių, daugiau baltyminio maisto, kuris ilgina sotumo jausmą, saldumynai gali būti retas apdovanojimas ir paskatinimas, tačiau ne kasdien valgomas maistas. Svarbu žinoti, kad svorio metimas yra iššūkis organizmui, todėl rekomenduojama apie kūno ir gyvensenos pokyčius pasikonsultuoti su šeimos gydytoju“, – tvirtina „Eurovaistinės“ vaistininkas M. Rutalė.
Jam pritaria ir D. Jakučionis, pridurdamas, kad svarbiausia pradėti nuo mažų žingsnių ir išsikelti racionalius tikslus.
„Svarbiausia sau kartoti, kad tai darau dėl savęs ir darysiu visą gyvenimą, o ne iki tol, kol numesiu numatytą kiekį kilogramų, nes tai dažnai veikia kaip bumerangas. Jei galvosime, kad sportas ir mityba yra tiesiog gyvenimo būdas ir tai darysime reguliariai, tuomet pasirodys ir rezultatai. Taip pat svarbu reguliarumas ir pastovumas. Juk daug geriau yra gerai jaustis dėl to, kad kažką padariau, nei vis laviruoti tarp numestų ir vėl priaugtų kilogramų“ – pasakoja D. Jakučionis.